Narodna poslovica kaže da “dok jednom ne smrkne, drugom ne svane”… Mudrost naših predaka svakim danom sve više dolaze do izražaja, a lako se može povezati sa Svetskim prvenstvom. Dok Urugvajci tuguju, plaču i ne mogu da veruju kakav su im šok priredili njihovi reprezentativci, Zelenortska Ostrva slave! Bubistina četa plasirala se u nokaut fazu planetarne smotre. Otpisivali su ih, rugali im se, pitali se “šta će oni na Mundijalu”, a oni su nemo posmatrali i zapušili usta svim kritičarima. FIFA, takođe, zadovoljno trlja ruke budući da se novi format pokazao kao ispravan. David još uvek može da pobedi Golijata jer danas “svi igraju fudbal”!
Možemo samo zamisliti kako se osećaju milioni Urugvajaca nakon katastrofalnog rezultata njihove reprezentacije na Svetskom prvenstvu. Ako im je za utehu – više se neće brukati. Dvostruki šampion planete završio je učešće na Mundijalu pošto ih je večeras na krcatom stadionu “Akron” u Zapopanu savladala Španija sa 1:0 (1:0). “Furija” je održala čas fudbala južnoameričkoj selekciji i eliminisala je iz daljeg takmičenja, a u isto vreme potpomogla pisanju istorije budući da su kiks Urugvaja vešto iskoristili debitanti – Zelenortska Ostrva, koji su bodom protiv Saudijske Arabije (0:0) izborili mesto u nokaut fazu planetarne smotre!
Afrička selekcija ujedno je postala i najmanja država koja se ikada našla u plej-ofu Svetskog prvenstva, a gde im je kraj – veliko je pitanje… Čini se da Bubistina četa ne može da izgubi pošto su i treći meč u grupi završili nerešenim rezultatom. Večeras su bili čak i bolji rival pošto su imali nekoliko izglednih prilika da savladaju Saudijsku Arabiju, ali iako u toj nameri nisu uspeli – ispisali su blistavu istoriju za fudbal u zemlji koja broji tek nešto više od pola miliona stanovnika!
Još važnije – Španija je izbegla duel sa Argentinom na startu nokaut faze, ali to ne znači da ih tamo neće sačekati mina budući da “furija” ide na noge ili Hrvatskoj ili Gani, zavisi od ishoda grupe L čiji su mečevi trećeg kola na programu večeras od 23 časa. Sa druge strane, Zelenortska Ostrva će na megdan aktuelnom šampionu sveta! Biće to još jedna uspomena za malenu državu u severnom delu Atlantika.
Tanjug/AP
Uvodno opipavanje snaga i potpuno rezervisani Urugvajci izluđivali su navijače na stadionu “Akron”. Južnoamerikanci su, čini se, čekali vesti iz Hjustona kako bi znali šta im je činiti… Vrlo brzo je postalo jasno da će glavni zadatak biti “preživljavanje”, odnosno – zaštita sopstvenog gola. Odlično su se snašli budući da su Špance terali na veliki broj centaršuteva, a onda bi fizički dominantni štoperi čistili opasnost pred golom Fernanda Muslere.
Benefite obavezne pauze za osveženje pokušali su da iskoriste Urugvajci koji su nakon tri minuta predaha izašli daleko ofanzivniji. Tim Marseja Bijelse pokušao je da “na spavanju” uhvati rivala, posebno što je Federiko Valverde napokon došao do daha i lopte. Ipak, šanse koje su imali Arauho i Nunjez ostale su neiskorišćene te je bilo pitanje momenta kada će ih “furija” na drugoj strani kazniti.
Vrlo brzo se desilo ono čega su se Urugvajci pribojavali, stigla je kazna! Propisno se obrukao vremešni Fernando Muslera budući da je vođstvu Španije kumovala njegova košmarna intervencija. Iskusnom čuvaru mreže prošla je lopta kroz ruke nakon udarca Aleksa Baene za oduševljenje Španaca i smrknuta lica navijača južnoameričke reprezentacije. Već do poluvremena je Marselo Bijelsa napravio ofanzivnu izmenu pošto je umesto Ugartea na teren poslao De la Kruza, ali nije to donelo nikakvu promenu, iako je Darvin Nunjez u poslednjim momentima sudijske nadoknade zapretio Unai Simonu, te je “furija” na zasluženi odmor otišla sa minimalnom prednošću.
Već u 46. minutu postalo je jasno da Urugvaju nema spasa… Bijelsa je potpuno izgubio poverenje svlačionice, a u narednim danima mnogo će se diskutovati o njegovim odlukama da već na poluvremenu promeni golmana i vrlo brzo kapitena – Fede Valverdea, preseli na klupu. Ni taktičke promene, ni nešto ofanzivniji igrači na terenu, ništa im nije pomoglo u pokušaju da se spreče blamažu na Svetskom prvenstvu. Pakuju kofere sa epitetom najvećih gubitnika!
Daleko manje uzbuđenja viđeno je u Hjustonu, na “NRG” stadionu. Zelenortska Ostrva i Saudijska Arabija igrali su maksimalno rezervisano. Veličina utakmice “vezala je noge” svim akterima koji su, u strahu od greške, napravili mnogo propusta na terenu. Po svemu prikazanom ne bi bilo nezasluženo da je azijska reprezentacija došla do sva tri boda, a samim tim i plasmana u nokaut fazu planetarne smotre, ali… Niko neće žaliti što ćemo u narednoj rundi takmičenja gledati Zelenortska Ostrva. Simpatični Afrikanci osvojili su srca neutralnih navijača, sada nastavljaju da žive svoj san i spremaju se za okršaj sa moćnom Argentinom.








