После несреће у Дому за смештај старих особа у Великом Борку код Барајева у којој је настрадало осморо људи и даље се утврђују околности и узроци пожара.
У Ургентном центру збринуто је троје, а на ВМА четири повређене особе и сви су стабилно.
По налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду одређено је задржавање за троје осумњичених у вези са пожаром.
Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања рекао је, гостујући у Јутарњем програму, да је до велике трагедије дошло у ноћи између недеље и понедељка у дому за стара лица у Барајеву.
Припадници Сектора за ванредне ситуације стигли су на лице места десетак минута након пријаве пожара, али он је био у распламсалој фази. Успели су да евакуишу 19 особа, али је осам лица страдало.
“Био сам на лицу места јуче ујутру, изашло је четири инспектора. Надлежно Више јавно тужилаштво у Београду је спроводило увиђај са Управом криминалистичке полиције и упознали су јавност са прелиминарним сазнањима”, каже он.
Троје лица је ухапшено, ради се о власницима тог дома и њих тужилаштво сумњичи за тешка дела против опште безбедности за које је запрећена казна од две до 12 година затвора, наводи Старовић.
“Сарађујемо са УКП-ом и Тужилаштвом и у интересу нам је да се утврде све околности које су довеле до трагедије“, навео је Старовић.
Индиције да је пожар подметнут
Указује да постоје индиције да је до пожара дошло услед криминалне радње појединца, да је подметнут од стране једног од корисника који је настрадао, а на основу изјаве очевидаца.
“Верујем да ће ВЈТ утврдити све околности и да ће упознати јавност о томе”, истиче Старовић.
“Утврђујемо све чињенице које су довеле до издавања лиценце за рад”
“Што се нас тиче као ресорног министарства, ми на интерном нивоу спроводимо контролне радње, утврђујемо све чињенице које су довеле до издавања лиценце за рад у јуну 2021. године – и она је била важећа. Желим да отклоним дилеме које су се у јавности појавиле“, рекао је Старовић.
Појавила се и друга врста информације по којој је лиценца у том дому истекла 2019. године, што како каже, није у потпуности тачно. Прва лиценца издата на пет година је важила до 2019. али је дом у јуну 2021. добио лиценцу са важењем од шест година, истиче министар.
Један од најважнијих предуслова за добијање лиценце су ваљани противпожарни услови које је тај дом у моменту издавања лиценце имао и сада се спроводи контрола око лиценце, додаје.
Контрола пре месец и по дана
“Конкретно у том дому где је спроведено осам инспекцијских надзора у претходним годинама, последњи пре месец и по дана, по пријавама које су добијане, а везано за одржавање септичке јаме. Тада су наши инспектори утврдили одређене неправилности у вези са вођењем персоналних досијеа корисника. Покренути су поступци, али то није имало везе са безбедношћу“, указује Старовић.
Лиценца и блокада рачуна
Старовић каже да се утврђују све околности везане за чињеницу да је дом добио лиценцу иако је рачун био у блокади. “Постоји више повезаних правних лица, такозваних ћерки фирми и они су очигледнмо преко различитих текућих рачуна спроводили пословање”, објашњава Старовић.
Нама је у интересу да се све истера на чистац и бићемо одговорни али транспарентни, каже он.
Нису биле поштоване одређене безбедносне процедуре
Мрежа старачких домова у Србији, када говоримо о онима који су у државном власништву, броји 41 установу, али има и 277 лиценцираних приватних домова.
“У претходним годинама издали смо решења о забрани рада за 159 установа и у највећем броју случајева, недостајали су противпожарни услови”, подвукао је Старовић.
“Постоји сумња да у кобној ноћи нису биле поштоване одређене безбедносне процедуре, везано за присуство, чињење или нечињење одговорних лица за безбедност”, истакао је Старовић.
Марковић Стојановић: Седморо повређених у пожару стабилно
Помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Слађана Марковић Стојановић изјавила је да је седморо повређених у пожару у приватном Дому за старе “Ивановић” у насељу Велики Борак у Барајеву стабилно.
Четворо повређених је на Војномедицинској академији, док су три особе смештене у Клинику за опекотине, пластичну и реконструктивну хирургију Клиничког центра Србије, рекла је она.
Слађана Марковић Стојановић казала је да су корисници Дома за старе “Ивановић” који нису повређени у пожару преузели центри за социјални рад под чијим су били непосредним старатељством, два корисника су смештена у Геронтолошком центру у Младеновцу, док су остале преузели сродници.
Према сазнањима Министарства, у Дому за старе “Ивановић” током ноћи било је запослених.
Појачан надзор домова, апел породицама
Наводи да у наредном периоду министарство планира да појача сектор социјалне заштите, односно инспекције социјалне заштите, као и да уведе измене које ће подразумевати да нико пре утврђених и испуњених услова, који се тичу противпожарне заштите, неће моћи да преда захтев за лиценцу, и да ће домове више надзирати до сада.
Апеловала је да породице које желе да сместе своје ближње у домове смештаја на сајту министарства или позивом провере да ли дом има лиценцу и да ли испуњава услове. ‘
‘Не мора и не треба цена да буде пресудан фактор када смештамо неког нашег блиског у дом”, рекла је помоћница министра и додала да су из Сектора за ванредне ситуације такође најавили већу посвећеност у обиласку домова и контроли противпожарне заштите.