23.5 C
Belgrade
Tuesday, June 23, 2026

Почиње нова рунда преговора Израела и Либана у Вашингтону; Калибаф: Ормуски мореуз се никада неће вратити у стање пре рата

-

10:36

Либански министар унутрашњих послова Ахмад ел Хаџар изјавио је да безбедносне снаге појачавају присуство и унапређују мере безбедности широм земље, са посебним акцентом на главни град Бејрут, у настојању да очувају стабилност.

После састанка са председником Либана Џозефом Ауном, Хаџар је поручио да ће службе безбедности наставити активности на јачању присуства у различитим деловима земље.

Према саопштењу либанског председништва, двојица званичника разговарала су и о широј политичкој ситуацији у земљи, а Хаџар је изразио подршку корацима које председник Аун предузима ради постизања “безбедности и стабилности” у Либану.

Током разговора било је речи и о одлуци Саудијске Арабије да поново дозволи увоз либанских производа. У председништву оцењују да та одлука представља знак поверења у либанску владу и безбедносне институције земље.

Јачање безбедносних мера долази у тренутку када се у Вашингтону одржава нова рунда америчким посредовањем вођених разговора између Израела и Либана, чији је циљ очување примирја и постизање ширег споразума о миру и безбедности.

Al Jazeera

Опширније Краће

10:28

Портпарол иранског министра спољних послова Есмаил Багеи истакао је да се иранска делегација у Швајцарској није састала са шефом Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Рафаелом Гросијем током последње рунде разговора.

Додао је да за сада не постоји “јасан распоред” који би омогућио инспекторима ИАЕА да изврше увид у иранска нуклеарна постројења која су била мета напада Сједињених Америчких Држава и Израела.

Поручио је и да ће Иран потрошити ослобођену замрзнуту имовину како сматра прикладним, након што је председник Трамп наговестио да ће новац бити искоришћен искључиво за куповину америчке пољопривредне робе.

“Све у свему, не суочавамо ни са каквим ограничењима у начину усмеравања ових средстава. Наша средства ће бити коришћена са апсолутном слободом”, нагласио је Багеи.

Указао је и да су САД обавезне да присиле Израел да обустави нападе на јужни Либан.

Напоменуо је и да Иран има “убедљиве доказе” да су неке земље региона учествовале у америчко-израелском рату против Ирана и да би могле да се суоче са правним последицама.

“Жао нам је што то видимо”, рекао је Багаеи и додао: “Предузећемо све потребне мере у том погледу”.

Поред тога, осудио је став европских сила током недавних напада САД и Израела на Иран.

“Током два рата наметнута Исламској Републици Иран, они су заузели неприкладне ставове, а свет је био сведок таквог понашања”, рекао је Багеи.

Al Jazeera

Опширније Краће

09:48

Цене нафте оствариле су благи пад, па се сирова нафта продаје за 73 долара по барелу, а цена Брент нафте за 77 долара.

Ово је најнижи ниво цена у последња три месеца захваљујући знацима напретка у америчко-иранским мировним преговорима, који су ублажили забринутост у вези са снабдевањем.

Tanjug

Опширније Краће

09:39

Председник иранског парламента Мохамед Багер Kалибаф и министар спољних послова Абас Аракчи састали су се у Мускату са оманским министром спољних послова Сајидом Бадром бин Хамадом ел Бусаидијем како би разговарали о новим аранжманима за управљање стратешки важним Ормуским мореузом.

Kалибаф, који је стигао у понедељак увече у Мускат након преговора у Швајцарској и кратког боравка Техерану, предводи иранску делегацију на заједничким консултацијама са оманским званичницима о управљању мореузом.

Министарство спољних послова Омана саопштило је да су две стране размотриле питања билатералне сарадње, добросуседских односа, развоја међудржавних веза и остваривања обостраних интереса.

Министар спољних послова Омана објавио је да су на састанку са Kалибафом и Аракчијем вођени конструктивни разговори о одредбама Меморандума о разумевању који си потписали Техеран и Вашингтон, посебно о питањима везаним за Ормуски мореуз.

“Нагласак је био на поштовању међународног права и обезбеђивању безбедне пловидбе и проласка бродова кроз Ормуз”, рекао је министар спољних послова Омана Сајид Бадр бин Хамад ел Бусаиди.

Press TV

📸 | استقبل معالي السيد بدر بن حمد البوسعيدي @badralbusaidi وزير الخارجية مساء اليوم، معالي الدكتور محمد باقر قاليباف، رئيس مجلس الشورى بالجمهورية الإسلامية الإيرانية، والوفد المرافق له، وبمعيته معالي الدكتور سيد عباس عراقجي وزير الخارجية بالجمهورية الإسلامية الإيرانية، وذلك في… pic.twitter.com/ZJlQfSF6TA

— وزارة الخارجية (@FMofOman) June 22, 2026

08:50

Иран за сада није директно саопштио да ли ће инспекторима Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) бити омогућен повратак у земљу, али је портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багаеи поручио да Техеран током разговора у Швајцарској није преузео никакве нове обавезе у вези са својим нуклеарним програмом.

Багаеи је навео да ће свака будућа сарадња са ИАЕА бити спровођена искључиво у складу са постојећим прописима које су утврдили ирански парламент и Врховни савет за националну безбедност.

Иран, како се наводи, не одбацује могућност будућих инспекција, али ће коначна одлука зависити од одобрења надлежних институција у земљи.

Отворено остаје и питање приступа појединим нуклеарним објектима који су током сукоба били мета напада.

Поред правних процедура, додатне изазове представљаће и логистички и оперативни аспекти евентуалних инспекција, с обзиром на стање појединих постројења и безбедносне услове на терену.

Ирански званичници зато поручују да ће сваки наредни корак у сарадњи са ИАЕА зависити од одлука државних институција и практичних могућности за спровођење инспекција.

Al Jazeera

Опширније Краће

08:43

Амерички државни секретар Марко Рубио биће ове недеље на деликатној мисији представљања мировног споразума Вашингтона са Ираном лидерима арапских земаља Персијског залива који се плаше да ће прекомерни уступци ојачати Техеран и преобликовати безбедносну равнотежу и проток нафте у региону.

Рубио ће се са њима састати у Уједињеним Арапским Емиратима, пре него што отпутује у Кувајт и Бахреин, где ће се састати са званичницима Савета за сарадњу земаља Залива, групе монархија којој припадају и Саудијска Арабија, Катар и Оман.

Свих шест земаља Заливског савета за сарадњу су стратешки савезници САД који су пружили одређени степен логистичке подршке Вашингтону током америчко-израелског рата са Ираном који је почео пре четири месеца, а све су као резултат тога биле жртве иранских ваздушних напада.

УАЕ, Саудијска Арабија, Катар, Кувајт и Бахреин су домаћини америчких војних база које заузврат чине окосницу америчке безбедносне архитектуре на Блиском истоку. Уколико било која од тих земаља преиспита своје безбедносне односе са САД, чак и на суптилни начин, то би могло имати значајан утицај на америчку војну стратегију у региону, преноси Ројтерс.

За Рубија, путовање захтева балансирање. Иако амерички врховни дипломата мора да умири регионалне савезнике, то мора учинити тако да то не подразумева критиковање Меморандума о разумевању између САД и Ирана.

Председник САД Доналд Трамп, који је потписао меморандум прошле недеље, чврсто стоји иза њега упркос критикама неких колега републиканаца у Конгресу који су оптужили администрацију да се предала Техерану.

Reuters

 

Опширније Краће

08:36

Заменик председника политичког савета Хезболаха Махмуд Камати упозорио је да ће та либанска група одговорити на свако кршење примирја од стране Израела, пренела је иранска телевизија Прес ТВ.

Камати је поручио да ће одговор Хезболаха бити истоветан, односно да ће на свако израелско кршење договора уследити реципрочна реакција.

Додао је да неће бити “повратка на ситуацију пре рата”, када су, како је навео, израелске снаге готово свакодневно изводиле нападе на Либан, док су борци Хезболаха уздржавали од одговора.

“Хезболах остаје у потпуној приправности, са прстом на обарачу, спреман да се супротстави сваком кршењу договора од стране израелског режима”, поручио је Камати.

Његова изјава долази у тренутку када се у Вашингтону одржава нова рунда америчким посредовањем вођених разговора између Израела и Либана, чији је циљ постизање ширег споразума о миру и безбедности и очување недавно обновљеног примирја на либанско-израелској граници.

Press TV

Опширније Краће

08:30

Ирански председник Масуд Пезешкијан истакао је да ефикасност преговора са Вашингтоном зависи од доследног спровођења обавеза.

“Ефикасност преговора зависи од пуне посвећености преузетим обавезама и њиховог доследног спровођења. Напредак у том процесу мериће се конкретним поштовањем договорених обавеза. Изјаве које излазе изван усаглашеног текста не доприносе напретку преговора”, поручио је Пезешкијан.

Није презизирао на кога се изјава односи, али амерички председник Доналд Трамп је последњих сати дао неколико коментара које су ирански званичници оспорили.

Међу њима су тврдње да је Иран пристао да дозволи нуклеарне инспекције и да ће сва ослобођена иранска средства бити искоришћена за куповину америчких пољопривредних производа.

The effectiveness of the talks depends on full commitment to the agreed obligations and their precise implementation.Progress on this path will be measured by practical adherence to accepted responsibilities.Statements outside the agreed text do not help advance the negotiations.

— Masoud Pezeshkian (@drpezeshkian) June 23, 2026

07:29

Заменик министра спољних послова Ирана и шеф техничког преговарачког тима Казем Гарибабади објавио је успешан завршетак техничких разговора САД и Ирана и финализацију аранжмана за следећу фазу преговора на високом нивоу.

Говорећи након завршетка разговора у понедељак, Гарибабади је изјавио да је након састанка одбора на високом нивоу о спровођењу Меморандума о разумевању уследила детаљна техничка дискусија.

“На основу постигнутих договора, предстојећи преговори ће се одвијати под надзором високог одбора, уз учешће председника Меџлиса, министра спољних послова Исламске Републике Иран, потпредседника Сједињених Држава и премијера Пакистана и Катара”, рекао је Гарибабади.

Додао је да су основане четири специјализоване радне групе – за укидање санкција, нуклеарна питања, реконструкцију и економски развој и за праћење и спровођење.

“Стране су се, такође, сложиле да успоставе посебну контакт тачку међу државама чланицама меморандума о разумевању како би се осигурао безбедан пролаз комерцијалних бродова кроз стратешки важни Ормуски мореуз”, додао је.

Шефови техничких делегација из четири земље надгледаће рад ових група и јединица, пружати смернице и директно извештавати високом одбору.

Гарибабади је даље истакао конкретне економске добитке постигнуте током техничке фазе.

Напоменуо је да су “упорни напори Ирана довели до издавања опште дозволе од стране америчке стране за продају иранске сирове нафте, петрохемијских производа, нафтних деривата и свих повезаних услуга”.

“Штавише, договорено је да потписани споразуми о ослобађању 12 милијарди долара блокиране иранске имовине, у две рате од по шест милијарди долара, одмах пређу у фазу имплементације”, поручио је Гарибабади.

Опширније Краће

07:20

Нова рунда разговора између Израела и Либана почеће данас у Вашингтону, у тренутку када се одржава крхки прекид ватре на југу Либана, а појединачни инциденти и међусобне оптужбе Израела и Хезболаха прете да угрозе шире дипломатске напоре у региону.

Према наводима америчког Стејт департмента, разговори ће бити вођени уз посредовање Сједињених Америчких Држава и обухватиће и политичка и војна питања.

Циљ Вашингтона је да се постигне напредак ка “свеобухватном споразуму о миру и безбедности” између две стране, навео је један званичник Стејт департмента.

Преговори се одржавају у осетљивом тренутку за регион, пошто су последњих недеља забележена кршења примирја у Либану, за која се међусобно оптужују Израел и Хезболах.

Амерички званичници страхују да би нова ескалација могла да закомпликује и шири дипломатски процес који укључује разговоре између САД и Ирана.

Четири рунде либанско-израелских преговора од априла нису успеле да доведу до трајног прекида ватре.

CNN

Опширније Краће

06:59

Гувернер Централне банке Ирана Абдолнасер Хемати изјавио је да Техеран нема никакву обавезу да купује пољопривредне производе из Сједињених Америчких Држава у оквиру оквирног споразума о окончању сукоба између две земље, истичући да ће ослобођена иранска средства бити коришћена у складу са потребама и економским интересима земље.

“На основу потписаних докумената не постоји обавеза куповине пољопривредних производа из Сједињених Америчких Држава”, рекао је Хемати за агенцију Тасним.

Додао је да споразум између САД и Ирана по том питању каже да се првих шест милијарди долара може искористити за куповину “основних добара и лекова”.

Према његовим речима, преостала одмрзнута средства неће нужно бити коришћена само за куповину основних производа, већ и за набавку друге робе која није обухваћена међународним санкцијама.

Хемати је додао да Иран годишње увози робу широке потрошње и лекове у вредности од више милијарди евра и да није важно из које земље долазе производи, уколико су повољнији по цени и квалитету.

“Не постоји препрека за куповину америчких пољопривредних производа уколико су цена и квалитет конкурентнији од понуде других земаља”, рекао је Хемати.

Његова изјава уследила је након што је председник Сједињених Америчких Држава претходно изјавио да ће замрзнута иранска средства, која ће бити ослобођена, бити коришћена искључиво за куповину хране од америчких пољопривредника.

Потпредседник САД Џеј Ди Венс раније је такође сугерисао да би Вашингтон могао да пристане на одмрзавање дела иранске имовине ради куповине америчке соје, кукуруза и пшенице.

Al Jazeera

Опширније Краће

06:14

Шеф иранског преговарачког тима Мохамед Багер Калибаф поручује да се Ормуски мореуз никада неће вратити у стање пре рата и да ће њиме управљати Исламска Република Иран, у складу са међународним правом.

Tоком повратка са разговора у Швајцарској, Калибаф је рекао да је недавни споразум између Ирана и Сједињених Држава фундаментално променио ситуацију у том стратешком пловном путу.

“Сви треба да знају да се управљање Ормуским мореузом никада неће вратити на стање какво је било пре рата”, рекао је Калибаф у интервјуу за иранске медије.

“Наравно, међународни прописи ће се поштовати, али Иран ће управљати Ормуским мореузом”, нагласио је Калибаф.

Press TV

Опширније Краће

Потпредседник Сједињених Америчких Држава Џеј Ди Венс каже да делегације Вашингтона и Техерана настављају преговоре у Швајцарској на техничком нивоу, наглашавајући да је остварен напредак ка постизању коначног споразума.

С друге стране, Иран поручује да није преговарао о свом нуклеарном програму, уз најаву да ће сарадњу са Међународном агенцијом за атомску енергију наставити у складу са постојећим обавезама и одлукама државних институција.

У оквиру спровођења меморандума о разумевању, америчко Министарство финансија издало је привремену лиценцу којом се до 21. августа омогућава производња, испорука и продаја иранске нафте и петрохемијских производа. 

У међувремену, Њујорк тајмс пише да су Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) добиле наређење да се војне операције у Либану ограниче на одбрамбена дејства и строге контроле употребе оружја и рушење објеката. 

Либански безбедносни званичници наводе да се примирје између Израела и Хезболаха од суботе увече поштује готово у потпуности, иако повремени инциденти успоравају повратак расељених становника на југ земље.

Najnovije