Analitičari upozoravaju da popularnost Marka Perkovića Tompsona u Hrvatskoj pokazuje da region još “nije izašao iz devedesetih godina”
Kako kažu, i dalje se seje “seme budućih sukoba” u regionu
- Marko Tašković Novinar rubrike politika
Nije iznenađenje da je Marko Perković Tompson, hrvatski pevač koji slavi ustaštvo, popularan u Hrvatskoj, ali jeste šok da je Tompson u danu prodao skoro 300.000 karata za svoj koncert u julu na Hipodromu u Zagrebu oborivši time svetski rekord. Analitičari ocenjuju da je to još jedan dokaz da “region nije nikada izašao iz devedesetih godina” i upozoravaju da se i dalje “seje seme budućih ratova”.
Foto: Oliver Bunić / Ringier
Gotovo svakog leta obožavaoci Marka Perkovića Tompsona šenluče na njegovim koncertima, pre svega, prilikom obeležavanja godišnjica Oluje tokom koje je, prema zvaničnim podacima, ubijeno skoro 2.000 Srba, a 220.000 proterano iz Hrvatske.
Blic preporučuje
Ove godine 4. avgusta navršava se tačno tri decenije od “Oluje”, a mesec dana ranije skoro 300.000 Hrvata, divljaće uz Perkovićeve šovinističke pesme u kojima se, između ostalog, pominje i ustaški pozdrav “Za dom spremni”?!
Da stvar bude gora, Tompsonov koncert na hipodromu u Zagrebu postao je najprodavaniji na svetu pošto je u danu “planulo” oko 280.000 karata. Zbog toga, Perković i njegov tim su tražili od Grada Zagreba da na istom mestu održi i drugi koncert dan kasnije.
U kom smeru ide Hrvatska, ali i ceo region, ako je čak 300.000 ljudi spremno da prvog dana prodaje plati kartu za “ustaški tulum”?!
Popov: Zapadni Balkan nikada nije izašao iz devedesetih godina
Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, ocenjuje za “Blic” da je tolika popularnost Tompsona posledica činjenice da čitav Zapadni Balkan “nije nikada izašao iz devedesetih godina”.
– Vremenom se menjao narativ o ratovima s kraja prošlog veka. U prvoj deceniji ovog veka imali smo pokušaje suočavanja s prošlošću, pomirenja pa i izvinjenja, a nakon toga u Hrvatskoj se na vlast vratila ratna opcija u vidu HDZ–a i zaigrala na kartu nacionalizma i revizije istorije ne samo iz devedesetih godina nego i iz Drugog svetskog rata – objašnjava Popov.
Foto: Emil Čonkić / Ringier
Kako kaže, uporedo sa tim ratni zločinci se slave kao heroji.
– Tu je napravio grešku i Haški tribunal pošto je oslobodio Anta Gotovinu i Mladena Markača koje su u Hrvatskoj dočekali kao heroje. Takav narativ je podsticala i vlada Tihomira Oreškovića koja je okupila najekstremnije nacionaliste i čak legalizovala ustaški pozdrav “Za dom spremni”. Taj pozdrav se može čuti i u Tompsonovoj pesmi “Bojna Čavoglave” koja je postala apsolutni hit u Hrvatskoj i potpuno legalna stvar – navodi Popov.
“Imamo desne trendove u gotovo celoj Evropi”
Dodaje da je, nažalost, slična priča i kod nas pošto je “Baja Mali Knindža pandan Tomsponu”.
– Hrvatskoj bi trebalo da bude lakše da se izbori s tim nacionalizmom pošto je članica Evropske unije. Međutim, vidimo da EU nije previše uticala na tu borbu. Štaviše, sadašnja vlada je možda još ekstremnija jer je u vladi i Domovinski pokret. Imamo desne trendove gotovo u celoj Evropi uključujući i Italiju i Francusku – analizira Popov.
“Potrebno da se suočimo sa prošlošću da bismo izbegli buduće sukobe”
Naš sagovornik smatra da se fascinacija Tompsonom u Hrvatskoj prenosi na različite načine.
– Pre svega, kroz udžbenike, medije, ali i izjave zvaničnika. Na taj način, seje se seme za buduće sukobe. Zato je potrebno da se suočimo sa prošlošću da bismo izbegli buduće sukobe. Neophodno je da se obnovi komunikacija i da sve strane shvate da niko nema ni rogove ni rep i da sve nas muče maltene isti problemi – ocenjuje Popov.
Foto: Oliver Bunić / Ringier
Kako kaže, u pomirenju dva naroda može da pomogne i subkultura.
– Primera radi, naša pevačica Aleksandra Prijović nedavno je napunila čak pet zagrebačkih Arena. Problem je što vlastima ne odgovara pomirenje pa smo imali prošle godine vraćanja građana i sa jedne i sa druge strane granice. Nažalost, umesto da idemo napred, otišli smo tri koraka unazad. Prošlo je 30 godina od Oluje i Dejtonskog sporazuma i vreme je da se zapitamo gde je region sada, a pogotovo BiH – zaključuje Popov.
Đukić: Pravi sociološki fenomen
Srećko Đukić, diplomata, kaže da je toliki broj prodatih karata za koncert Perkovića pravi sociološki fenomen.
Foto: Milan Ilić / Ringier
– Bez obzira na sve, svakako da je veliko iznenađenje da za pola dana proda 300.000 karata za koncert. Mislim da među tim ljudima nisu obavezno generacije koje prate Tompsona iz devedesetih godina. Ima verovatno i onih koji su uzeli karte iz znatiželje da vide zbog čega je taj pevač toliko popularan. Time svakako treba da se pozabave sociolozi – ocenjuje Đukić.
“Više ga posmatraju kao fenomen nego što vole njegov izraz”
Dodaje da je “narod u najširem smislu pozitivniji nego što ga doživljava pojedinac”.
– Moje je mišljenje da mnogi idu na koncert Tompsona jer ga posmatraju više kao fenomena nego što baš vole njegov muzički izraz. To može biti i fenomen vremena odnosno letnjih meseci, ali i u vezi sa proslavom jubileja – kaže Đukić.
Naš sagovornik ne očekuje da bi masovan koncert Tompsona mogao po principu “spojenih sudova” da izazove reakcije u regionu.
– Mislim da, generalno, narod na Zapadnom Balkanu voli taj slobodan prostor koji postoji između nazovi zvezda i zvezda koje su zaista zvezde – zaključuje Đukić.