32.4 C
Belgrade
Friday, June 26, 2026

Скинули и запалили заставу Републике Српске уз повике ”Алаху екбер”

-

петак, 26.06.2026,  14:49 -> 16:09

Извор: Танјуг

На друштвеним мрежама појавио се видео-снимак на којем се види како група хулигана скида са јарбола и потом пали заставу Републике Српске, уз повике “Алаху екбер” и псовке.

Према наводима медија, преноси РТРС, застава се налазила на јарболу постављеном уз ентитетску линију између Републике Српске и ФБиХ, у близини Дариве.

На снимку који је објавила и РТРС, види се како младићи уклањају заставу, а потом је пале, што је, како наводи јавни сервис РС, изазвало бројне реакције и коментаре на друштвеним мрежама.

Минић: Република Српска неће узвраћати мржњом

Премијер Републике Српске Саво Минић изјавио је да Република Српска неће узвраћати мржњом, али да хоће да настави процес доношења законског решења којим ће бити забрањена ратна застава тзв. Армије БиХ, као симбола који код многих буди болна сећања и продубљује поделе. 

“Згрожен сам снимком паљења заставе Републике Српске и узвицима који буде болна сећања на монструозне муџехединске злочине над Србима”, написао је Минић на платформи Икс, преноси РТРС.

Истакао је да толика мржња никоме не доноси добро, а посебно не онима који инсистирају на останку Срба у државној заједници званој БиХ. 

“Заставу Републике Српске, која је увек била на страни правде и истине, није оспорио чак ни Уставни суд БиХ који је деценијама радио искључиво против мог народа. Република Српска неће враћати мржњом али хоћемо да наставимо процес доношења законског решења којим ће бити забрањена ратна застава тзв. Армије БиХ, као симбола који код многих буди болна сећања и продубљује поделе”, навео је Минић.

Додик: Мржња према Србима и РС почела да се манифестује и ван вербалних оквира

Председник Савеза независних социјалдемократа (СНСД) Милорад Додик изјавио је да су мржња и нетрпељивост према Србима и Републици Српској, која се свакодневно пласира од стране политичара из Сарајева, почеле да се манифестују и ван вербалних оквира.

“Паљење заставе Републике Српске директан је производ такве политике. Мржња се увек враћа као бумеранг”, истакао је Додик на платформи Икс.

Нагласио је да је застава Републике Српске легална и у складу с Уставом.

“Паљење такве заставе је тешко кривично дело. Осуђујем такав вандалски чин и тражим од органа Федерације да идентификују и казне починиоце. Од органа Републике Српске тражим да се виновницима овог гнусног дела забрани боравак на територији Републике Српске”, навео је Додик.

Додао је да подржава иницијативу премијера Републике Српске Саве Минића да се трајно забрани истицање и употреба ратнохушкачке заставе тзв. Армије БиХ јер је она, како је навео, “понижавајућа за српски народ”.

“Очекујем да ће Народна скупштина Републике Српске усвојити измене Кривичног закона којима ће се употреба нелегитимне заставе квалификовати као кривично дело”, закључио је Додик.

Najnovije