IZJAVE novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa o „apsolutnoj neophodnosti“ integracije Grenlanda u Sjedinjene Države ponovo su skrenule pažnju na vojni značaj teritorije.
Iako se smatra da su primarni faktor geopolitičkog značaja Grenlanda njegove značajne rezerve retkih zemnih minerala, njegova strateška lokacija u blizini Arktika pruža niz prednosti u potencijalnom sukobu između Zapadnog bloka i Rusije.
Odražavajući preovlađujuću zabrinutost Rusije u vezi sa tekućim širenjem američkih snaga na Grenlandu, ruski ambasador u Danskoj Vladimir Barbin je primetio: „Američka svemirska baza Pitufik (ranije poznata kao Vazdušna baza Tule) danas je deo američkog sistema upozorenja o nuklearnom udaru iz arktičkog pravca. U toku je sveobuhvatna modernizacija, uključujući radar sisteme vredne milijarde dolara, takođe gradi aerodromsku infrastrukturu za borbene avione F-35, koji su u stanju da nose nuklearno oružje.
-Rusija podržava jačanje stabilnosti na Arktiku. To je moguće samo na temelju stvaranja sistema međunarodne bezbednosti koji je jednak za sve arktičke države, dodao je ambasador.
Dok je raspoređivanja F-35 na Grenlandu bilo u prošlosti, a očekuje se da će prerasti u moguće trajno prisustvo, opasnosti koje predstavljaju po rusku bezbednost zbog njihovih mogućnosti nuklearnog udara ostaju ograničene. Grenland se nalazi otprilike 3800 kilometara od ruske granice, dok je borbeni radijus F-35 samo oko 1000 kilometara.
Čak i lovci sa najdužim dometom na svetu, ruski Su-34 i kineski J-20, imaju borbene radijuse procenjene na samo oko 2000 kilometara sa unutrašnjim rezervoarima za gorivo, pri čemu nijedna klasa lovaca u zapadnom svetu nije sposobna da pokrije bilo šta blizu takve udaljenosti. Iako je raspoređivanje F-35 često podržano sredstvima za dopunjavanje goriva iz vazduha, kao što su tankeri KC-135, četvorostruko povećanje dometa lovaca i dalje je daleko od održivog čak i uz takvu podršku.
Dok pretnja da će F-35 lansirati nuklearne napade na rusku teritoriju stoga izgleda ograničena, F-35 bi se ipak mogli koristiti za pretnju transportu na Arktiku iz Rusije i drugih protivnika zapada, sa svojim moćnim mrežnim senzorima koji im omogućavaju da održavaju svest o situaciji u širokim oblastima dok su u patroli.
Pitanje nuklearnih sposobnosti F-35 bilo je posebno osetljivo za Rusiju, sa procenama u novembru 2023. godine kada je zaključeno da bi nova taktička nuklearna bomba B61-13 omogućila jednom F-35 da ubije do približno 360.000 stanovnika ruskih gradova u jedan udar.
(militarywatchmagazine.com)
BONUS VIDEO – PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica