Marija Bosiljčić | 13:10 | 27.01.25 Potrošač
Srbija je tradicionalno tržište polovnih automobila. To se vidi i kroz konkretne podatke – u 2024. prvi put je iz uvoza registrovano 132.340 polovnih automobila, dok je u istom periodu prodato nešto manje od 28.000 novih vozila.
Foto: Shutterstock
Prema rečima Petra Veličkovića, sa sajta Polovni automobili, od ukupnog broja prvi put registrovanih automobila, nova vozila čine oko 20 odsto tržišta. Kako kaže, ovaj podatak nije iznenađujuć i govori o kupovnoj moći našeg stanovništva. Govoreći o tome šta je obeležilo tržište automobila u prošloj godini, on kaže da je primetna određena stabilizacija tržišta u prošloj godini.
– To je pre svega bazirano na činjenici da je godišnji rast prodaje polovnih automobila iz uvoza iznosio oko 2,6 odsto u odnosu na 2023. godinu. Možda se čini da to nije veliki rast, ali svakako da je reč o značajnoj promeni jer označava prekid jednog trenda koji je trajao više od godinu dana, gde smo imali konstantan pad prodaje polovnih vozila – rekao je za Bizportal PR sajta Polovni automobili Petar Veličković.
Koliko je tržište automobila osetljivo na globalne ekonomske izazove, naš sagovornik navodi da je automobilska industrija generalno bila jako pogođena svim geopolitičkim i ekonomskim promenama poslednjih godina.
– Sve je počelo još od pandemije kada je zbog nestašice komponenti, čipova i delova došlo do kašnjenja u roku isporuke novih automobila, što se direktno odrazilo na potražnju polovnih vozila i njihovo poskupljenje. Nažalost, dogodio se i rat u Ukrajini, što je imalo opet direktne posledice na auto-industriju. Krenula je inflacija, poskupljenja… Osim toga, Evropa je krenula u elektrifikaciju najavljujući da će prestati proizvodnja automobila sa konvencionalnim motorima od 2035. godine. Sve je to dovelo do povećanja troškova proizvodnje i poskupljenja prvo novih, a onda i polovnih vozila. S obzirom na činjenicu da Srbija uvozi polovnjake iz Evrope, logično je da su se u nekom momentu sve te promene na tržištu ‘prelile’ i kod nas – istakao je on.
Kada je reč o potražnji polovnih automobila u Srbiji, on kaže da je situacija stabilna dodajući da je trenutno na sajtu Polovni automobili oglašeno oko 65.000 putničkih automobila, a da ih je u pojedinim mesecima prošle godine bilo i do 70.000. Objašnjava da što se potražnje tiče, kupcima su u 2024. najinteresantniji bili automobili stariji od 10 godina, sa dizel motorima.
Odnos kupovine novih i polovnih automobila
Na domaćem trzištu polovnjaka, dominiraju uglavnom vozila nemačkih proizvođača. Pre svih Folksvagen sa svoja tri modela, golfom, pasatom i polom, a tu su i Audi sa modelom A4, Opel sa astrom i drugi. Kupcima su tokom prošle godine bili zanimljivi i modeli dva francuska brenda, Pežoa i Reona.
Prilikom kupovine automobila, šta je za vozače glavno merilo kada je reč i kod polovnih i kod novih, Veličković kaže da su ovo pitanje postavljali posetiocima sajta Polovni automobili kroz ankete u prethodnoj godini i da je najčešći odgovor bila cena.
– Tu su naravno i drugi faktori, poput servisne istorije, stanja vozila, pređene kilometraže, gde kupci procenjuju koliko još moraju da ulože novca posle kupovine – rekao je on.
Veličković napominje da je iz uvoza prvi put registrovano 132.340 polovnih automobila.
– Na to bi trebalo dodati i broj automobila koji su već registrovani u Srbiji između fizičkih lica, ali ti podaci nisu dostupni – dodao je naš sagovornik.
Napomenuo je i da su hibridna vozila sve traženija iz godine u godinu, kad je reč o kupcima novih vozila.
– U 2024. godini činili su oko 30 procenata ukupnog broja prodatih automobila. Međutim, kod kupaca polovnjaka to nije slučaj. Ubedljivo su najtraženiji automobili sa dizel motorima, dok hibridi čine manje od četiri odsto svih prvih put registrovanih polovnih vozila u prošloj godini – zaključio je Veličković.
BONUS KLIP Pogledajte vesti o Expo 2027:
@bizportal.rs Duh igre i u osnovnim školama #biz #bizportal #expo #fypシ゚ #fyp #foryoupage
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.