уторак, 21.01.2025, 07:43 -> 10:34
Извор: РТС
У Давосу је почео годишњи састанак Светског економског форума. Учествује више од 2.500 званица, а међу 20-ак светских лидера је и председник Србије. По доласку у Давос, сусрео се, између осталог, с председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен. Најавио је да у наредних 10 дана у посету Београду стиже италијанска премијерка Ђорђа Мелони, као и велики број италијанских привредника.
И ове године лидери из света политике и економије окупили су се у Давосу како би анализирали горућа питања и проблеме.
Анализа података и анкета која је спроведена пре почетка Светског економског форума међу економским експертима не обећава добру годину за светску економију. Свега 17 испитаних верује да ће светска економија оставрити замах, док већина односно 56 одсто види слабљење светске привреде у овој години. Као највећи ризик наводе оружане сукобе који пламте по свету.
Tакође, анализира се и повратак Доналда Трампа у Белу кућу, и његови потези које је најавио и почео да спроводи.
То ће бити и тема панела на којем ће говорити и председница Европске комисије Урсула ван дер Лајен и немачки канцелар Олаф Шолц, а коме ће присуствовати и председник Србије Александар Вучић.
Вучић је уручио орден Српске заставе првог реда председнику Светског економског форума, а током дана састаће се и са првим потпредседником кинеске владе и специјалним изаслаником ЕУ задуженим за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком, коме ускоро истиче мандат.
“Сарадња за интелигентно доба” слоган је овогодишњег форума у Давосу па ће на многим панелима тема бити утицај технологија и вештачке интелигенције на привреду. До 2030. године тако се очекује да ће вештачка интелигенција генерисати нових 170 милиона радних места, док ће угасити 32 милиона.
“Потребна су нам директна улагања”
Професор Економског факултета и редован члан Светске академије уметности и науке Драган Ђуричин, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао је да је Србија мала земља која је деведесетих година била искључена из европског мејнстрима, али сада се враћамо.
“Ниво наших макроекономских перформанси је значајно пао, а у економији важи да се висина, када је БДП у питању, лако губи, а тешко враћа. Сада морамо да се подигнемо, пречицом, не можемо по корак због логичке чињенице да имамо недовољан ниво производње”, каже професор.
Ђуричин указује да су нам потребна директна страна улагања која, истиче, лековито утичу на нашу економију због ликвидности државе и привреде, као и због одржавања макроекономске стабилности и трансфера технологије.
Објашњава да је Давос мисаони форум на којем се окупљају људи различитих специјалности у потрази за решењима светских проблема.
“‘Интелигентно доба’, слоган форума, термин је који је оснивач Давоса дефинисао као ново доба које замењује антропоцен еру, у којој су људи доминантно утицали на природу, а сада је та ера неодржива. То није ера која је опредељена вештачком интелигенцијом, већ доба у којем мора доћи до компромиса различитих интереса, а егоизам се ставља са стране, што је био темељ неолибералне концепције”, наводи Ђуричин.
Указује да су у фокусу општи друштвени интереси, јер нас климатске промене воде ка катаклизми, претерано се користе природни ресурс што води у девастацију, док истовремено нема довољно амбиције држава, а нарочито оних које желе да ухвате прикључак са најразвијенијим земљама.
Према његовим речима, САД су или директно избегавале своје обавезе у климатским протоколима или индиректно, преговарачким триковима одлагале процес.
Првог дана форума Вучић се сусрео са председницом Европске комисије Урсулон фон дер Лајен са којом је разговарао о актуелној ситуацији у свету и региону, а фокус је био на убрзању европског пута Србије.
Вучић је разговарао и са оснивачем и извршним директором Светског економског форума, и представницима компанијом “Арчер” која прави летеће аутомобиле које Србија намерава да уведе до Експа 2027.