U Hrvatskoj se povećavaju nadoknade za štetu od napada vukova
Ministarstvo planira izdvajanje dodatnih sredstava od oko 142 hiljade evra godišnje
- Anica Jelovac Novinarka Blic Biznisa
Međutim, iznosi se ne menjaju za sve životinje, već samo za neke, i to, kako se navodi u obrazloženju, za one koje su najčešće na meti: jagnjad i jare (od 110 do 120 evra), ovce i koze (od 140). do 150 evra), ovce i koze (od 100 do 120 evra), steone ovce i koze (od 160 do 180 evra) i ovnovi i koze (od 200 do 220 evra).
U Ministarstvu procenjuju da će im godišnje biti potrebno oko 142 hiljade evra više za nadoknadu štete od vuka, koji je strogo zaštićena vrsta. Navode da su ukupna sredstva za naknadu štete (za štetu koju su pričinili vukovi, ali i ptice, oposumi i druge strogo zaštićene životinje) planirali u budžetu u iznosu od 1,35 miliona evra.
Blic preporučuje
Navedena uredba stupila je na snagu u septembru 2023. godine, a s obzirom da su cene u međuvremenu porasle, Ministarstvo je odlučilo da je ispravi.
Iako trenutno nema pouzdanih i tačnih podataka o stvarnom broju divljih životinja u Hrvatskoj, prema podacima o rasprostranjenosti vukova, procjenjuje se da ih ima oko 243, odnosno 43 čopora, te da se njihov broj povećava. u poslednje četiri godine. Broj napada životinja varira iz godine u godinu i kreće se između 2.500 i 3.500 godišnje.
Izlazak u polje
Ali izgleda da niskim nadoknadama nisu bili nezadovoljni samo stočari. Iako se ovaj deo Pravilnika ne konsultuje, veterinar Vedran Slijepčević je prokomentarisao male naknade koje stručnjaci dobijaju za izlazak na teren. On traži da se artikli koji se odnose na ovu naknadu, koja je do sada isplaćivana u tri razreda, u zavisnosti od udaljenosti terena, menjaju u jednoobraznim neto iznosima od 70, 100 i 125 evra.
Slijepčević traži da se ubuduće obračunava 0,50 evra po pređenom kilometru, plus putarina i izlet od 30 evra. On smatra da je, s obzirom na inflaciju i rast cena goriva, došlo do značajnog povećanja troškova prevoza, a to je posebno vidljivo kada je reč o izlascima u udaljenije krajeve, zbog čega troškovi koje imaju ne pokrivaju ono što dobijaju, ali su čak u minusu.
Predložene izmene i dopune Pravilnika nalaze se na konsultaciji do sredine februara.
(Tportal)