29.7 C
Belgrade
Wednesday, June 24, 2026

“BOLJE MI JE U LOKALNOM PABU NEGO NA CRVENOM TEPIHU” Bivši član svetski popularnog boj benda u memoarima otkrio šta se stvarno dešavalo iza kulisa slave

-

  • Sanja Žujović Od maja 2021. godine urednik u desku štampanog izdanja Blica. Dugogodišnji lektor u Blicu. Diplomirala na Filološkom fakultetu u Beogradu, smer srpski jezik i književnost.

U autobiografiji opisuje teško detinjstvo, odlazak majke i uspon grupe koja je prodala preko 20 miliona singlova

Hendi danas živi povučeno s porodicom i pokreće građevinski biznis

Devedesetih je bio član grupe koja je punila stadione i obilazila svet. Bio je idol miliona tinejdžerki, a danas kaže da mu više prijaju lokalna pivnica i razgovori sa majstorima nego život pod reflektorima. Džon Hendi, bivši član kultnog britanskog benda East 17, otvorio je dušu u tek objavljenoj autobiografiji i priznao da se vratio svom starom zanatu – popravci krovova.

U intervjuu za britanski Mirror, danas istetovirani 55-godišnjak otkriva kako je izgledao vrtoglavi uspon benda koji je prodao više od 20 miliona singlova širom sveta, ali i zbog čega mu je sadašnji, mirniji način život mnogo draži.

„Iskreno, osećam se prirodnije u pabu sa ekipom kolega majstora nego na crvenom tepihu. Današnji život mi više odgovara, manje je haotičan“, pričao je Hendi novinarskoj ekipi iz radničkog kombija dok se užurbano spremao za posao.

“Napustila nas je, ali joj ne zameram“

Trideset četiri godine nakon njihovog prvog singla, nedavno je objavio memoare „Stay, For Another Day“, u kojima detaljno opisuje svoj život kao jednog od takozvanih loših momaka popa devedesetih, ali i teško detinjstvo u istočnom Londonu, u četvrti Voltamstou, gde ga je otac praktično sam odgajao nakon što je majka napustila porodicu kada je imao pet godina.

„Ne mislim da bilo koja majka želi da ostavi svoju decu. Ali ona nije bila srećna sa mojim ocem i nije želela da mi, deca odrastamo u takvoj sredini“, piše Hendi u autobiografiji.

Dugo nije imao kontakt sa njom, a onda je slučajno 11 godina kasnije u prodavnici sreo svoju baku po majci.

„Bio sam tinejdžer, nije me prepoznala. Kad me je poslednji put videla bio sam plavokosi dečak, a sad je pred njom stajao obrijani mladić sa pirsingom“, prisetio se.

Sutradan se sreo sa majkom. Njihov ponovni susret bio je veoma emotivan.

„Plakala je, pričali smo o tome zašto je otišla. Nikada joj nisam to zamerio. Radila je u fabrici za preradu ribe. Održavali smo kontakt, nekad bi mi dozvolila da popijem alkoholno piće i zapalim cigaru, ali samo zato što dugo nismo imali kontakt“, piše Hendi.

Foto: Christer Haavarstein / Gonzales Photo / Profimedia

+3

Galerija

Ponovno ujedinjenje 2006. neslavno se završilo – članovi benda su se potukli međusobno

“Bili smo sirovija verzija postojećih boj bendova”

Slava je tiho pokucala na vrata kada ga je najbolji prijatelj Toni Mortimer pozvao da zajedno snime nekoliko pesama. U početku, kaže, niko nije razmišljao o slavi.

„Hteli smo samo da pravimo muziku“, iskren je Hendi.

Prekretnica se dogodila nakon upoznavanja sa plesačima grupe Pet Shop Boys, koji su ih povezali sa legendarnim menadžerom Tomom Votkinsom. Nedugo zatim pridružili su im se Brajan Harvi i Teri Koldvel. Tako je rođen East 17.

„Pre muzičke karijere popravljao sam krovove, sećam se da sam jednog dana nakon potpisivanja ugovora sišao sa krova i majstorima rekao: ’Završio sam sa ovim poslom, uskoro ćete me videti u emisiji ’Top of the Pops’. Zacenili su se od smeha i bili u fazonu: ’Ma važi’. Mesec dana kasnije bili smo u emisiji i izvodili pesmu ’House of Love’.“

Bend je eksplodirao početkom devedesetih kao opasnija alternativa grupi Take That.

„Mi smo bili ulični, malo grublji, drugačiji od uglađenih boj bendova.“

Foto: Instagram

+3

Galerija

East 17

Divlje devedesete: žurke, droga i slava

Iako tvrdi da nisu bili toliko loši momci koliko su ih mediji predstavljali, Hendi priznaje da je bilo mnogo ludih noći.

„Radili smo nenormalno mnogo, ali smo isto tako i partijali. Znali smo da dođemo na radio-intervju potpuno uništeni, pa bismo stavljali kapi u oči ili se krili iza crnih naočara za sunce“, prisetio se slavnih dana.

“U Maraju Keri da niste ni pogledali!”

Prisustvovali su elitnim žurkama, snimali reklame za najpopularnije brendove, nastupali u Moskvi pod jakim obezbeđenjem i družili se sa najvećim svetskim zvezdama. Posebno pamti 50. rođendan Eltona Džona 1997. u Londonu.

„Bilo je toliko poznatih da smo se osećali kao deca u prodavnici slatkiša.“

Na jednom koncertu u Nemačkoj na kojem je nastupalo dosta izvođača seća se da su dobili instrukcije da ostanu u svlačionici jer „Maraja Keri ne želi da je iko gleda u oči“.

Jedan skandal uništio bend preko noći

Veliki pad dogodio se iste godine kada je Brajan Harvi javno priznao da koristi ekstazi, što je izazvalo ogroman skandal u britanskim medijima. Ubrzo je izbačen iz benda, a za njim je otišao i Toni Mortimer. East 17 se praktično raspao preko noći.

Kasniji pokušaji okupljanja nisu dugo trajali, a ponovno ujedinjenje 2006. neslavno se završilo – članovi benda su se potukli međusobno.

“Osećaj kad si na bini ništa ne može da zameni”

Danas Džon Hendi živi daleko od glamura, sa partnerkom Ninom i decom, dok paralelno radi na pokretanju sopstvenog biznisa u građevini. Ipak, kaže da ne žali za starim danima slave.

„To je bilo neverovatno vreme i znam da se nikada više neće ponoviti, ali ništa ne može da zameni osećaj kada izađeš na binu. Taj adrenalin je poseban“, rekao je Hendi.

Džon Hendi (Foto: johnhendyeast17_official / Instagram)

Ponovno ujedinjenje 2006. neslavno se završilo – članovi benda su se potukli međusobno (Foto: Christer Haavarstein / Gonzales Photo / Profimedia)

East 17 (Foto: Instagram)

Najnovije