Marketa Vondrušova je pre nekoliko meseci na mrežama objavila da je ona svakog dana dostupna za testove u predviđeno vreme. Problem je nastao kada je osoba koja je bila predviđena da je testira došla van tog vremenskog okvira, pošto ona uopšte nije bila kod kuće.
Prema strogoj regulativi Svetskog antidoping kodeksa i Teniskog antidoping programa, izbegavanje ili odbijanje davanja uzorka tretira se kao prekršaj jednak pozitivnom doping nalazu. Izuzetak je samo u slučajevima kada sportista uspe da dokaže postojanje potpuno opravdanih, izuzetnih okolnosti. Nezavisni tribunal je zaključio da dokazi koje je odbrana priložila ne nude dovoljno uverljivo opravdanje za ovaj postupak, zbog čega je nekadašnjoj šampionki Vimbldona izrečena maksimalna četvorogodišnja zabrana.
profimedia
Čehinja se oglasila posel suspenzije i poručila da nikada nije koristila doping.
“Nisam ni pomislila da ću ikada pisati nešto ovako. I iskreno, nikome ne bih poželela ono kroz šta sam prolazila prethodnih meseci. Buditi se svakog dana sa neizvesnošću, strahom i osećajem da gubite kontrolu nad sopstvenim životom nešto je što je teško opisati rečima. Bio je to izuzetno iscrpljujuć i bolan period koji je na mene ostavio mnogo dublji trag nego što sam ikada mogla da zamislim. Tenis je bio moj ceo život. Od trenutka kada sam kao devojčica prvi put uzela reket u ruke, preko hiljada treninga, povreda, povrataka na teren i trenutaka o kojima sam tada mogla samo da sanjam. Dao mi je sve. A ja sam njemu uzvratila dajući sve od sebe. Nikada nisam koristila doping. Nikada nisam bila pozitivna na doping testu. Tokom čitave karijere prošla sam bezbroj antidoping kontrola i na teren sam uvek izlazila mirne savesti”, poručila je Marketa Vondrušova.
Čehinja je testirana vrlo brzo posle incidenta.
“Samo tri dana nakon incidenta koji mi je na kraju promenio život ponovo sam testirana. Rezultat je bio negativan, kao i svaki prethodni, napisala je Marketa Vondrušova.
BONUS VIDEO
