среда, 24.06.2026, 08:30 -> 08:41
Извор: Танјуг
Након вишесатног прекида изазваног кваром на дигиталном железничком радио систему, железнички саобраћај у Немачкој почео је постепено да се нормализује, саопштила је компанија “Дојче бан”. Прекид је синоћ погодио железнички саобраћај широм земље, када су сви возови привремено заустављени из безбедносних разлога, пренео је “Шпигел”.
Компанија је саопштила да су њени ИТ стручњаци отклонили проблем и да су први возови поново кренули, али да се и даље очекују значајна кашњења и отказивања појединих линија. Портпарол “Дојче бана” рекао је да је узрок поремећаја био квар на систему ГСМ-Р, кључном комуникационом систему који омогућава везу између машиновођа, диспечера и оперативних центара.
Без тог система, железнички саобраћај може да функционише само у веома ограниченом обиму.
Генерална директорка немачке железничке компаније “Дојче бана” Евелин Пала рекла је да је ситуација стабилизована коришћењем система за ванредне ситуације и да су сви возови поново у саобраћају, док се истрага о узроку квара наставља.
Поремећај је погодио и приватне железничке оператере, укључујући компанију Метроном, која је привремено обуставила саобраћај на свим својим линијама у Доњој Саксонији, Бремену и Хамбургу.
У Берлину је привремено био заустављен комплетан саобраћај градске железнице, а и након обнове саобраћаја забележена су кашњења и отказивања на више линија. На главној железничкој станици у Берлину путници су чекали на перонима, а особље им је омогућило улазак у заустављене возове ради коришћења седишта и тоалета.
Сличне сцене забележене су и у Франкфурту, где су се формирали дуги редови испред информативних шалтера.
У Хамбургу су регионални и међуградски возови такође били заустављени, а први брзи воз за Франкфурт кренуо је поново нешто после поноћи. Локални градски саобраћај у том граду углавном није био погођен кваром.







