NA projektu izgradnje gasne elektrane u Nišu u toku su aktivnosti na izradi i usklađivanju planske dokumentacije, a usvojen je i Prostorni plan Grada Niša, koji predstavlja osnov za dalji rad na projektu.
Foto: Vladimir Gerasimov / Alamy / Profimedia
Kako je istaknuto na sastanku kojem su prisustvovali Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike, i Dragoslav Pavlović, gradonačelnik Niša, reč je o strateškom projektu koji se realizuje u okviru saradnje Srbije i Azerbejdžana.
Završetak izgradnje elektrane planiran je do kraja 2030. godine, a postrojenje treba da doprinese većoj sigurnosti snabdevanja električnom energijom i jačanju energetske stabilnosti, uz unapređenje snabdevanja toplotnom energijom stanovnika Niša.
Ministarka je rekla da je potrebna potpuna posvećenost svih učesnika u projektu, od Grada Niša, Zavoda za urbanizam i projektanta do „Srbijagasa“, EPS-a i EMS-a, kako bi se što brže realizovale sve aktivnosti neophodne za pripremu projekta, a zatim i za osnivanje zajedničkog preduzeća EPS-a i azerbejdžanske državne naftne i gasne kompanije SOKAR.
Dodala je da sledi usaglašavanje Ugovora akcionara za buduću zajedničku kompaniju između „Elektroprivrede Srbije“ i SOKAR-a, nakon čega bi ugovor trebalo da bude potpisan u narednim nedeljama.
Početkom juna „Elektroprivreda Srbije“ i SOKAR potpisali su u Bakuu Osnovne uslove saradnje za razvoj, izgradnju i upravljanje gasnom elektranom u Nišu. Tim dokumentom definisani su ključni principi za osnivanje zajedničkog akcionarskog društva radi razvoja i realizacije projekta, kao i glavni komercijalni aspekti buduće saradnje.
(Energetski portal)
