Andrej Lalić | 14:56 | 17.12.24 Biz info
Generalni direktor TikToka, Šou Čiu, sastao se sa izabranim predsednikom Donaldom Trampom u Mar-a-Lagu u ponedeljak.
Foto: Evan El-Amin / Shutterstock.com
Ovaj sastanak dolazi u trenutku kada se popularna aplikacija za deljenje video snimaka bori da izbegne predstojeću zabranu u Sjedinjenim Američkim Državama.
Ranije u ponedeljak, TikTok je zatražio od Vrhovnog suda SAD-a da blokira zakon koji nalaže da aplikacija bude prodata do 19. januara ili ugašena. TikTok, koji je u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, tvrdi da zabrana krši prava Prvog amandmana miliona Amerikanaca koji koriste ovu aplikaciju. Zahtev je usledio nakon što je panel saveznih sudija početkom ovog meseca potvrdio zabranu.
Detalji sastanka nisu jasni. Tramp se ranije izjasnio protiv zabrane TikToka, koju je Kongres usvojio, a predsednik Džo Bajden potpisao ranije ove godine.
– Pogledaćemo TikTok. Znate, imam toplinu u srcu prema TikToku – rekao je Tramp na konferenciji za novinare u ponedeljak. Takođe je izjavio da su rukovodioci kompanija sada otvoreniji za saradnju sa njim uoči njegovog potencijalnog drugog mandata, dok su tokom njegovog prvog mandata bili „neprijateljski nastrojeni“.
– Svi su se borili protiv mene. Ovaj put, svi žele da budu moji prijatelji. Ne znam. Možda mi se promenila ličnost ili nešto slično – , rekao je.
Tramp se predstavlja kao kandidat naklonjen TikToku
Sastanak između Šoua i Trampa poslednji je korak u pravnoj borbi TikToka da ostane dostupan korisnicima u SAD, piše Biznis Insajder.
Zabrana proizilazi iz kritika zakonodavaca prema praksi prikupljanja podataka TikToka, kao i zabrinutosti da kineska vlada koristi aplikaciju za uticaj na američku politiku. Tokom svog prvog mandata, Tramp je pokušao da zabrani aplikaciju u SAD-u, ali je kasnije promenio stav.
Tokom ove predsedničke kampanje, Tramp se predstavio kao kandidat naklonjen TikToku. U junu je otvorio TikTok nalog kako bi privukao mlađe birače, a nalog sada ima 14,7 miliona pratilaca.
Neki od njegovih najbližih savetnika, od kojih su neki predloženi za uloge u kabinetu, podržavaju zabranu aplikacije. Njegov kandidat za državnog sekretara, senator Marko Rubio sa Floride, nazvao je potencijalnu zabranu „pobedom za Ameriku“ u martu. Federalni komesar za komunikacije, Brendan Kar, takođe je oštar kritičar aplikacije, opisujući je kao „neprihvatljivu pretnju za nacionalnu bezbednost SAD-a“.
Drugi predloženi članovi kabineta, poput tehnološkog izvršnog direktora Džejkoba Helberga, bivšeg američkog direktora nacionalne obaveštajne službe Džona Ratklifa, guvernera Dag Burgama iz Severne Dakote i guvernerke Kristi Noem iz Južne Dakote, takođe su glasni protivnici aplikacije.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.