На Универзитету студира око 9.000 студената на 10 факултета, на свим нивоима студија, у оквиру више од 100 студијских програма.
Ректор Универзитета Небојша Арсић рекао је да дан ове установе обележавају у никада тежим околностима у последње време, да су активност наставе, научно-истраживачког рада и свих других активности, често били у сенци политичких дешавања која су преко сваке мере утицала на свакодневно функционисање универзитета.
“И упркос свему, резултати показују да је ова година на том плану била успешнија него многе пре ње. Ако се узме у обзир број пројеката на којима Универзитет активно ради, било на домаћем плану или да је реч о међународним пројектима, учешће у многобројним међународним организацијама показује да сви напори које смо уложили у рад овог универзитета нису били узалудни”, рекао је Арсић.
И не само то – додаје да је у претходних годину дана објављено више радова и да је добијено више пројеката него у свим претходним годинама.
“Управо је то био додатан мотив који је мотивисао не само запослене, него и наше студенте да предано раде и да полажу испите и да покажу да упркос свим тешкоћама, ми успевамо да одрадимо оно што је наш посао, а то је да едукујемо студенте”, рекао је Арсић.
Политичка подршка Универзитету
У томе им помажу локална самоуправа, српски политички представници, Канцеларија за Косово и Метохију, ресорна министарства.
“Ми дишемо једним плућима, причамо једним језиком. Шта год је потребно, шта год нам треба, било у организационом смислу, било политичка подршка, у сваком другом аспекту, ти људи су свакодневно овде са нама. И још једном им јавно одајем признање на свему што чине за наш универзитет и за целу нашу заједницу”, рекао је Арсић и у том контексту поменуо пријатеље и колеге са других универзитета у Србији и из региона.
Нема планова о пресељењу Универзитета
Када се ради о судбини и опстанку универзитета, Арсић додаје да се чују многе глассине, те да стално мора да их демантује.
“Пуно је непријатеља који нам не мисле добро. Користим ову прилику да поново кажем оно што сам безброј пута рекао: нема никаквих планова о пресељењу универзитета. Нема никаквих резервних, бекап планова. Нема говора о некој интеграцији. Морамо да будемо истрајни у ономе, а не да причамо једно, да радимо друго. И ту позивам све колеге, када се ради о о судбини нашег универзитета, о будућности нашег универзитета, не само нас као лица која радимо на универзитету, него и ове деце коју учимо. Зарад њих морамо да дамо све од себе да наш универзитет буде оно што јесте и треба да буде”, категоричан је ректор Арсић.
Планови универзитета
За планове универзитета, каже да су они концентрисани на ово подручје, на децу која гравитирају у овом региону и да су отворени за све који желе да студирају и раде на овом универзитету и из свих других делова земље и из региона.
Арсић је најавио да пријемни испити почињу за неколико дана и да је у току упис студената за нову школску годину. Резултати су, истиче, охрабрујући, мада су са зебњом ишчекивали уписни рок.
“Мислили смо да ће бити катастрофа, имајући у виду силне притиске, увођење разних санкција, да кажем, закона који за циљ имају ништа друго него протеривање нас одавде, такозвани административни егзодус. Упркос свему томе, резултати показују да смо ми већ у првом року имали пријаве за преко 60 – значи, то још увек траје – преко 60 одсто од укупног броја расположивих места”, подвукао је Арсић на академији у амфитетатру Техничког факултете у Митровици.
“Симбол истинске истрајности знања”
Помоћник министра просвете у Влади Србије Александар Јовић рекао је да Универзитет у Митровици представља много више од самог универзитета, и да је у питању институција која је током деценија постала симбол истинске истрајности знања, снаге образовања и одлучности, очувања академских вредности и онда када су изложене најтежим притисцима, најтежим искушењима.
“Данас, када говоримо о Универзитету у Косовској Митровици, односно Универзитету у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, говоримо о институцији која је истовремено део савременог европског простора, али истовремено место где се баштини и чува идентитет српског народа на Косову и Метохији. Овај простор Косова и Метохије није само географски појам за нас Србе, за Републику Србију. Он је много више. Он је наша основа. Због тога, овај универзитет можемо рећи да баштини оно што су српски манастири на овим просторима били током средњег века – носиоци образовања, носиоци просперитета. Он повезује највредније тековине наше прошлости са изазовом будућности”, казао је Јовић.
“Борба за право наше деце да уче на српском језику”
Помоћник директора Канцеларије за КиМ Милош Терзић рекао је да је борба за овај универзитет борба за право наше деце да уче на српском језику, у складу са српским планом и програмом и у складу са и у духу српске традиције и културе.
“И управо, рекао бих, Српска православна црква и универзитет представљају два најважнија стуба опстанка српског народа на Косову и Метохији и управо су зато под највећим ударима оних који би волели да српског народа на Косову и Метохији нема. Такви врло добро знају да се народ не брани само бројем људи, већ да се брани и кроз институције тог типа које га окупљају, које га оснажују и које га образују”, рекао је Терзић.
Поручио је да је обавеза да чувамо овај универзитет и да га развијамо и да обезбедимо да он у будућности буде светионик српских националних вредности у читавој Србији.
Поновио је наводе ректора Арсића да нема никаквог измештања универзитета осим, како је казао, “у Приштину када дођу нека боља времена и да ће српска влада, српска држава, председник српске државе Александар Вучић увек бити уз српски народ на Косову и Метохији”.
Обележавању Дана универзитета присуствовали су и други представници Владе Србије, затим званичници Српске листе, локалне самоуправе и други гости.
