Marija Bosiljčić | 14:17 | 14.01.25 Potrošač
Najstariji francuski časopis u svetu koji se bavi vinima “La revue du vin de France” objavio je tekst “Srbija, novi svet u starom svetu” što prema oceni direktora Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arnoa Gujona predstavlja važno priznanje kvaliteta i potencijala srpskih vina na globalnom nivou.
Pixabay
– Činjenica da se Srbija našla u svetski poznatom časopisu o vinima, čiji je tiraž preko 50.000 primeraka, a napisala ga je francuska somelijerka Paskalin Lepeltije koja je nedavno posetila Beograd gde je otkrila bogatsvo srpske vinske scene, izuzetno je važna jer je to priznanje kvaliteta i potencijala srpskih vina na globalnom nivou – naglasio je Gujon.
Ocenio je u saopštenju da takav publicitet pomaže da se svet upozna i sa bogatom gastronomskom i kulturnom ponudom Srbije, čime se privlače i turisti i investitori.
– Pisanje ‘La revue du vin de France’ dokaz je da srpska vinska industrija, sa svojom bogatom tradicijom, autohtonim sortama grožđa, može ravnopravno da stane uz najbolje svetske proizvođače. Takođe, ovo je inspiracija za srpske vinogradare i vinarije da nastave da unapređuju svoje proizvode i da još smelije istupaju na međunarodno tržište, istovremeno čuvajući svoje nasleđe i autentičnost – rekao je Gujon i dodao da je ovakav uspeh rezultat vizije predsednika Aleksandra Vučića koji je ogromnu energiju uložio da se Srbija prikazuje na vinskoj mapi sveta, piše Tanjug.
NOVI VINSKI POREDAK Proglašena najbolja srpska vina za 2024.
U autorskom tekstu Lepeltije, koja je 2018. osvojila titulu najboljeg francuskog somelijera, a 2023. godine na takmičenju za najboljeg somelijera sveta četvrto mesto, navodi da Srbija ima neverovatan potencijal zahvaljujući izuzetnoj raznolikosti grožđa.
– Srbija ima sve adute za kvalitetno vinogradarstvo povoljne teroare (opis vinskog regiona) i fantastičnu sortnu raznovrsnost. Više od 200 sorti grožđa koje kombinuju ampelografsku dinamiku ovog kraja na raskrsnici trgovačkih i verskih puteva. Ako danas dominiraju internacionalne sorte, ističe se i balkanski ‘vinodiverzitet’ – delikatna smederevka, protejski grašac ili rizling italiko, aromatična tamjanika, moslavac za belo, suptilna kadarka i posebno izuzetan prokupac, odlična sorta grožđa koja me podseća na sangiovese ukrštenu sa nero d’avola, za crvene – navodi u autorskom tekstu Lepeltije u časopisu čiji je prvi broj izašao 1927. godine i čije su reference vodeće u Evropi.
Lepeltije, koja je kako Gujon podseća u Beogradu učestvovala na takmičenju za najboljeg somelijera Evrope, Bliskog istoka i Afrike, navela je da je u Srbiji probala neka izuzetna vina, kao i da je Srbija osvojila njenu pažnju.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.