Korana Savić | 12:43 | 07.01.25 Biz info
Kompanije optužuju administraciju Džoa Bajdena da je blokirala spajanje iz „isključivo političkih razloga.”
Foto: Shutterstock
Nippon Steel i US Steel podneli su federalnu tužbu u ponedeljak, osporavajući odluku administracije Džoa Bajdena da blokira Nipponovu planiranu akviziciju kompanije iz Pitsburga vrednu 15 milijardi dolara (oko 14 milijardi evra).
Kompanije tvrde da su predsednik sindikata radnika u čeličnoj industriji i konkurentski proizvođač čelika zajednički radili na ometanju ove kupovine.
Bajden je u petak, blokirajući transakciju, izjavio da američke kompanije koje proizvode velike količine čelika moraju „nastaviti da vode borbu u ime nacionalnih interesa SAD-a.” Ovo je uprkos činjenici da je Japan, gde je sedište Nippon Steel-a, dugogodišnji saveznik SAD-a.
Tužbe zbog političke odluke
U ponedeljak su podnete dve odvojene tužbe – jedna pred Apelacionim sudom u Vašingtonu, a druga pred Okružnim sudom za zapadni deo Pensilvanije. Čelične kompanije tvrde da je odluka Bajdenove administracije bila politička i bez racionalne pravne osnove.
– Nippon Steel i US Steel su u dobroj veri sarađivali sa svim stranama kako bi naglasili da će transakcija unaprediti, a ne ugroziti, nacionalnu bezbednost SAD-a – navodi se u saopštenju kompanija.
Nippon Steel je obećao ulaganje od 2,7 milijardi dolara (oko 2,6 milijardi evra) u zastarele pogone US Steel-a u Indijani i Pensilvaniji. Kompanija je tvrdila da je najbolje pozicionirana da pomogne SAD-u da se takmiči u industriji kojom dominira Kina.
US Steel je upozorio da će, bez Nipponovih sredstava, preusmeriti proizvodnju sa visokih peći na jeftinije električne peći bez sindikalne radne snage i preseliti sedište iz Pitsburga.
Nacionalna bezbednost kao prioritet
Bajden je u petak zaustavio preuzimanje nakon što su federalni regulatori ostali podeljeni po pitanju odobrenja.
– Snažna domaća industrija čelika predstavlja ključni prioritet nacionalne bezbednosti – izjavio je Bajden. – Bez domaće proizvodnje čelika i radnika u čeličnoj industriji, naša nacija je manje jaka i manje sigurna.
Optužbe protiv konkurencije
U odvojenoj tužbi, kompanije su optužile konkurentsku firmu Cleveland-Cliffs Inc. i njenog direktora Lourenca Gonkalvesa za „antikonkuretne i kriminalne aktivnosti” u saradnji sa Dejvidom Mekolom, predsednikom sindikata čeličana, kako bi blokirali dogovor.
Mekol je u ponedeljak odbacio optužbe kao neosnovane.
– Blokiranjem Nipponove akvizicije, administracija Džoa Bajdena zaštitila je vitalne interese SAD-a, očuvala nacionalnu bezbednost i pomogla očuvanju domaće industrije čelika – rekao je Mekol.
Trampova administracija protiv akvizicije
Nippon i US Steel takođe tvrde da je Bajdenova administracija manipulisala procesom pregleda kako bi unapredila političke ciljeve. Međutim, suočiće se sa dolazećom administracijom Donalda Trampa, koja je takođe izrazila protivljenje akviziciji.
– Zašto bi sada prodavali US Steel kada će carine učiniti kompaniju mnogo profitabilnijom? – napisao je Tramp na svojoj platformi Truth Social.
Akcije US Steel-a porasle su za više od 3 odsto u ponedeljak prenosi Euronjuz biznis.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.