Dug i dinamičan dan. Kao što ste verovatno primetili i videli današnji program emisije “Među njama” je danas zatamnjen i nosi i jasnu poruku i nema potrebe bilo šta da se pojašnjava. A u dva sata emisije redakcija “Među nama” bavila se isključivo današnjim danom i epilogom poziva studenata u blokadi, na generalni štrajk.
Iako je 24. januar 2025. – dan o kome će se pričati, zbog toga što se u mnogim gradovima u Srbiji umesto da se radi – štrajkovalo, emisiju počinjemo događajem koji je zasenio ono što se zove vest dana. I ovaj protest obeležio je događaj koji je lako mogao da se pretvori u novu tragediju. Jedna devojka teško je povređena na protestu đaka i studenata na Novom Beogradu. Više o tome zna Teodora Pivljanin, reporterka emisije „Među nama“.
Teodora ima informacija o zdravstvenom stanju devojke i kako je povređena. Ona nama takođe prenosi da ovo nije jedini incident te vrste na današnjim protestima. Ti si sada na Autokomandi koja je blokirana. Šta je prethodilo toj blokadi?
Kako prenose mediji jedna devojka povređena je kod Fakulteta organizacionih nauka na Voždovcu kada je autobus sa pristalicama SNS-a krenuo ka masi okupljenih studenata koji su pokušali da ga zaustave. Devojka je tom prilikom pala i uganula nogu. Kako se navodi nije došlo do fizičkog kontakta između autobusa i studentkinje, već je ona pala dok je pokušala da se vozilu skloni sa puta.
Teodora, inicijatori današnjeg generalnog štrajka bili su studenti. Oni su i danas izašli na ulicu, ali ništa manje brojni nisu bili ni maturanti, nastavnici ni građani koji podržavaju studentske zahteve. Teodora nam takođe prenosi kako su protekli ovi skupovi.
„Ne idemo na posao, ne idemo na predavanja, ne obavljamo svakodnevne obaveze. Uzmimo slobodu u svoje ruke! Vaše učešće čini razliku“ – tu poruku studenata izgleda da su sasvim jasno razumeli svi gradovi širom Srbije. Beograd, Novi Sad, Niš, Zaječar, Užice, Kragujevac su samo jedni od gradova koji su se danas pridružili generalnom štrajku.
U 11.52 na više lokacija u Srbiji odata je pošta poginulima u nesreći na železničkoj stanici u Novom Sadu. Više hiljada studenata i srednjoškolaca okupilo se u tišini u Beogradu da odaju počast za 15 poginulih. Međutim, na ulicama u Beogradu, osim studenata, bili su i advokati i IT stručnjaci. I u srpskoj Atini, najduža studentska šetnja od početka studentskih protesta bila je danas u tom gradu. Nakon 15-minutne tišine na raskrsnici Cara Dušana i Futoške ulice, dve kolone studenata, podržane raznim ustnovama, zajednicima i velikim brojem građana, slile su se u jednu kolonu. Opširnije u prilogu Anđele Jovanović, reporterke emisije Među nama“.
Brojni ugostiteljski objekti, pozorišta, trgovinske radnje danas su zatvorile vrata, u znak podrške studentima. Istovremeno, bilo je i onih koji su umesto pridruživanja generalnom štrajku, nudili besplatnu kafu i obroke.
Od restorana preko knjižara, do velikih kompanija. Mnogi od njih odlučili su da danas stave ključ u bravu, kako bi se pridružili generalnom štrajku. Ipak u jednom od restorana koji se takođe pridružio štrajku, zatekli smo vlasnicu i konobara, koji su odlučili da stanu pred naše kamere. Opširnije u prilogu Teodore Pivljanin.
Gošća emisije bila je Isidora Jovanović predsednica parlamenta Pete beogradske gimnazije.
U pojedinim gradovima u Srbiji protesti su zakazani za popodne- a jedan od njih upravo se dešava u Čačku. U tom gradu danas su štrajkovale sve škole i ustanove kulture, a za 17 časova je bio zakazan veliki protest. U Čačku je Nebojša Jovanović. On nam prenosi koje su glavne poruke poslate sa protesta.
Nižu se pojedinci i čitave profesije ovih dana, koje dižu glas i poručuju da su spremni da zbog situacije u društvu obustave svoj rad. Danas smo prvi put videli kako to može i kako bi moglo da izgleda u praksi. U isto vreme neki trpe velike pritiske i targetiranja zbog svojih stavova. Da li je to dovoljno da se ustukne ili nastavi sa jasnim iznošenjem svojih stavova – sve do generalnog štrajka? O tome danas razgovaram sa predstavnicima dve profesije. Među nama su Danijela Grujić, profesorka toliko pominjane Jovine gimnazije u Novom Sadu i Srđan Popadić, poštar iz Beograda.
Vladajuća stranka za danas je zakazala potpuno drugačiji skup i to u Jagodini. Tvrde da su se okupili zbog osnivanja narodnog pokreta i borbe protiv korupcije. A šta kaže situacija na terenu, da li je to pravi razlog, pitamo Željka Veljkovića, reportera TV Nova.
Iskru masovnih protesta koji su doveli do petooktobarskih promena upalili su rudari u Rudarskom basenu Kolubara. Dvadeset-pet godina posle, studenti na čelu protestnih kolona kojima se pridružuju građani i zaposleni iz svih profesija, ujedinjeni u takozvani generalni štrajk. Stručnjaci kažu, tačna definicija građanske neposlušnosti je multisektorski štrajk, nagomilanog nezadovoljstva zbog višegodišnjeg kršenja prava i sloboda građana.
Dvadeset- devetog septembra 2000. godine zaposlenima u RB Kolubara nakon višegodišnje torture režima Slobodana Miloševića, sankcija, pritisaka, krađe na izborima, zastrašivanja, na posletku i slanja specijalne vojne policije Kobre, na noge „pao je mrak na oči“ . Rudari su stupili u generalni štrajk, a ta varnica zahvatila je čitavu zemlju. Opširnije u prilogu Radice Stevanović, reporterke emisije „Među nama“.
U ovom specijalnom izdanju emisije, koja prati situaciju nakon poziva studenata na generalni štrajk, gost je bio i Žarko Korać, univerzitetski profesor u penziji.
Protest je večeras i u Novom Pazaru- na njega su pozvali studenti Državnog univerziteta. Ko sve danas protestuje zna Katarina Radović, reporterka TV Nova.
U svemu ovome važno ponavljati jedno te isto pitanje: Ko je odgovoran za pad nadstrešnice u Novom Sadu i smrt 15-oro ljudi? S tim u vezi, još od napada na studente ispred Fakulteta Dramskih umetnosti u Beogradu, studenti ponavljaju: tražimo ispunjenje svojih zahteva. Sećate li se kojih?
PRVI ZAHTEV STUDENATA. DRUGI. TREĆI. ČETVRTI.
Mesecima kasije, zahtevi su isti i jasni – studenti i dalje insistiraju na nihovom ispunjavanju. S druge strane, mesecima kasnije – Bez promene u ispunjenju istih. Opširnije u prilogu Irene Štikovac, reporterka emisije „Među nama“.
Hoće li ovaj dan imate neke dalje političke posledice? Ili će u sećanju ostati kao jedan od neobičnijih i većih protesta protiv vlasti? O tome smo u emisiji „Među nama“ razgovarali sa Nikolom Parunom politikologom.
Celu emisiju „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – „Probudi se nešto se dešava“: Pogledajte kako je jutros počeo jutarnji program TV Nova