Ekspedicija istraživača otkrila retke vrste lignji u vodama Antarktičkog poluostrva
Snimljen glavonožac Moratoothopsis longimana sa neuobičajeno dugim, elegantnim pipcima
Tokom ekspedicije između decembra 2024. i januara 2025. godine, u vodama Antarktičkog poluostrva na dubinama većim od 1000 metara, istraživači su snimili nekoliko retkih i neobičnih vrsta lignji.
Foto: Minderoo-UWA Deep-Sea Research Centre / youtube
Ekspediciju na Antarktiku su sproveli naučnici iz Minderoo-UWA Deep-Sea Research Centra i Inkfisha, koristeći daljinski upravljano podvodno vozilo.
Sablasna bela lignja sa dugim pipcima
Jedna od zabeleženih vrsta bila je Moratoothopsis longimana, glavonožac sablasno bele boje sa izuzetno dugim, elegantnim pipcima. Stručnjaci su ovu pojavu podelili na Instagramu, navodeći:
“Ne zna se mnogo o ovoj dubokomorskoj vrsti, ali njeno ime upućuje na neuobičajeno duge krakove. Vrlo je verovatno da je lovac u srednjim dubinama. Svakako, ovo je retko opažanje”, objavio je IFL Science.
Prozirna lignja otkriva unutrašnje organe
Na sličnim dubinama snimljen je i primerak vrste Slosarczykovia circumantarctica, glavonožac sa prozirnim tkivom koje pruža jasan pogled na njegove unutrašnje organe, uključujući i digestivni trakt. Ova lignja poseduje izuzetno velike oči koje joj omogućavaju kretanje kroz potpunu tamu dubokog okeana, gde svetlost Sunca nikada ne dopire.
Grimizna lignja sa plenom u pipcima
Najveće iznenađenje ekspedicije bila je pojava vrste Alluroteuthis antarcticus na dubini od 1500 metara. Istraživači su, zatečeni prizorom, uzviknuli:
“Ovo je ludo. Nismo bili pripremljeni na ovo.”
Jedna upečatljivo crvenkasta jedinka snimljena je kako u svojim pipcima drži plen – najverovatnije plašt druge lignje, možda čak i pripadnika sopstvene vrste.
Antarktik krije mnoštvo nepoznatih vrsta
Antarktik je dom velikom broju glavonožaca, od sitne Brachioteuthis dužine svega 15 centimetara do ogromne Mesonychoteuthis, koja može dostići dužinu od četiri metra. U hladnim vodama oko kontinenta skriva se i divovska antarktička hobotnica.
Mnoge vrste razvile su jedinstvene fiziološke osobine kako bi preživele u ekstremnim uslovima. Na primer, divovska antarktička hobotnica ima specifičnu plavu krv, bogatu bakrom, koja joj omogućava efikasniji transport kiseonika na temperaturama ispod nule.
Okean Južnog pola i dalje pun misterija
Iako je nauci već poznato nekoliko desetina vrsta lignji iz Južnog okeana, mnoge i dalje ostaju neotkrivene, izmičući svakom pokušaju da budu dokumentovane. Osim glavonožaca, ukupna biodiverzitet ovog regiona ostaje nedovoljno istražen.
Surova klima i udaljenost dugo su predstavljali prepreku za ozbiljna naučna istraživanja, ali savremena tehnologija sada omogućava dublji uvid u svet koji se doskora smatrao nedostupnim.
(Jutarnji list)