Kroz vekove, rudarska industrija oblikovala je ekonomske temelje mnogih zemalja, ali je često ostavljala ožiljke na pejzažima koje je eksploatisala. Ova industrijska ostavština, koja je u mnogim regionima, uključujući Srbiju, izazvala degradaciju zemljišta i smanjenje biodiverziteta, polako se menja. U poslednjim decenijama, raste svest o potrebi za ekološki prihvatljivijom eksploatacijom kao i obnovom tih područja. Kao lider ovakve promene u Srbiji ističe se kompanija Srbija Ziđin Koper koja sa jasnom vizijom održivosti postavlja nove standarde u zaštiti životne sredine i omogućava ekološku obnovu tamo gde je najpotrebnija.
U poslednjih šest godina, od kada posluje u Srbiji, Srbija Ziđin Koper je vrlo posvećena procesu ozelenjavanja što se vidi i po činjenici da je u Boru i Majdanpeku zasađeno više od 760.000 sadnica na, do tada, degradiranim rudarskim površinama. Kroz primenu najmodernijih tehnika, kao što je hidrosetva, kompanija ne samo da ozelenjava površine koje su nekada bile iscrpljene, već ih pretvara u raskošno zelenilo.
Prema rečima Čong Đinhue, zamenika direktora za zaštitu životne sredine u Srbija Ziđin Koper napredne tehnologije korišćene su za ozelenjavanje površina u Majdnapeku, Topionici i staroj deponiji u Boru. Ovaj podvig ekološke obnove omogućio je da se hidrosetvom dosad tretira 262.600 kvadratnih metara površine.
A umesto šljake – ruže
Foto: I. Mitrović / Ustupljene fotografije
Oni koji su posetili rudnički kompleks kompanije Srbija Ziđin Koper tokom oktobra prethodne godine, mogli su da uživaju u pravoj prirodnoj čaroliji. Naime, Sektor za ekologiju ove kompanije posadio je čak 14.155 sadnica ruža, pretvarajući tako površinu od 5.225 kvadratnih metara u pravu botaničku baštu. Ovaj poduhvat nije bio samo estetski, već je predstavljao ozbiljan ekološki projekat, koji je uključivao i temeljne pređašnje radove. Pre nego što su ruže zablistale, morala je biti izvršena remedijacija i potpuna rekultivacija prostora, što je podrazumevalo nanošenje kvalitetnog humusa i stvaranje pogodnih uslova za ozelenjavanje.
Ivana Jenić Komljenović, pomoćnica rukovodioca sektora za zaštitu životne sredine i ekologiju u „Srbija Ziđin Koper“, otkrila je kako je ovaj prostor izgledao pre nego što je doživeo transformaciju.
Foto: I. Mitrović / Ustupljene fotografije
„Ovo područje je nekada bilo odlagalište topioničke šljake. Slikovito rečeno, bilo je to mesto koje je podsećalo na scenu iz horor filma. Radnici koji su prolazili tuda na putu do svojih radnih mesta mogli su da vide samo sivo okruženje“, ispričala je Ivana.
Danas, međutim, ovaj prostor izgleda potpuno drugačije.
Korak prema održivoj budućnosti
Kompanija Srbija Ziđin Koper u svojoj misiji očuvanja prirode redovno obeležava datume koji imaju poseban značaj za zaštitu životne sredine. Ove prilike koristi za dodatne akcije ozelenjavanja i sadnje u saradnji sa lokalnom zajednicom, od najmlađih do najstarijih članova. Zasađeni platani, crni bor, ruže i razno ukrasno cveće unose novu životnu energiju u prostor, stvarajući harmoničan ambijent.
Foto: I. Mitrović / Ustupljene fotografije
Jedan od ključnih projekata je „Šuma srpsko-kineskog prijateljstva“, koja raste na mestu starog odlagališta raskrivke bivšeg Borskog kopа. Ovaj ambiciozni poduhvat simbolizuje saradnju dva naroda i posvećenost održivom razvoju.
Do kraja godine, šuma će postati simbol promena u ovom rudarskom gradu, pružajući budućim generacijama prostor za rast i nadu u ekološki osvešćenu budućnost.