Blic
Potražnja za nekretninama, posebno novogradnjama, ne prestaje da raste, a cene, koje obaraju rekorde, čine ih atraktivnom opcijom za životnu investiciju. Ipak, iz snova o savršenom stanu lako se može pretvoriti u noćnu moru. Česte su priče o kupcima koji su nakon useljenja u novoizgrađene stanove naišli na brojne probleme, kao što su oštećeni prozori, curenje vode, vlaga, neravni zidovi i pucanje fasade. Takvi problemi često ostaju bez odgovora od strane investitora ili developera, što kupce gura u očaj.
Jedna od objava na društvenim mrežama upravo ukazuje na ovaj problem
– Kupili smo stan u novogradnji koja je ispala samo problem. Otprilike 50% stanara ima neke probleme u stanovima, a investitor ne želi učestvovati u daljem popravku jer tvrdi da nismo održavali zgradu – navodi se u objavi, a slične objave u kojima se spominju prozori koji propuštaju kišu, curenje vode iz nepoznatih cevi, ili čak prodor vode sa susedove terase, nisu retkost.
Iako novogradnje moraju proći inspekciju i dobiti upotrebnu dozvolu, ozbiljni problemi mogu se pojaviti tek nakon nekoliko meseci. Najčešći problemi uključuju lošu stolariju, curenje vode, lošu zvučnu izolaciju i nepravilno postavljene vodovodne instalacije.
Jamstvo na novogradnje traje deset godina za temeljne nedostatke i dve godine za skrivene greške.
Kako rešiti problem?
Kupci moraju brzo obavestiti investitora o problemima, a prijave trebaju biti dokumentovane sa fotografijama ili video zapisima, koji su ključni za dokazivanje prigovora. Ako investitor ne reaguje, moguće je angažovati sudskog veštaka i pokrenuti pravni postupak, ali kupci moraju poštovati rokove, objašnjava Dejan Bodul, profesor na Katedri za građansko pravo i predsednik Hrvatskog udruženja stanara.
Neki investitori zatvore firme nakon završetka projekta, što može otežati ostvarivanje prava na naknadu štete. Stručnjaci savetuju temeljno istraživanje investitora i pažljivo pregovaranje o uslovima jamstva. Kupci treba da obrate pažnju na stanje stana prilikom primopredaje i da odmah prijave sve nedostatke kako bi obezbedili popravke ili naknadu štete.
(Jutarnji list)