Probni test iz matematike za male maturante biće u svim školama održan u petak u 12 časova, dok će se test iz srpskog i izbornog predmeta održavati od danas pa do 30. aprila, u zavisnosti od odluke škole.
Učenici osmog razreda osnovne škole će u petak u 12 časova imati probni ispit iz matematike, dok će se test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, kao i test iz predmeta po izboru (biologije, geografije, istorije, fizike ili hemije), u zavisnosti od odluke škole, održavati od danas pa do 30. aprila!
Iako probni, ovaj ispit ima veliki značaj, kažu prosvetni radnici, jer osim što je simulacija pravog ispita, učenici i nastavnici dobiće jasnu sliku o dosadašnjim postignućima, ali i smernice za dalje učenje.
Foto: Ministarstvo Prosvete
Probni završni ispit je, prema kalendaru obrazovno-vaspitnog rada, trebalo da se održi 21. i 22. marta, ali je Ministarstvo prosvete zbog bojkota nastave donelo odluku da se pomeri. Za 25. april u 12 časova rezervisan je test iz matematike, dok će se ostala dva rešavati u periodu od 22. do 30. aprila na način i u vreme koje utvrdi škola, saopštilo je još ranije Ministarstvo prosvete. Od 5. do 9. maja, kako su naveli, trajaće analiza probnih testova.
Foto: Kosovo online printscreen
Pravila tokom testiranja
Info-kanal “Moja srednja škola” je pre nekoliko dana roditeljima malih maturanata dostavio podsetnik o polaganju ispita, ali i video-uputstvo o pravilima i ponašanju tokom testiranja.
Đaci bi, kako je napomenuto, trebalo da dođu u školu najmanje sat vremena pre početka testa. Sa sobom nose đačku knjižicu, koju će predati odeljenjskom starešini, plavu hemijsku olovku, grafitnu olovku i gumicu, a za test iz matematike uz sve navedeno i lenjir, trougao i šestar.
U školu se ulazi organizovano, u pratnji odeljenjskog starešine. Raspored sedenja u prostoriji polaganja utvrđen je jedinstvenim spiskom učenika koji je istaknut na odgovarajućem mestu u školi.
Šta poneti
– đačku knjižicu
– plavu hemijsku olovku
– grafitnu olovku
– gumicu
– Lenjir, trougao i šestar (za test iz matematike)
Pre ulaska u prostoriju gde se polaže ispit na posebno označeno mesto odlažu se torbe, beleške, pernice, hrana, telefoni, koji moraju biti ugašeni, kalkulatori, pametni satovi i druga tehnička pomagala.
Od đaka se očekuje da tokom testa budu pažljivi, da ne ometaju rad drugih učenika, da ne prepisuju i da ne pokušavaju da se međusobno konsultuju jer će u suprotnom biti udaljeni.
Kao i svake godine, tako i ove, učenici će raditi probni završni ispit u trajanju od dva sata za svaki test. Ispiti će biti organizovan u prostorima škole na jedan od četiri načina koji su predloženi stručnim uputstvom: u velikim prostorima (prvi način), u dva ili više prostora različite veličine (npr. hol, sala), u učionicama ako ne postoji adekvatan veliki prostor ili van škole u odgovarajućem prostoru kao što su dom kulture, sportske sale i sl.
Identifikacione nalepnice
Milan Krstić, direktor OŠ “Pavle Savić” iz Beograda, kaže za Kurir da je njihova škola, kao i druge sa opštine Zvezdara, donela odluku da ostala dva testa budu u subotu.
Saveti za osmake
– Pažljivo pročitajte pitanja
– Pitanja postavite pre početka ispita, jer ona kasnije neće biti dozvoljena
– Radite prvo zadatke za koje ste sigurni da znate odgovor
– Odgovore prvo napišite grafitnom olovkom, pa kasnije pređite hemijskom
– Doručkujte pre testa, a sa sobom možete poneti i flašicu vode
– Test iz srpskog će u našoj školi biti 26. aprila u devet časova, a iz izbornog istog dana u 11.30. Ideja je da to bude što realnija simulacija završnog ispita. U praksi se pokazalo da je to vrlo važno za učenike jer zahvaljujući probnom testu oni steknu bolji uvid u to u kojim oblastima imaju dobro znanje, a u kojim treba još malo da porade. Pored toga, bolje se upoznaju s pravilima i osete tu atmosferu ispita – objašnjava direktor.
Šta je zabranjeno
Šta je zabranjeno
– ometanje drugih učenika
– prepisivanje
– međusobno konsultovanje
– mobilni telefoni
– pametni satovi
– kalkulatori
– beleške
– hrana
Za svakog učenika postojaće i devet identifikacionih nalepnica. Po jedna će se koristiti za srpski, matematiku i izabrani predmet. Jedna se lepi u đačku knjižicu, a preostalih pet je za završni ispit, uključujući i jednu rezervnu.
Priprema za test
Učenici za spremanje za probni i završni test, pored pripremne nastave koju organizuje škola, mogu vežbati i iz zbirki zadataka koje je pripremio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
Takođe, na sajtu ovog zavoda nalaze se testovi završnog ispita iz prethodnih godina. Učenici mogu da vežbaju i provere svoje znanje i na portalu E-vežbaonica, gde se nalazi više od 4.200 zadataka različite težine. Zbirka zadataka i e-vežba sadrži i zadatke na osam jezika nacionalnih manjina (albanski, bosanski, bugarski, mađarski, rumunski, rusinski, slovački ili hrvatski).
– Nalepnica ima QR kod i to je u stvari identifikacioni broj učenika koji sadrži deset cifara. To znači da prilikom pregleda testova niko nema ime i prezime deteta koje je radilo test već QR kod – kaže Krstić i napominje da će nastavnicima dežurnim na probnom ispitu, kao i supervizorima biti data uputstva da ni najmanje ne tolerišu prepisivanje i dogovaranje učenika.
– Vrlo smo strogi kada je u pitanju prepisivanje i remećenje mira, jer želimo da učenicima, nastavnicima i roditeljima damo pravu povratnu informaciju o znanju, zbog čega posle testiranja organizujemo i zajednički roditeljski sastanak. Vrlo je važno da se to ispoštuje, posebno što je ova godina bila kompleksna – kaže on i dodaje da đaci ne treba da očajavaju ako testove ne urade odlično, jer do kraja školske godine imaju još mnogo vremena da eventualne nedostatke u znanju nadoknade.