BAŠTENSKI bazeni biće zabranjeni za prodaju u delu južne Francuske zbog sve veće nestašice vode.
Francuski ministar za ekološku tranziciju Kristof Bešu rekao je da će departman Istočni Pirineji, koji se graniči sa španskom Katalonijom, od 10. maja zvanično biti proglašen “kriznim” nivoom suše, kada će na snagu stupiti zabrana pranja automobila, zalivanja bašte i punjenja bazena, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
Objašnjavajući zašto su vlasti odlučile da preduzmu korak da zabrane prodaju baštenskih bazena, on je rekao da je cilj da se ljudi spreče da dođu u iskušenje da rade ono što im ionako nije dozvoljeno – a to je da ih napune.
– Istočni Pireneji su departman u kojem kiša nije padala ceo dan više od godinu dana. Kada ste u ovakvoj krizi, prilično je jednostavno – voda za piće i ništa drugo.
Klimatske promene su ovde i sada. Moramo da izađemo iz naše kulture izobilja. Moramo da pokažemo daleko više uzdržanosti u načinu na koji koristimo resurse koje imamo“, istakao je francuski ministar.
Prema njegovim rečima, oko 2.000 sela i gradova je u opasnosti da ove godine nema redovno snabdevanje vodom, dok je prošle godine ozbiljnih problema imalo 1.000 opština, od kojih je oko 400 vodu dobijalo iz pokretnih cisterni.
Lampice upozorenja trepću u Francuskoj nakon što je sušna zima pogoršala vecć osiromašene nivoe vode u 2022 godini. Kiše u martu donele su delimično olakšanje poljoprivrednicima pre sadnje, ali nivoi podzemnih voda su i dalje opasno niski, posebno oko Sredozemnog mora.
Samo su Bretanja i Akvitanija na jugozapadu u relativno sigurnom položaju. Istočni Pirineji postaće četvrti okrug u kojem je suša zvanično na „kriznom“ nivou.
Više od 40 drugih – što čini skoro polovinu zemlje – već je na nivou “uzbune”, što nagoveštava još gore nestašice nego prošle godine. U delovima okruga, nivoi vodonosnika su toliko niski da stručnjaci strahuju od curenja slane vode iz mora i veće koncentracije zagađivača, što može ozbiljno da naruši kvalitet pijaće vode.
Predsednik Emanuel Makron je prošlog meseca najavio nacionalni program za vodu i obećao investicije za suzbijanje curenja i povećanje reciklaže.
Takođe je izneo „progresivnu tarifu za vodu“ prema kojoj bi se potrošnja iznad određene količine – na primer, za bazene – naplaćivala po višim stopama.
BONUS VIDEO: NA NEBU I POD VODOM: Snimci vežbi ruske Nacionalne garde