Komentari tehnoloških stručnjaka o tome kako veštačka inteligencija može učiniti neke poslove suvišnim podelili su internet, a neki su otišli čak i do toga da su ga označili kao “zlikovac“.
Brojni stručnjaci su mišljenja da ako veštačka inteligencija napreduje dalje, to bi moglo da učini da gomila naših poslova prestane da postoji. Ova ideja da bi radna snaga SAD i UK uskoro mogla biti preuzeta bila je tema razgovora u najnovijoj epizodi podcasta Dnevnik jednog izvršnog direktora, piše Mondo.
Foto: Shutterstock
U epizodi od 2,5 sata, pod nazivom “Hitna debata agenata AI: Ovi poslovi neće postojati za 24 meseca! Moramo se pripremiti za ono što dolazi!“ razgovarala su tri tehnološka stručnjaka o tome kako će se veštačka inteligencija razvijati u naredne dve godine.
Jedan od gostiju bio je Amdžad Masad, tehnološki titan sa sedištem u oblasti zaliva San Franciska.
Pored toga što je bivši softverski inženjer u Yahoo! i Facebook-u, Masad je bio izvršni direktor Replita od aprila 2016, onlajn platformi za kreiranje i deljenje softverskih aplikacija i veb lokacija koja koristi veštačku inteligenciju “za brzu izgradnju, saradnju i implementaciju aplikacija“.
Foto: Shutterstock
Govoreći o svojim nadama za budućnost veštačke inteligencije, Masad je kolegama digitalnim stručnjacima Bretu Vajnstinu i Danijelu Pristliju rekao da će, uz još nekoliko podešavanja, tehnologija učiniti niz poslova “suvišnim“ u narednih nekoliko godina.
Na pitanje voditelja Stivena Bartleta koji će poslovi biti na udaru, biznismen je rekao: “Mislim da ako je vaš posao rutinski, on će nestati u narednih nekoliko godina.”
Foto: Shutterstock
Poslovi koji su najugroženiji:
- Kontrola kvaliteta (Quality Assurance): Zbog rutinskih zadataka koji se mogu lako automatizovati.
- Unos podataka (Data Entry): Zbog ponavljajućih aktivnosti koje AI može efikasno obavljati.
- Operateri: Zbog standardizovanih procedura koje su podložne automatizaciji.
- Računovođe: Zbog analize podataka i izveštavanja koje AI može preuzeti.
- Advokati: Zbog obrade pravnih dokumenata i analize koje AI može automatizovati.
- Određene zdravstvene profesije: Zbog mogućnosti AI da analizira simptome i predloži dijagnoze, iako regulative mogu usporiti ovu promenu.
- Masad ističe da su najugroženiji poslovi koji se svode na “tekst-ulaz, tekst-izlaz“, dakle, oni koji uključuju obradu informacija bez potrebe za fizičkom interakcijom ili emocionalnom inteligencijom.
Foto: Shutterstock
Poslovi koji su manje podložni automatizaciji:
- Sveštenici: Zbog potrebe za ljudskom empatijom i duhovnom povezanošću.
- Medicinske sestre: Zbog kombinacije fizičkih i socijalnih veština koje su teže za automatizaciju.
- Zanatske profesije: Kao što su vodoinstalateri, stolari i električari, zbog složenih fizičkih zadataka i prilagođavanja različitim situacijama.
- Psiholozi i terapeuti: Zbog potrebe za razumevanjem i empatijom koje AI još uvek ne može u potpunosti replicirati.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI