Korana Savić | 18:48 | 18.12.24 Biz info
Američki Vrhovni sud je danas odlučio da presudi o tome da li kontroverzna zabrana aplikacije za društvene mreže TikTok krši Prvi amandman Ustava SAD, 10. januara neposredno pre nego što novoizabrani predsednik Donald Tramp preuzme dužnost.
Foto: LanKS / Shutterstock.com
Vrhovni sud tako će morati da odlučuje između Kongresa s jedne strane, koji zastupa zabrinutost zbog rizika za nacionalnu bezbednost zbog kineske kontrole nad pomenutom aplikacijom i korisnika i rukovodilaca platforme, s druge strane, zbog tvrdnje da zabrana krši Prvi amandman, koji štiti slobodu govora u Sjedinjenim Američkim Državama, preneo je Si-En-En (CNN).
Kongres je usvojio zabranu uz podršku obe velike stranke ranije ove godine, a predsednik Džozef Bajden je potpisao u aprilu.
Američki savezni sud ranije je potvrdio ustavnost zakona koji bi mogao da dovede do zabrane popularne platforme društvenih medija TikTok za nekoliko meseci.
Tom odlukom odbačen je stav kineske kompanije da zabrana nije u skladu sa Prvim amandmanom Ustava SAD, preneo je AP.
Apelacioni sud okruga Kolumbija presudio je validnost zakona koji zahteva da TikTok raskine veze s matičnom kompanijom Bajtdens (ByteDance) u Kini ili da bude zabranjen počev od 19. januara.
Platforma TikTok suočila se s tužbama iz 13 američkih država i glavnog grada Vašingtona, Distrikt Kolumbija, kojima se ova popularna društvena mreža optužuje da nanosi štetu mladim ljudima i ne štiti ih.
Tužbe, koje su podnete odvojeno u Njujorku, Kaliforniji, Distriktu Kolumbija i još 11 drugih država, proširuju pravnu borbu kineskog TikToka s američkim regulatorima, uz zahteve da TikTok plati nove kazne.
Savezne države optužuju TikTok da namerno koristi softver koji je dizajniran da izazove zavisnost i decu drži „prikovanu“ za ekran što duže i što češće, kao i da pogrešno predstavlja efikasnost svoje moderacije sadržaja, prenosi Tanjug.
Sloboda govora naspram nacionalne bezbednosti
Kompanije su navele da bi mesec dana zabrane rada mogao da izazove gubitak otprilike trećine dnevnih korisnika TikToka u SAD-u, kao i značajan pad prihoda od oglašavanja.
Slučaj suprotstavlja prava na slobodu govora ciljevima vlade da zaštiti nacionalnu bezbednost, dok otvara nova pitanja o društvenim mrežama.
Panel saveznih sudija Apelacionog suda za okrug Kolumbija jednoglasno je potvrdio zakon 6. decembra, a zatim odbio hitan zahtev za odlaganje njegove primene.
Ako sud ne preduzme dodatne korake, zakon bi stupio na snagu 19. januara i izložio prodavnice aplikacija koje nude TikTok, kao i internet hosting servise koji ga podržavaju, potencijalnim kaznama.
Na Ministarstvu pravde bi bilo da sprovede zakon, istražujući moguće prekršaje i tražeći sankcije.
Međutim, advokati TikToka i ByteDance-a tvrdili su da bi Trampovo Ministarstvo pravde moglo pauzirati sprovođenje zakona ili na drugi način pokušati da ublaži njegove najteže posledice.
Tramp preuzima dužnost dan nakon što zakon treba da stupi na snagu, piše Euronjuz biznis.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.