DAN kada je nacistička Nemačka napala Sovjetski Savez, 22. jun, zvanično je proglašen za Dan sećanja i tuge i to je jedan od najznačajnijih datuma za našu državu i za naš narod, izjavio je ambasador Ruske Federacije u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko, nakon što je položio venac na Spomen-groblju oslobodilaca Beograda.
Foto: Novosti
Bocan-Harčenko je, za RT Balkan, istakao da je to dan sećanja i tuge za sve građane Rusije, jer skoro svaka porodica ima nekog među poginulima, s obzirom da je stradalo 27 miliona ljudi.
– Ovaj datum sada ima i poseban, širi, međunarodni značaj. Za Srbiju je važan, i želim da zahvalim svima, jer ovde postoji sećanje. Gaji se sećanje na ovaj datum i što se tiče rukovodstva, a pre svega naravno naroda, običnih ljudi, koji znaju i poštuju. Najvažnija poruka je da moramo da uradimo još više da ne dozvolimo jačanje nacizma, jer nacizam diže glavu, pre svega u Evropi – rekao je ruski ambasador.
Aleksandar Bocan-Harčenko ukazao je da je istorijska činjenica da Nemačka nije bila sama na dan agresije, već da je Vermaht bio sačinjen od više nacija tadašnje “Ujedinjene Evrope”, pod okriljem Rajha.
– Sada moramo da uradimo sve da bi se sprečilo mnogo toga što se i danas podudara sa periodom pre Otadžbinskog rata u Rusiji, jer Sovjetski Savez je uradio skoro sve u političkom smislu da se spreči širenje i rasplamsavanje rata, ali nismo uspeli zbog ovih duplih standarda podrške koju je Nemačka imala od strane drugih zapadnih zemalja. Politika je bila veoma slična, a cilj tada proglašenog strategijskog poraza potpuno se podudara sa današnjim ciljem zapadnih zemalja, što oni zvanično objavljuju. Ovo se ne krije uopšte – kazao je Bocan-Harčenko.
On je rekao da postoje dupli standardi u oblasti ljudskih prava, jer sada je tek izašao redovni broj izveštaja Rusije i Belorusije o poštovanju ljudskih prava, u kojem ima puno činjenica o duplim standardima i u ovoj oblasti u Evropi.
– Osnovna poruka je da radimo zajedno, da sarađujemo i da ćemo raditi sve što je moguće da ne dođe do ponavljanja ovih teških događaja i tragedije za celu Evropu i celi svet -istakao je ruski ambasador.
Nacistička Nemačka i njeni saveznici napali su 22. juna 1941. godine Sovjetski savez. Veliki otadžbinski rat trajao je 1.418 dana i završio se velikom pobedom SSSR-a 9. maja 1945.
Događaji povodom obeležavanja 85. godišnjice od početka rata održani su u gradovima širom Rusije.
(RT Balkan)
BONUS VIDEO:
RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja








