0.4 C
Belgrade
Saturday, January 11, 2025
HomePolitikaСирија – озбиљан пораз Ирана и унапређења за албанске џихадисте

Сирија – озбиљан пораз Ирана и унапређења за албанске џихадисте

-

петак, 10.01.2025,  20:30 -> 21:01

Извор: РТС

Аутор: Раде Мароевић

Потпуни мук пратио је говор генерала Беруза Есбатија, који је у једној техеранској џамији објашњавао дубину пораза Револуционарне гарде у Сирији. Готово истовремено, нове власти Сирије, посебним указом, унапредиле су низ дојучерашњих џихадиста у официре нове војске – међу њима низ Ујгура, Туркмена и Албанца Абу Катаду ел Албанија, који се већ готово деценију налази на америчкој црној листи.

Сирија – озбиљан пораз Ирана и унапређења за албанске џихадисте

“Не мислим да је пораз у Сирији нешто због чега треба да будемо поносни. Поражени смо и то веома озбиљно. Претрпели смо велики ударац и све је било веома сложено”, снимак је говора генерала Есбатија, који су пренели ирански медији.

Есбати је прилично жестоко оптужио свргнутог сиријског председника Башара ел Асада да је одбио предлоге Техерана да искористи иранске снаге како би покренуо нападе на израелске положаје.

Руске снаге је оптужио да су, тврдећи да заустављају побуњенике, бомбардовале пуста поља по Сирији, те да су, током израелских ваздушних удара по положајима иранске Револуционарне гарде, једноставно искључивале радаре.

Генерал Есбати сматра се најутицајнијим војним званичником у Ирану, јер се под његовом командом налазе и војске и Револуционарна гарда.

Ујгури, Албанци, Туркмени…

Лидери најозбиљнијих иранских противника у Сирији, Хајата Тахрир ел Шама – или Покрета за ослобођење Леванта су – готово истовремено унапредили низ некадашњих команданата џихадисте на кључна места у армији нове државе.

У серији страних бораца који су добили високе чинове најконтроверзније је промовисање Ујгура Абдулазиза Давуда Худабердија у чин бригадног генерала, те још двојице џихадиста из кинеске провинције Синђијанг у пуковнике.

Кина је одмах жестоко реаговала, тражећи међународну акцију против организације коју је Пекинг, још пре неколико година, означио као терористичку.

Сви новопромовисани официри били су део “Бригаде имиграната”, коју чине махом чеченски борци. Они су протеклих година накратко били део Исламске државе, све док 2015. године нису склопили савет са Ел Нусра фронтом и временом се утопили у Тахрир ел Шам, или организацију за ослобођење Леванта. Борце “Исламске партије Туркестана” чине махом Ујгури са запада Кине, за које западне обавештајне службе наводе да су добро организовани и наоружани.

Међу џихадистима који су, посебним указом, промовисани у официре је и Абдул Јашари, Албанац из Скопља, који се у Сирији бори под ратним надимком Абу Катада ел Албани.

Јашари се од 2016. налази на америчкој листи тражених терориста.

Као командант “Албанског одреда” у редовима Покрета за ослобођење Леванта, Јашари је у Алепу и широм Идлиба постао значајан саветник лидеру те организације Ахмеду ел Шари.

“Било нас је 40 Албанаца. Није нас спајала нека посебна идеологија, већ смо желели да избегнемо грешке које су направљене у Ираку. Основни циљ нам је било уништење непријатеља”, рекао је Јашари албанској телевизији А2.

Према америчким изворима, овај Скопљанац се још од 2012. налази у Сирији, у коју је стигао као део групе од око 200 Албанаца. У прво време били су део Ел Нусра фронта, који се касније утопио у Покрет за ослобођење Леванта.

У исто време, албанска јединица успостављена је као специјални одред снајпериста, која се на интернету промовисала као “група бораца на путу ка Алаху”. Једина је етнички одређена јединица у редовима Покрета за ослобођење Леванта.

Јашари, сада већ под именом Абу Катада ел Албани, постао је близак сарадник и саветник Абу Мухамеда ел Џоланија, лидера покрета који је после пада Асадовог режима “вратио” име Ахмед ел Шара.

Американци су га у новембру 2016. уврстили на листу терориста.

Од промене режима у Сирији словио је за једног од кључних преговарача Организације за ослобођење Леванта са једном од локалних подружница Ал каиде – Хурас ел Дином.

Од почетка ангажовања у Сирији, убијено је најмање 18 припадника албанске јединице.

Рачуна се да се у курдским затворима тренутно налази око 500 особа са Балкана, од чега две трећине чине жене и деца бораца. У турским затворима се налазе две особе из Северне Македоније, те једна са Косова и Метохије.

Najnovije