Pravila će važiti za sve građane zemalja koje nisu članice Šengen zone i registracija će biti neophodna
Nova pravila na graničnim prelazima zemalja EU, ETIAS sistem, trebalo bi da startuju u maju ove godine, a važiće i za naše građane. Ona podrazumevaju elektronsku prijavu putnika koji ulaze u zemlje Evropske unije, digitalno beleženje podataka iz pasoša, otisaka prstiju, pa i lica putnika. Pravila će važiti za sve građane zemalja koje nisu članice Šengen zone i registracija će biti neophodna.
Podsetimo, u novembru prethodne godine na snagu je trebalo da stupi sistem ulaska i izlaska u EU za zemlje koje nisu njene članice pod nazivom EES. On je trebalo da bude određena “kontrolna zona” na svim spoljnim granicama Šengen zone, sa ciljem da prilikom prelaska granice zameni pečatiranje pasoša, ali pre svega omogući veću kontrolu putnika koji dolaze iz trećih zemalja.
Ipak, ovaj sistem odložen je i prema poslednjim informacijama koje je izneo direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) stupiće na snagu tek za devet godina jer nema konsenzus svih zemalja članica EU.
Šta je ETIAS i kada stupa na snagu
Sertifikat ETIAS, trebalo je da bude drugi deo celokupnog sistema registracije i dozvole ulaska u EU, a prema informacijama koje su trenutno dostupne javnosti, trebalo bi da stupi na snagu od maja ove godine, iako je prvi deo sistema odložen.
On podrazumeva izdavanje dozvole za putovanja i ne predstavlja samo prijavu za put, već se radi provera putnika. Sistem ETIAS ne prikuplja biometrijske podatke, za razliku od EES-a, a povezan je sa pasošem. Kada putnik aplicira za ulazak u Evropsku uniju od maja 2025, dozvolu za put može dobiti za svega nekoliko minuta, osim ako ne postoji neki problem, što znatno može da produži čitavu proceduru.
Ko će prvi primeniti sistem
Očekuje se da će sistem prve primeniti Holandija i Luksemburg dok će 25 članica EU ga uvesti do marta ove godine, mada Rumunija i Bugarska navode da za sada ne planiraju njegovo uvođenje.
– Biće sigurno nervoze, biće sigurno nerazumevanja, ali ja očekujem da u nekom kratkom roku, u roku od 3 do 5 meseci, kada se većina ljudi bude već prijavila i kada shvate da je to jedna procedura koja traje par minuta da više o tome nećemo razmišljati – kaže Seničić.
Kako će funkcionisati ETIAS sistem
Građani Srbije koji budu planirali putovanje u EU moraće da popune onlajn aplikaciju, a ona ne bi trebalo da im oduzme više od desetak minuta vremena.
Svi podnosioci zahteva, starosti od 18 do 70 godina, moraće ovu uslugu da plate sedam evra, dok će ista biti besplatna za maloletne, a njihove podatke moraće da popunjavaju i šalju roditelji.
Plaćanje će se vršiti isključivo platnom karticom.
Ko ne plaća prijavu
Prijava u ETIAS sistemu traje tri godine, ali postoje izuzeci u starosnim kategorijama.
– Jedan od izuzetaka su mladi do 18 godina koji moraju da se prijave, ali ne plaćaju taksu, to isto važi i za starije od 70 godina – objasnio se Seničić.
Ukoliko u periodu od tri godine u toku prijave istekne pasoš, onda se mora izvršiti prijava sa novim.
Sistem ETIAS proveravaće putnika do detalja
Kako se navodi na zvaničnom sajtu ETIAS.org, od 2025. do tančina će se proveravati putnik koji aplicira za sertifikat. Sistem će takođe sadržati detalje o građanskim i krivičnim pitanjima koja se odnose na vas, kao što su neplaćene kazne, zastareli nalozi, detalji o imigracionim prekršajima u šengenskom prostoru…
Koje lične podatke će vam tražiti
Neki od ličnih podataka koje ćete morati da navedete u prijavi uključuju sledeće:
- ime i prezime
- zemlja rođenja, nacionalnost i država prebivališta
- zanimanje
- adresa e-pošte
- obrazovanje (od osnovnog do visokog obrazovanja)
- broj mobilnog telefona
- datum i mesto rođenja…
Moraćete da pružite verodostojne i iskrene odgovore o sledećem:
- vaše zdravstveno stanje
- šta planirate da radite u zemlji
- koliko dugo planirate da ostanete u zemlji
- vaša planirana tačka ulaska u zemlju
- ako ste ranije doneli odluke koje su zahtevale da napustite teritoriju države članice EU
- ako ste nedavno bili deportovani iz bilo koje zemlje EU ili druge zemlje kojoj je potrebna viza za ulazak u Evropu
Kao deo dužne pažnje za odgovarajuću bezbednost u ETIAS i Šengenskoj zoni, moraćete da date odgovore na sledeće krivične statuse:
Foto: SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia
- pranje novca
- seksualna eksploatacija
- seksualni prestupi prema maloletnicima
- silovanje
- trgovina ljudima
- ubistvo
- krivična šteta nanesena životima ili imovinom
- trgovina decom
- trgovina drogom
- terorizam (u poslednjih dvadeset godina) i dalje informacije o vremenu i zemlji kada se desio
Naravno, svi vaši odgovori proći se kroz sistem provere, a nakon toga dobićete odobren sertifikat, ili će on biti odbijen (slično kao sa vizom za Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo…)
Šta ako vam odbiju zahtev za ulazak u EU
Ipak, kako se navodi na zvaničnom ETIAS sajtu, ako sistem “odluči” da ne ispunjavate sve uslove da biste ušli u EU i ako vam je prijava odbijena, dobićete imejl sa svim podacima i razlozima odbijanja.
Takođe, dobićete informacije o proceduri koju treba da pratite i kako da uložite žalbu, na koju imate pravo.
Imajte na umu da će žalbu obraditi vlasti zemlje koja je odbila vašu prijavu.
Ako vam je zahtev za sertifikat odbijen, a treba da putujete iz humanitarnih razloga ili da biste ispunili važne obaveze, možete zatražiti odobrenje za putovanje sa ograničenim rokom važenja. Primeri okolnosti koje se mogu uzeti u obzir prilikom razmatranja takvog zahteva uključuju:
- po život opasne bolesti podnosioca zahteva ili bliskih srodnika
- želja podnosioca predstavke da prisustvuje sahrani svog člana porodice u uzlaznom ili silaznom periodu
- hitne medicinske slučajeve
- učešće na međuvladinim konferencijama
- obaveza pojavljivanja na sudu
- davanje prava tranzita sa privremenim boravko
- Koliko ranije treba da se prijavite i koliko se čeka na odobrenje
Podnošenje zahteva za putovanje biće obavezno 96 sati, odnosno 4 dana pre polaska.
Između ostalog, na sajtu se navodi da vreme dobijanja sertifikata uglavnom iznosi do 4 dana, dok ono može biti produženo ukoliko se pojavi određen problem u proveri podataka ili nepoklapanju odgovora sa informacijama iz bezbednosne baze podataka.
Prijava na granici biće moguća kada na snagu stupi ETIAS
Ipak, kada na snagu stupi drugi deo sistema ETIAS od maja sledeće godine, tokom njegovog probnog perioda koji će trajati do oktobra, putnici će moći da se prijave za dozvolu za ulazak u EU na samoj granici, rekao je ranije Seničić za “Blic”.
Ipak, Seničić kaže da ne vidi razlog zbog kog bi se iko prijavljivao na licu mesta, jer bi to moglo da stvori veće gužve ali i rizik da prijava bude odbijena.
Ličiće na putovanje za vreme kovida
Poručuje da novi sistemi neće u velikoj meri promeniti putovanja i da ne treba niko da ima loš sećaj prema tome.
– Setimo se kako je to izgledalo u kovidu kada smo imali formulare za svaku zemlju u koju smo putovali i prijavljivali smo se. To će ličiti na to i biće relativno jednostavno. Neće u velikoj meri sprečiti ljude da putuju, a kada dođemo do maja i do ETIAS-a, preporuka je svima koji će putovati, a velika većina će svakako ići u zemlje EU, da se odmah prijave, plate sedam evra i onda više o tome neće morati da razmišljaju i narednih par godina će normalno putovati. Nećemo moći to da preskočimo, naše zadovoljstvo neće sprečiti Evropu da to uvede – kaže Seničić.
ETIAS nije zamena za vizu
Naš sagovornik je ranije objasnio da da sistem ETIAS nije napravljen kao zamena za vize, već naprotiv.
– Onima kojima je potrebna viza za ulazak u EU i dalje će morati da viziraju pasoš, a ovo se odnose isključivo na države kojima nije potrebna viza, kao što su SAD i Velika Britanija – objasnio je Seničić za “Blic”.
U prvom talasu biće gužvi, a onda rasterećenje
Primena sistema može napraviti gužve na granicama u prvom talasu.
Na duži rok, kažu iz EU, trebalo bi da zapravo ubrza prelazak granice. Nacionalna asocijacija turističkih agencija Srbije ponudila je pomoć putnicima i putem telefona.
Kurir.rs/ Blic
“DO 2030. GODINE EVROPSKA UNIJA VIŠE NEĆE POSTOJATI!” Šok tvrdnje Đukanovića:
“DO 2030. GODINE EVROPSKA UNIJA VIŠE NEĆE POSTOJATI!” Šok tvrdnje Đukanovića: Videćemo još dva velika “exita”, neće imati šanse da preživi
Izvor: Kurir televizija