Građani Srbije glasaće 16. januara na referendumu o Aktu o promeni Ustava Republike Srbije. Pitanje na koje se traži odgvor građana glasi – “Da li ste za potvrđivanje akta o promeni ustava Republike Srbije?”. Šta to pitanje podrazumeva, šta bi, ukoliko odgovor DA dobije većinu izašlih građana, moglo da donese srpskom pravosuđu.
Profesor ustavnog prava Vladan Petrov rekao je gostujući u Dnevniku RTS-a da je definitivno sada jasno da će građani na referendumu glasati o pravosuđu, da neće biti drugih promena, ni o teritorijalnoj organizaciji države, ni o Kosovu i Metohiji.
“Važno je da građani izađu na referendum da bi se pokazalo da Srbija ima demokratski potencijal. U pravosuđu postoje višedecenijski problemi i promenom Ustava jedan od koraka u napred ka rešavanju tih problema. On se bavi načinom izbora sudija, mislim da je način izbora sudija od strane Visokog saveta sudstva u koji će ulaziti sudije ali i istaknuti pravnici dobar način da se politika maksimalno ukloni iz izbora sudija”, naveo je profesor Petrov.
Kada je reč o kritikama na račun izbora istaknutih pravnika, kaže da njih mora da bira Skupština jer se na taj način ti ljudi, koji neće biti stranačke ličnosti i koji će imati ozbiljno pravničko iskustvo (univerzitetski profesori, naučni radnici, ugledni advokati) zadržavati preko Narodne skupštine vezu sa građanima kao nosiocima suverenosti.
“Ta veza ne sme u potpunosti da se prekine, jer u tom slučaju ne bismo imali jednu demokratsku državu. U suprotnom bi oni koji tvrde da će sudije birati sudije, onda bi taj argument bio sasvim tačan. I sudije i istaknuti pravnici će praviti jednu ravnotežu i to će garantovati da će i sudstvo biti nezavisno”, napomenuo je Petrov.
Prema njegovim rečima, za građane je to važno, jer žele da imaju pravdu u malim sporovima jer žele da se suđenja završavaju u razumnom roku i da pradva bude jednaka za sve, a to će im garantovati sudije koje će se birati po novom sistemu.
“Sudija će biti maksimalno imunizovane od uticaja politike. Ne samo od prave politike, već i od neprimerenih uticaja finansijskih moćnika”, napomenuo je.
Dodaje da je predviđeno da ostaje ministar pravde i vrhovni javni tužilac jer Javno tužilaštvo mora da bude samostalno i odgovorno, ali ne može da bude nezavisno kao sudstvo i mora da završi makar i simboličnu vezu sa izvršnom i zakonodavnom vlašću.
“Paralela između tužilaštva i sudstva je krajnje uslovna, odnosno tužilaštvo treba da bude samostalno, a sudstvo nezavisno”, naglasio je Petrov.
Istakao je da Ustav nije nešto što može da obezbedi jednu radikalnu promenu jednog društva, ali je u delu pravosuđa važan temelj jedne građevine koja će imati više spratova, a jedan od spratovi su pravosudni zakoni koji će omogićiti razradu ustavnih promena.