среда, 24.06.2026, 11:38 -> 12:58
Извор: Фонет, Инстаграм
Председник Србије Александар Вучић изашао је испред зграде на Андрићевом венцу како би разговарао са радницима Градског саобраћајног предузећа (ГСП) “Београд”, преузео петицију са више од 500 потписа запослених и обећао да ће са њиховом делегацијом разговарати у среду, најкасније у четвртак ујутро, о захтевима које су му упутили.
Александар Вучић је од представника ГСП-а Ивана Банковића преузео списак потписа и захтеве радника јавног предузећа, а потом поручио да ће одговори на њихове захтеве бити спремни до среде или најкасније четвртка ујутро.
“Ја сам изашао овде да прихватим ваше захтеве и хвала вам што сте, без обзира на политичко уверење и незадовољство, изашли у миран протест”, рекао је Вучић.
Он је навео да се морају равноправно третирати приватна и државна својина, али да као “државни човек” има разумевање за раднике ГСП-а.
“Морам да разговарам са људима из града да смањимо укупне трошкове јавног превоза. Омогућили смо грађанима да имају бесплатан превоз, али то је огроман проблем и за вас и за нас”, рекао је Вучић.
Захвалио је радницима што желе да разговарају са њим и додао да не зна да ли ће моћи да помогне, али да ће учинити све што је до њега.
Одговарајући на питање телевизије Н1 о сумњама радника да је тендер за електрична возила намештен, Вучић је рекао да, уколико тендер пет пута није успео, онда или није намештен или је веома лоше намештен.
Радници ГСП-а, заједно са синдикатима и удружењима грађана, организовали су протест са намером да Генералном секретаријату председника Србије предају писмо и петицију запослених.
Од Вучића су затражили да својим ауторитетом утиче на заустављање, како тврде, даљег урушавања и распарчавања највећег градског предузећа у корист приватних интересних група и превозничких лобија.
Организатори наводе да континуирано пропадање ГСП-а и пето узастопно одлагање тендера за куповину нових тролејбуса, уз истовремене планове за доделу линија приватним превозницима, представља опструкцију рада тог јавног предузећа.
Међу захтевима запослених су хитна обустава поступка јавно-приватног партнерства за поједине тролејбуске линије, куповина најмање 90 нових тролејбуса и 300 нових аутобуса за потребе ГСП-a, као и државне гаранције да ниједна линија или полазак у Београду неће бити препуштени приватним предузећима.
Скуп су организовали Синдикат “Центар” ГСП “Београд”, Синдикат “Слога ГСП”, Синдикат запослених у јавном превозу Београд, Удружење грађана “Вратимо тролу 28” и Удружење корисника јавног превоза Београда.








