29.6 C
Belgrade
Tuesday, June 23, 2026

Мацут и Минић о унапређењу сарадње у областима здравства, образовања, инфраструктуре

-

уторак, 23.06.2026,  11:32 -> 14:11

Извор: РТС, Танјуг

Председник Владе Србије Ђуро Мацут састао се у Бањалуци са председником Владе Републике Српске Савом Минићем, у оквиру наставка интензивне сарадње Србије и Српске усмерене ка јачању институционалних веза и реализацији заједничких пројеката од значаја за грађане са обе стране Дрине.

Премијери Мацут и Минић разговарали су о унапређењу сарадње у областима здравства, образовања, науке, инфраструктуре, привреде и саобраћајног повезивања, као и о наставку реализације заједничких развојних иницијатива, наводи се у саопштењу владе Србије.

Мацут је поручио да политика мора да се мери конкретним резултатима и нагласио да је циљ заједничког деловања реализација пројеката који грађанима доносе непосредну корист.

Како је навео, инфраструктурно повезивање Србије и Републике Српске представља један од приоритета, јер сваки нови пут, мост или саобраћајна веза доприносе бржем развоју, снажнијој привреди и бољем квалитету живота.

Он је указао и на значај сарадње у области науке и високог образовања, оценивши да је улагање у знање најважнија инвестиција коју једно друштво може да направи, те да постоји простор за интензивније повезивање универзитета, научних институција и истраживача кроз заједничке пројекте.

Мацут је истакао и важност јачања културне и просветне сарадње, кроз подршку размени ученика, студената, уметника и научних радника, као и кроз очување заједничког језика, традиције и културног наслеђа.

Поручио је да ће Србија наставити да буде поуздан и снажан ослонац Републици Српској и да са њеним институцијама развија партнерске односе засноване на међусобном поштовању, одговорности и заједничкој визији развоја.

Минић: Кључни пројекат ауто-пут Бањалука-Београд

Саво Минић изјавио је да је кључни пројекат изградња ауто-пута Бањалука-Београд и истакао да би био велики искорак када би до октобра била изграђена деоница до петље Бродац.

“Разговарали смо о изградњи свих деоница, петље Бродац, о уговорним обавезама и о имовинскоправним односима. Договорили смо да у јулу имамо састанак премијера и министара који су део радне групе која се односи на железнице”, рекао је Минић.

Говорећи о Аеродрому Требиње, Минић је навео да је 50 одсто експропријације земљишта завршено, да постоје одређени судски поступци, као и да на нивоу БиХ покушава да се реши усвајање одлуке о упису овога аеродрома.

“Разговарали смо и о ‘Експу’ који је изузетан за развој овога региона. Учешће Републике Српске ће бити максимално. Када говоримо о ваздушном саобраћају, Влада Српске је спремна да учествује новчано да би што пре било обезбеђено више летова из Бањалуке ка Београду”, рекао је Минић.

Оценио је да је сарадња Српске и Србије одлична и да ће бити настављена реализација приоритетних пројеката, међу којима су и инфрастуктурни.

Истакао је и да је на састанку разговарано и о формирању наставних и научних конзорцијума Републике Српске и Србије.

Najnovije