Blic
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović i ambasador Kine u Srbiji Li Ming razgovarali su danas sa grupom od 13 istraživača i pet naučnika – predstavnika projekata koji će kroz saradnju i boravak u Kini doprineti razvijanju naučne zajednice dve zemlje.
Ministarka Begović ocenila je ovakvu vrstu saradnje kao izuzetno važnu, ne samo za razvoj nauke, već i za dobijanje odgovora na brojne globalne izazove u vreme kada se celo čovečanstvo suočava sa velikim izazovima u oblasti klimatskih promena, zaštite životne sredine, problema u poljoprivredi i proizvodnji hrane, medicini i biomedicini.
– To su realni izazovi koji dotiču živote svih ljudi a jedino nauka nudi održiva i dugoročna rešenja za njihovo prevazilaženje, navela je ministarka Begović tokom susreta sa mladim naučnicima koji će, kako je dodala, biti ambasadori čeličnog srpsko-kineskog prijateljstva.
Ti mladi stručnjaci će se, kako je naglasila Begović, u najboljim naučnim institucijama zajedno sa kineskim kolegama baviti globalnim problemima i učestvovati u zajedničkim istraživanjima, sticanju novih znanja iz biomedicine, farmacije, poljoprivrede, proizvodnje hrane, zelene energije, proizvodnih procesa budućnosti, nekih novih materijala.
– Osim što će imati priliku da stiču nova znanja i uče nove tehnologije znanje će doneti u Srbiju – navela je ministarka tokom susreta sa naučnicima organizovanog u Vladi Srbije.
Foto: Nemanja Jovanović / Tanjug
Ambasador Kine Li Ming ocenio je da program predstavlja veoma važan događaj u istoriji saradnje Kine i Srbije u oblastima nauke i tehnologije.
– Otvaramo novo poglavlje priznanja između naše dve zemlje. Kina i Srbija treba da rade zajedno i doprinesu miru, stabilnosti i ekonomskom razvoju u svet. Zahvaljujući bliskoj saradnji naših ministarstava nauke, postigli smo značajne rezultate – izjavio je ambasador.
Foto: Nemanja Jovanović / Tanjug
Begović je podsetila da je do tog velikog koraka u oblasti naučne saradnje došlo na osnovu zajedničke izjave o Zajedničkoj budućnosti u novoj eri koji su u maju potpisali kineski i srpski predsednik Si Đinping i Aleksandar Vučić.
Na osnovu te izjave, kako je podsetila, Ministarstvo je raspisalo javni poziv za 50 mladih istraživača koji će u Kini u trajanju od šest do 12 meseci voditi strateške i naučno-inovacione projekte, a koje će finansirati dve zemlje.
– U ovom trećem krugu finansiraće se projekti koji direktno daju odgovore na globalne izazove – a koji obuhvataju i projekte proučavanja lekovitog bilja u kombinaciji sa savremenim tehnologijama, projekti koji se bave prevencijom epidemija, razvojem radiofarmaceutika, konkretnom primenom u medicini, ali takođe projekti iz oblasti zelene energije, poljoprivrede i proizvodnje hrane – rekla je ministarka Begović.
(Tanjug)