среда, 25.12.2024, 09:30 -> 14:05
Извор: РТС, Фонет
Студенти Правног факултета у Београду данас су, заједно са својим колегама са других београдских факултета, после протестне шетње до Врховног јавног тужилаштва републичкој тужитељки Загорки Доловац предали 1.000 идентичних писама. Овим чином, како рекоше, желе да позову Загорку Доловац да ради свој посао у складу са законом и почне да испуњава студентске захтеве. На путу до Врховног јавног тужилаштва студенти су се зауставили испред Владе Србије да у петнаестоминутној тишини одају пошту за 15 настрадалих на Железничкој станици у Новом Саду. Тужитељка Доловац позвала је студенте на разговор.
После скупа испред Врховног јавног тужилаштва, студенти београдских факултета вратили су се на блокаде, узвикујући Kнез Михаиловом улицом “Хоћемо правду” и држећи подигнуте индексе.
Студенти Филолошког, Филозофског и других факултета око Студентског трга, који су учествовали на позив колегта са Паравног у акцији “Хиљаду писама за Доловац”, узвикивали су: “Нећемо кредите, хоћемо правду”, носећи транспаренте са натписом “Све мора да стане” и дувајући у пиштаљке.
Опширније Краће
Након што је писмо за тужитељку званично примљено, Загорка Доловац поручила је студентима да формирају делегацију од пет до седам људи са којима би разговарала.
Организатори протеста наводе да данас нису спремни за састанак, на шта им је из Тужилаштва речено да изаберу делегацију и одреде термин за сатанак, преноси репортер Фонета.
Опширније Краће
У писму упућеном врховној тужитељки Загорки Доловац које су студенти у блокади прочитали испред зграде Врховног јавног тужилаштва, стоји да се обраћају тужитељки као представнци највише јавнотужилачке функције, која представља Врховно јавно тужилаштво као највише јавно тужилаштво у Републици Србији, те да су њена овлашћења дефинисана законом наше земље.
Наводе и да се урушавањем надстрешнице Железничке станице у Новом Саду 1. новембра 2024. године када је изгубљено петнаест људских живота “без икакве сумње, урушила и наша правна држава”, јер су то показали.”дани који су уследили након трагедије”.
Цитиран је у писму и говор Загорке Доловац приликом полагања заклетви јавних тужилаца пред врховном јавном тужитељком и председницом Народне скупштине 10.априла 2024: “У заштити овог друштва, кроз гоњења учинилаца кривичних дела, увек поступајте по закону, и то само по закону, никако другачије, и увек имајте на уму да сте ви ту да штитите јавни интерес, зато сте ту. И само тако ћете оправдати наше поверење, нас који смо вас изабрали на те одговорне функције.“
Позвали су студенти у блокади тужитељку да сада она оправда њихово поверење јер очекују да се бори за право и правду, “без икаквих политичких, корупцијских злоупотреба”, подсећајући је да је положила заклетву пред Уставом и законом Републике Србије”.
У писму су подсетили и на текст заклетве: „Заклињем се својом чашћу да ћу јавнотужилачку функцију предано, савесно и непристрасно и штитити уставност и законитост, људска права и основне слободе“ и закључили: “Ово је прави тренутак да покажете да сте достојни заклетве пред нама студнетима”.
Опширније Краће
Испред Тужилаштва студенти су прочитали писмо упућено Загорки Доловац, своје захтеве, а потом су подигли коверте са писмом и машу њима, певају, звижде и праве велику буку, отпевали су и химну Србије “Боже правде”.
Студенти су узвиквали “Испуните захтеве” и “Преговора нема”, а потом су тужитељки Загорки Доловац отпевали песму “Изађи мала, изађи мала, изађи бар на час, хоћу да те грлим, хоћу да те љубим, хоћу да ти чујем глас”.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, одбацивање оптужби против студената, активиста и грађана ухапшених и приведених на протестима поводом погибије 15 особа у том граду.
Студенти траже, како су раније саопштили, и подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане на ранијим комеморативним скуповима и протестима.
Испред зграде Тужилаштва је обезбеђење.
Опширније Краће
У 11.52 студенти су у петнаестоминутној тишини одали пошту жртвама трагедије у Новом Саду, у којој је, због пада бетонске надстрешнице страдало 15 људи.
Студенти су се потом упутили ка Врховном јавном тужилаштву.
Саобраћај у центру Београда блокиран је данас око 11:15 сати због акције “1.000 писама за Загорку”, којом студенти који блокирају факултете позивају врховну јавну тужитељку Загорку Доловац да почне да ради свој посао.
Редари студентског протеста преусмеравају возаче како не би дошло до проблема, јавља репортерка ФоНета.
Саобраћај је блокиран на раскрсници улица Kнеза Милоша и Kраља Милана, код Лондона, а колона студената се креће за згради Владе Србије.
Опширније Краће
Kод Скупштине Србије студенти са Правног, Машинског и Електротехничког факултета састали су се са студентима са Студентског трга и кренули су ка Влади Србије.
Неколико стотина студената из правца Булевара краља Александра окупило се испред зграде Уставног суда Србије, где машу и звижде тој институцији, чекајући колеге са факултета око Студентског трга како би заједно кренули у акцију “1.000 писама за Загорку”, односно за врховну јавну тужитељку Загорку Доловац.
Студенти узвикују “нећете нас купити” и “Студенти су устали”.
Kолона која се спојила испред Дома Народне скупштине наставља шетњу Улицом кнеза Милоша, јавила је репортерка ФоНета.
Нешто пре 11 сати блокиран је и саобраћај у Kоларчевој улици и на Теразијама у једној траци због проласка студената са факултета око Студентског трга.
РТС
Игор Топаловић
Опширније Краће
Део студената наставља са блокадама зграда факултета и ректората широм Србије после организације великог протеста у недељу на Тргу Славија у Београду којем су се придружили пољопривредници, глумци, активисти и други грађани поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе.
Истовремено се у местима широм земље одржава и акција “Застани, Србијо”, којом студенти и грађани петнаестоминутном ћутњом одају пошту за 15 жртава у Новом Саду, блокирајући поједине улице и тргове.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.