Najveća poslanička grupa “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” pripremila je 100 potpisa za raspisivanje savetodavnog referenduma. Ukoliko se i opozicioni poslanici usaglase i pripreme svojih 67 glasova, referendumsko pitanje bi glasilo: “Da li ste za razrešenje predsednika Republike Srbije?”. Sada je na potezu opozicija čiji se zvaničan odgovor čeka, a predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da će istog dana podneti ostavku ako bi se na referendumu 50 odsto građana plus jedan glas od izašlih izjasnilo da nema poverenje u njega.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić rekla je da će narod pokazati da li predsednik Vučić ima ili više ne uživa većinsko poverenje građana Srbije, kao što tvrdi CRTA. U tom istraživanju, 60 odsto građana podržava studentske blokade, a više od polovine populacije (57 odsto) smatra da se Srbija kreće u lošem pravcu. Za sada se zvanično oglasila Demokratska stranka (DS), koja odbija potpise za savetodavni referendum, ali traži od SNS-a 100 potpisa za prelaznu vladu.
Gosti emisije, Radoslav Milojičić Kena, narodni poslanik SNS, Dejan Vuk Stanković, politički analitičar, i Milan Antonijević, pravnik, izneli su svoje stavove o ovom važnom političkom trenutku.
Narodni poslanik Radoslav Milojičić naglasio je da SNS ima jasnu viziju i odgovornost prema građanima:
– Predsednik Vučić je čovek koji ne želi da vlada bez jasnog i neprikosnovenog legitimiteta naroda. Mi smo ozbiljna i organizovana stranka koja ne radi na šićaržijski način, već služimo narodu. Lažna istraživanja koja plasiraju opozicione organizacije poput CRTE pokušavaju da uruše poverenje građana u našeg predsednika, tvrdeći da ima podršku od 39%. Mi znamo da je to netačno, jer predsednik Vučić uživa podršku od 63%, što je pokazano u ozbiljnim i stručnim istraživanjima. Predsednik Vučić je jasno rekao, ako na referendumu 50% plus jedan građanin glasa protiv njega, on će podneti ostavku. To je odgovorno liderstvo kakvo Srbija treba – rekao je Milojčić.
Pravnik Milan Antonijević smatra da je ideja referenduma promašena i da vlast nepotrebno komplikuje političku situaciju:
– Referendum nije rešenje za trenutne političke izazove. U demokratskim sistemima, predsednici ne podnose ostavku samo zato što im rejting nije na vrhuncu. Mandat traje do 2027. godine, a govor o poverenju treba da se vodi kroz postojeće političke mehanizme, a ne kroz ponovljena obećanja o referendumu. Opozicija, iako nema institucionalnu većinu za smenu predsednika, ukazuje na potrebu za dijalogom i prelaznom vladom. Njihov stav, da referendum nije tražen i da nije logičan u ovom trenutku, jeste zdravorazumski. Međutim, vlast koristi ovu inicijativu kako bi zadržala dominaciju i oslabljenu opoziciju dodatno stavljala pod pritisak.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković istakao je da referendum može biti koristan alat, ali samo uz konsenzus svih političkih aktera:
– Referendum može biti elegantan način rešavanja političke krize, ali samo ako se svi slože oko njegovog ishoda i procedura. Vlast je preuzela inicijativu i pozvala opoziciju da se priključi prikupljanju potpisa, što opozicija odbija. Umesto toga, opozicija nastavlja sa radikalnim potezima poput blokada visokoškolskih ustanova i protestnih šetnji, ali bez jasnog plana za smenu vlasti. Vučić je svojim predlogom pokazao spremnost da svoj mandat stavi na test narodne volje, ali opozicija nema kapacitet da se uključi u ovu političku igru. Oni nisu spremni da preuzmu odgovornost za eventualni neuspeh referenduma.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
MINISTAR ĐURIĆ ZA KURIR: Ovaj referendum biće prilika da se otklone sve sumnje u njegov autoritet, ali i da se potvrdi pravac kojim Srbija ide
Izvor: Kurir televizija