Zima je već uveliko počela, pa i sezona sportova na snegu – skijanja i snoubordinga, ali ako izaberete pravu destinaciju, odmor može biti i mnogo više od špartanja po belim stazama.
Recimo, za potpuno uživanje koje pruža i kulinarske čarolije, te mnoge kulturne, istorijske i prirodne doživljaje idealan izbor je Slovenija. Možda niste znali, ali u ovoj prelepoj zemlji egzistira čak 80 skijališta, naravno, nisu svi veliki. Gotovo svako mesto, pa čak i selo ima bar jednu stazu na kojoj može da se uživa. Ako u formulu ubacimo veličinu teritorije, dolazimo do podatka da Slovenija ima najviše zimskih centara po kvadratnom kilometru. Zato i ne čudi što je sve jako blizu i automobilom možete brzo da stignete na razne destinacije…
Slovenci mogu da se pohvale da praktično iz svojih najvećih gradova, kako bismo mi to rekli “čas posla” stignu na vrh planine, to se, pre svega, odnosi na Mariborsko Pohorje i Krvavec… Ni ostali značajni skijaški centri nisu daleko od urbanih sredina.
MARIBORSKO POHORJE
Velika prednost ovog ski resorta nije samo njegova veličina, pošto je najveće u Sloveniji, već i blizina grada. Gondola koja vodi na 1.042 metra nadmorske visine kreće praktično iz Maribora. Rekli bismo da Mariborčani imaju jedinstvenu priliku da skijaju nekoliko sati nakon obaveza u gradu, da iskoriste svaki slobodni trenutak koji im se ukaže.
Za nekih 15 minuta nakon što parkiraju automobil u podnožju već mogu da se nađu na nekoj od staza. A tu već svašta može da se bira jer postoji 40 kilometara dobro uređenih staza za sve – od početnika do odličnih i iskusnih skijaša. Bilo da ste na skijalištu Areh ili na Bolfenku, uživanje je zagarantovano. Tu je i najduža staza za noćno skijanje u Evropi, što je veoma važno jer se na taj način izbegavaju dnevne gužve i čovek može da skija do mile volje.
Mariborsko Pohorje nudi i druge zimske aktivnosti počev od klizanja, penjanja i karlinga pa sve do letova balonom i plivanja u zatvorenim bazenima. Oko skijaških staza nalazi se veliki broj ski bifea i restorana, dok su za najmlađe goste pripremljeni vrtići i igrališta na snegu.
Smeštaj tako možete da potražite i u samom Mariboru, pa u periodima kada vam skijanje nije primarno, najbolje je obići sam grad. A u njemu ima zaista šta da se vidi.
Ni po koju cenu ne treba propustiti šetnju magičnim centrom slovenačke Štajerske. Maribor je savršen grad za ljubitelje mira, zelenila i aktivnosti u prirodi. Možete da uživate u predivnom pogledu sa obe strane reke Drave, ali nikako, baš nikako ne smete da napustite Maribor, a da ne vidite najstariju lozu na svetu koja još rađa.
Ispred objekta zanimljivog naziva Stara trta videćete baš nju – kažu da su stručnjaci utvrdili da je loza stara preko 400 godina i da je to zvaničan Ginisov rekord. Ono malo vina koje se od nje dobija, gradske vlasti u flašicama poklanjaju znamenitim ličnostima. Toliko poznati baš nismo, ali nas to ne sprečava da probamo druga fantastična vina ovog područja. Videli smo i čuveni Stub kuge na Grajskom trgu, isprobali sjajne kulinarske specijalitete…
KRVAVEC
Krvavec je godinama proglašavan za najbolje skijališe u Sloveniji. Udaljen je samo pola sata vožnje od Ljubljane, pa se onima koji žive u glavnom gradu “dežele” baš posrećilo. Interesantno je da je to najbliži ski centar aerodromu u Evropi, pošto je od Brnika udaljen samo osam kilometara.
Čim se gondola malo odvoji od početne stanice počinje da se pruža spektakularan pogled na Ljubljansku dolinu, te na vrhove Julijskih i Kaminskih Alpa. Godinama se dosta ulaže u ovaj resort, pa je tako Krvavec dobio najmoderniju šestosedišnicu, koja je montirana prošle sezone. Prevozi skijaše na najvišu tačku Zvoh.
Krvavec se prostire na nadmorskoj visini od 1.450 m do 1.971 m, raspolaže sa više od 30 kilometara odlično uređenih skijaških staza, adaptiranih za svačiji ukus, ima onih za rekreativce, ali i za iskusne skijaše. Ni početnici nisu zanemareni, instruktori čekaju da ih nauče veštinama na skijama i snoubordu.
Što se tiče ugostiteljskih objekata, dominira Krvavec, hotel na najvišoj nadmorskoj visini u Sloveniji, koji je smešten je direktno na stazi.
KRANJSKA GORA
Dovoljno je reći – Kranjska Gora. Mnogo klinaca sa prostora bivše Jugoslavije posetilo je ovo poznato skijalište u sklopu školskih ekskurzija, danas su zreli ljudi koji nose lepe uspomene i uvek se vraćaju Kranjskoj Gori.
Smeštena na tromeđi Slovenije, Austrije i Italije pruža mnogo mogućnosti i van zimske sezone, ali Kranjska Gora se pretvara u veoma romantično mesto baš kada padne sneg. Priroda joj je odredila kotlinu reke Save Dolinke na nadmorskoj visini od 806 metara, pa je najviše opšinsko središte u Sloveniji.
Ovo skijalište ima privilegiju da je jedno od dva centra u Sloveniji koje posećuje karavan Svetskog kupa u alpskim disciplinama, pa ljubitelji takmičenja imaju priliku da vide najbolje skijaše i skijašice na planeti. Kranjska Gora, pored uživanja u alpskom skijanju, nudi i niz drugih aktivnosti. Tako su veoma popularne nordijske discipline, planinarenje i vožnja biciklom po prelepim predelima ovog kraja.
Kranjska Gora je od Beograda udaljena 620 kilometara, od Sarajeva 626, od Zagreba 227, a od Ljubljane samo 84. Do ovog skijališta stiže se veoma lako tako što se kod Jesenica izađe sa auto-puta, a pošto nema velikih uspona, put nije zahtevan. Dobra stvar je što je iz Kranjske Gore za 20-tak minuta moguće stići do obližnjeg italijaskog skijališta Tarvizio, a austrijski Nasfeld je udaljen nešto više od sat vremena.
Pored staza koje nose oznaku FIS i na kojima se održavaju takmičenja, Kranjska Gora raspolaže i sa stazama koje su idealne za porodično skijanje i na kojima će početnici lako savladati tajne ovog sporta. Staze se prostiru na nadmorskoj visini od 850 do 1.295 metara, a ima ih ukupno 18 različitih nagiba i dužina. One blaže gravitiraju samom mestu i završavaju se ispred hotela i ugostiteljskih objekata, pa su tako idealno mesto gde roditelji mogu da skijaju s decom ili da uživaju u suncu na nekoj od terasa i bašti. Uglavnom se radi o širokim plavim i donekle crvenim stazama Kekec, Mojca, Preseka i Dolenčev Rut, koja je ujedno i najduža na toj lokaciji (1.000 metara).
Međutim, što se više ide desno, pa na drugu stranu brda Vitranc, staze postaju sve zahtevnije. Skijaši koji su spremni za složenije izazove mogu da se oprobaju na čuvenoj crnoj stazi Podkoren. Dočarati konfiguraciju ove staze rečima i fotografijama je gotovo nemoguće, ali ona važi za jednu od najstrmijih u Sloveniji.
U Kranjskoj Gori od deset hotela čak osam ima četiri zvezdice, a dva su kategorisana sa tri. Uglavnom su smešteni ispod samih staza, a svakako je najpoznatiji Ramada Resort.
A kada se ste već nadomak Kranja, nikako ne treba da zaobiđene ovaj simpatični grad. Grad je bio na strateškoj poziciji hiljadama godina. Smešten između dve reke na konglomeratnoj steni ispod Alpa, oduvek je bio živo središte gde su se susretale različite etničke grupe. Zato je Kranj i danas glavni grad Gorenjske. Kranj je ujedno i jedini grad u Sloveniji iz kojeg možete videti Triglav, Stol i Grintavec, najviše vrhove tri planinska lanca u južnim Alpama.
Prepručujemo posetu Muzeju Janeza Puhara, čoveka koji je izmislio fotografiju na staklu, gde se čak možete fotografisati tom tehnikom, a izgledaćete kao da ste rođeni početkom 19. veka. Ukoliko imate vremena, na istom mestu zaigrajte popularne iskejp igre “Puharova tajna labaratorija” i “Potraga za izgubljenom fotografijom”.
Posebna atrakcija je obilazak tunela ispod starog grada. Izgrađeni su tokom Drugog svetskog rata i korišćeni kao skloništa za stanovništvo Kranja. Izgradnju su započeli Nemci kao sklonište u slučaju bombardovanja, prema nacrtima za skloništa iz 1939. godine. Tuneli su izgradeni u dužini od 1.300 metara u obliku krsta sa četiri ulaza.
Videćete izložu o istoriji kranjskog podzemlja i njegovih graditelja, kao i izložbu minerala i fosila i rekonstruisano sklonište iz Drugog svetskog rata, sa simulacijom vazdušnog napada, koje, verujte, deluje prilično realno. U tunelima su i bazeni i akvarijumi koji su deo podzemne laboratorije za proučavanje čovečje ribice.
POKLJUKA
Ukoliko ste se zasitili alpskog skijanja ili snoubordinga, možete da isprobate i nešto drugo – nordijsko trčanje. Za to je idealan sportski centar u Pokljuki, koji važi za jedan od najboljih u tom delu Evrope.
U srcu Julijskih Alpa i Nacionalnog parka Triglav, otprilike pola sata vožnje od Bleda i Bohinja, nalazi se idilična visoravan koja je idealna za uživanje tokom cele godine, a naročito zimi. Smrekova šuma daje posebnu draž, pa je dovoljno da samo prošetate po neverovatno čistom vazduhu i već ćete se osećati sjajno.
Biatlon, triatlon i trčanje na skijama su discipline koje “vladaju” na Pokljuki, nije potrebno da imate svoju opremu, jer možete da je iznajmite i oporobate se u sportu koji ste verovatno gledali samo na televiziji.
Oni hrabriji i iskusniji mogu da probaju da osvoje Triglav, najviši vrh bivše Jugoslavije. Veoma blizu, sa Rudnog polja, jedno je od nekoliko pokazišta na vrh ove poznate planine.
Kako nam je rekao Tomaž Rogelj, direktor hotela “Pokljuka”, kompletna priča ovog centra nije okrenuta masovnom turizmu, već ekologiji i uživanju u prirodi kakvu retko gde možete da vidite.
Dovoljno je reći da u tom hotelu mogu da se isprobaju fenomenalni kulinarski specijaliteti, a posebno je zanimljvo, što se na primer pečurke beru direktno u obližnjoj šumi.
Kakav bi to odmor u Sloveniji bio ako se ne ode na Bled, pa tamo je veoma rado u svojoj vili boravio i Tito! Šetnja oko jezera u praznične dane je izuzetno prijatna, topli napici i hrana u kombinaciji sa fantastičniim krajolikom upotpunjuju ceo dožviljaj. Iskoristite priliku i posetite Bledski zamak, jer će vam pogled na taj deo Slovenije dugo ostati u sećanju.
BONUS VIDEO:
ZVEZDARSKA ŠUMA, SANKANJE, DECA I RODITELJI UŽIVAJU U ZIMSKIM RADOSTIMA
Izvor: Kurir