Ruska vojska primenjuje taktiku “kamikaza kamila” u napadima na Toreck u Donjeckoj oblasti
Taktika uključuje samoubilačke nosioce koji prenose ključne zalihe pod teškom vatrom
- Milijana Milikšić Novinarka rubrike svet
Ruska vojska napreduje u ukrajinskom gradu Torecku u Donjeckoj oblasti, gde je navodno počela sa upotrebom taktike koja se zove “kamikaza kamile”. Radi se o vojnicima koji prenose ključne zalihe u oblasti koje su pod neprijateljskom vatrom. Moskva ih smatra potrošnom robom, zato su često na meti ukrajinskih snaga.
Blic preporučuje
Kako navodi ukrajinski portal “Difens ekspres”, ova taktika, koju su u ruske jedinice uveli plaćenici grupe Vagner, uključuje “samoubilačke nosioce koji prenose ključne zalihe u oblasti koje su pod teškom neprijateljskom vatrom”. Ovi “trkači”, poznati kao “kamile”, gledaju da se što više približe ukrajinskim položajima i isporuče municiju, mine ili radio uređaje za dalju upotrebu jurišnih grupa, prema ukrajinskoj 28. odvojenoj mehanizovanoj brigadi. Primarni cilj ovih “kamila” je da dođu do ukrajinskih položaja i dostave zalihe. S obzirom da se “kamikaza kamile” smatraju “potrošnom robom” – nisu čak ni naoružane, kako napominju ukrajinski vojnici. Ali, ovi nosioci su opremljeni pancirima kako bi povećali svoje šanse da dođu do cilja, navodi portal.
Foto: Ukrainian Defense Review/Facebook / Drustvene mreze
“Taktika neefikasna zbog dronova”
Uprkos tome, vojnici 28. brigade sumnjaju u dalju efikasnost ove taktike, koju su snage Vagnera koristile tokom borbi za Bahmut. To je zato što su one bile efikasne u vreme kad su dronovi bili manje zastupljeni na bojnom tlu. Sada prisustvo značajnog broja dronova na frontu čini takve operacije daleko rizičnijima.
Tako je ukrajinska jedinica za vazdušno izviđanje iz odreda Gjurza identifikovala jednu “kamikaza kamilu” u pravcu Torecka, navodi portal, a pešadija iz brigade je potom neutralizovala metu. Na snimku se vidi kako dron prati navodnu “rusku kamilu”, a potom pada, dok telo ostaje da leži. Snimak se tu završava.
Ukrajinci detoniraju zgrade u Torecku
I Ukrajinci su usvojili neke neobične taktike u Torecku, uključujući detonaciju zgrada.
Naime, kako bi oslobodili četvrti Torecka, istočnog grada sa predratnim stanovništvom od 35.000 ljudi, ukrajinske trupe detoniraju cele nebodere u nadi da će pokopati ruske trupe koje su se unutra sklonile.
Početkom oktobra su analitičari primetili da se nešto neobično dešava u centru Torecka, gde su se nedeljama vodile brutalne, urbane borbe. Oni su uočili obrazac ukrajinskih udara na ruske položaje u distriktu Torecka sa višespratnicama u samom srcu grada.
Sravniti grad da bi ga spasili na je prvi pogled apsurdna taktika. Ali, alternativa za ukrajinske snage u ovom sektoru je predaja onoga što je ostalo od Torecka Rusima i povratak u sledeće najbliže naselje, što bi skoro sigurno dovelo do borbi i verovatno potpunog uništenja tog naselja.
Rusi napreduju ka Torecku i drugim gradovima
Ruske snage približavaju se Dnjepropetrovskoj oblasti, dok raste zabrinutost u Torecku i drugom istočnom gradu, Časiv Jaru, kao i u Pokrovsku u Donjecku.
Ukrajinski vojni komentator Denis Popovič rekao je da ruske snage nastavljaju da zaobilaze Pokrovsk, ciljajući slabe tačke zbog nedostatka pešadije, te da napreduju ka Dnjepropetrovskoj oblasti.
Foto: @wartranslated/X / Drustvene mreze
– Ovo postavlja pitanje koliko su daleko granice Dnepropetrovske oblasti, ali to nije ofanziva na Dnjepropetrovsk. To je ofanziva na Donjeck, zaobilazeći Pokrovsk. Ako se ovo nastavi — kilometar po kilometar — pretnja od opkoljavanja Pokrovska bi mogla da postane stvarna. Trenutno vidimo trend, ali on bi mogao da preraste u stvarnu pretnju – rekao je on.
Što se tiče uznemirujućih izveštaja u vezi napredovanja Rusa u Torecku i Časiv Jaru, Popovič je rekao da “generalno, neprijatelj angažuje sve raspoložive snage kako bi nastavio napredovanje, sa ciljem da zauzme jaču pregovaračku poziciju”.
Ukrajinska vojska: Nismo izgubili kontrolu nad Toreckom
Foto: Maria Senovilla / EPA;
Prema izveštaju Centra za istočne studije (OSW) od 14. januara, Rusi su zauzeli izgrađeni deo Torecka. Severozapadne periferije grada i rudnik u njegovom severnom delu ostaju pod kontrolom Ukrajine i tamo se vode borbe, a Rusija kontroliše 70-95% njegove površine. Ukrajinska vojska je nedavno negirala da su izgubili kontrolu nad Toreckom i rekla da se borbe nastavljaju u ovom gradu.
– Iznenađeni smo što vidimo izveštaje nekih novinara, uključujući strane, da je 90% Torecka navodno zauzeto, odnosno skoro čitav grad, i da ga ukrajinske trupe ne kontrolišu. To nije istina. Uprkos ovoj izazovnoj situaciji u gradu i obimu razaranja, borbe se i dalje vode, a aktivan otpor neprijatelju se nastavlja – rekao je za “Ukrinform” portparol ukrajinske grupe snaga Horticija Viktor Trehubov.
On je takođe istakao da je, u njihovom području dejstava, značajan deo neprijateljskih napada – do 30% – usmeren na uništavanje infrastrukturnih objekata.
Rusi došli do administrativne granice Torecka
Institut za proučavanje rata (ISW) je 8. januara izvestio da su ruske snage napredovale u severozapadnom Torecku i došle do administrativne granice grada nakon više nedelja intenzivnih operacija.
Foto: Maria Senovilla / EPA;
U međuvremenu su Rusi rekli da su zauzeli grad Kurahove, udaljen od Torecka oko 100 km, a svega 20 km severno od Vuhledara, koji je okupiran kao i 30 km južno od Pokrovska, ključnog grada na liniji fronta. Ukrajinska vojska je, međutim, rekla da i dalje kontrolišu pozicije u gradu i da se borbe i dalje vode.
Prema poslednjem izveštaju ISW o Torecku od 16. januara, ruske snage su nedavno “marginalno napredovale unutar severnog dela Torecka, usred nastavljenih ofanzivnih operacija u području”, što potvrđuju geolocirani snimci. Jedan ruski vojni bloger je tvrdio da su njihove snage napredovale preko polja severozapadno od Torecka, što Institut nije mogao nezavisno da potvrdi.
– Ruske snage su 15. i 16. januara nastavile da napadaju unutar i blizu samog Torecka, severoistočno od Torecka kod Krimske, severno od Torecka kod Dilivke, zapadno od Torecka kod Ščerbinivke i južno od Torecka kod Leonidivke – naveo je ISW.