Home Svet JAVNO IH OSUDILI, A PODRŽAVAJU IH: Skandal drma Evropu – Ova država...

JAVNO IH OSUDILI, A PODRŽAVAJU IH: Skandal drma Evropu – Ova država koja je sila vodilja EU finansira Hute, “kopi-pejst” SAD i Al Kaida

0
javno-ih-osudili,-a-podrzavaju-ih:-skandal-drma-evropu-–-ova-drzava-koja-je-sila-vodilja-eu-finansira-hute,-“kopi-pejst”-sad-i-al-kaida

DESETINE miliona evra novca poreskih obveznika Nemačke agencije za međunarodnu pomoć možda su proneverene u Jemenu, a deo novca je verovatno otišao istim Huti pobunjenicima koje je Berlin osudio na međunarodnoj sceni.

Tanjug/AP/Osamah Abdulrahman

Prema novom izveštaju nemačkog lista Welt am Sontag, „desetine miliona evra“ koje je u Jemen ubacila Nemačka agencija za međunarodnu saradnju (GIZ) nestale su između 2015. i 2025. godine, piše RT internešnl.  

Najmanje 24 zaposlena u GIZ-u učestvovalo je u šemama pronevere, objavio je list. Ovi zaposleni, a moguće i drugi, obogatili su se naplaćujući GIZ-u nepostojeće seminare obuke i naduvane ugovore sa partnerima na terenu u Jemenu, kao i putovanja koja se nikada nisu održala i lažne prijave za grantove koje su navodno stigle od jemenskih izvođača radova.

Rukovodstvo GIZ-a je bilo svesno „sistematske, organizovane prevare“ u sopstvenim redovima od 2023. godine, a svih 24 zaposlenih je otpušteno. Međutim, Velt izveštava da je upravni odbor GIZ-a, na čelu sa predsednikom Torstenom Šefer-Gimbelom, uskratio ovu informaciju od nadzornog odbora zaduženog za nadgledanje delovanja agencije. GIZ je javno umanjio značaj prevare, opisujući je kao „komercijalne nepravilnosti“.

Do sada nijedan zaposleni GIZ-a nije krivično gonjen zbog svoje uloge u bilo kakvim korupcionaškim šemama.

Da li je Nemačka finansirala Hute?

GIZ je delovao u severnom Jemenu, kojim su kontrolisali Huti, od 2015. do 2025. godine. Velt je napomenuo da svaka „strana organizacija koja želi da posluje ovde mora da se dogovori sa ekstremistima“, i s obzirom na to da je veliki deo prevare uključivao lokalne saradnike, ne može se isključiti mogućnost da je deo ovog novca završio u rukama Huta. U izveštaju se takođe navodi da je GIZ nastavio da posluje sa Jemen Kuvajt bankom uprkos internim upozorenjima 2023. godine. Banka je od tada sankcionisana od strane Ministarstva finansija SAD zbog navodnog pomaganja „Hutima da osnuju i finansiraju paravan kompanije“.

Međutim, nemoguće je znati koliko je novca prebačeno militantima, jer je GIZ uništio mnoge svoje dosijee dok se povlačio sa teritorije Huta prošle godine. Uništenje je navodno naredilo nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj. Stoga, ako je bilo kakav novac dospeo do Huta, Berlin je direktno umešan u prikrivanje transfera.

Huti su sankcionisani od strane SAD i više puta osuđeni od strane nemačke vlade.

Nemačka smatra Međunarodno priznatu vladu (IRG) – aglomeraciju raznih antihutskih frakcija koju podržava Saudijska Arabija – legitimnom vladom Jemena. Pored toga, ona doprinosi antihutskoj misiji EU „Operacija Aspides“ u Crvenom moru i tvrdi da je rad GIZ-a u severnom Jemenu usmeren na „sprečavanje jačanja hutske milicije“.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Exit mobile version