-0.1 C
Belgrade
Sunday, December 29, 2024
HomeVestiUhodano priključivanje kupaca-proizvođača: Sve više solarnih elektrana na krovovima Beograda

Uhodano priključivanje kupaca-proizvođača: Sve više solarnih elektrana na krovovima Beograda

-

Najveći broj zahteva za priključenje na području Beograd ima Ogranak ED Banovo brdo

Za dve godine od uvođenja koncepta kupaca-proizvođača priključeno je 185 solarnih elektrana na području ogranka Elektrodistribucije Banovo brdo, što je najbolji rezultat u Beogradu i interesovanje za ugradnju novih stalno raste.

– Od septembra je sve više korisnika zainteresovanih za ugradnju solarnih panela koji žele da postanu kupci-proizvođači i tako doprinesu proizvodnji čiste energije za sopstvene potrebe – kažu u ED Banovo brdo. Najveći broj zahteva u Beogradu ima upravo ovaj ogranak Elektrodistribucije Srbije i od 220 primljenih zahteva, do sada je realizovano 85 odsto. Suština solarnih elektrana kod kupaca-proizvođača je da se svaki kilovat koji elektrana proizvede prvo potroši za sopstvene potrebe, a da se tek ukoliko postoji višak, energija vraća u distributivnu mrežu.

Broj zahteva raste iz dana u dan i na području ED Banovo brdo mesečno se prima i obrađuje od 10 do 15 zahteva. Sama procedura priključenja fotonaponske elektrane kreće popunjavanjem zahteva za priključenje. Zatim se podnosi zahtev za prilagođenje mernog mesta, jer mora biti ugrađeno brojilo sa daljinskim očitavanjem koje meri energija u dva smera, i onu koja se potroši i onu koja se proizvede.

Za tehnički prijem elektrane na teren izlazi tročlana komisija Elektrodistribucije i proverava dokumentaciju, očitava stanje, proverava uzemljenje i invertor.

– Na kraju, proverava se da li je tokom perioda prilagođenja, koje traje oko pola sata, proizvedeno kWh za unutrašnju potrošnju u objektu i ako postoji višak kWh za slanje u mrežu. Dokaz da sve funkcioniše ogleda se u razlici stanja – kažu članovi komisije za tehnički prijem iz ED Banovo brdo.

Proverava se i funkcionalnost ugrađene opreme i ispituju se radni režimi solarne elektrane, a posebno se proverava zaštita od „ostrvskog rada“ tako što se simulira nestanak napona u mreži. Ako zbog isključenja na mreži invertor ostane bez napona i solarna elektrana mora da prestane proizvodnju. Kada bi radila samostalno odnosno „ostrvski“ i vraćala energiju u mrežu, došlo bi do neželjenih posledica.

Po završetku tehničkog prijema izdaje se potvrda o priključenju krajnjeg kupca-proizvođača na distributivni sistem, a zatim se spisak novih kupaca-proizvođača prosleđuje Ministarstvu rudarstva i energetike koje ih upisuje u Registar.

Isplativije elektrane u predgrađu

Proizvodnja solarnih elektrana u Beogradu znatno varira u zavisnosti od lokacije na kojoj su postavljene. Tako imamo da je za istu snagu solarnih panela u gradskom delu manja proizvodnja električne energije nego u prigradskom delu u proseku za 20 odsto. Razlog je u tome što je atmosfersko zagađenje, a pre svega smog, čađ i prašina na znatno višem nivou u gradskom nego u prigradskom delu. Čestice čađi i prašine koje se nakupljaju na panelima smanjuju njihovu efikasnost, samim tim i količinu proizvedene energije. Zato se prilikom tehničkog prijema savetuje kupcima da barem jednom godišnje operu panele, kako im se proizvodnja električne energije iz solarne elektrane ne bi smanjivala tokom vremena.

Najnovije