9.9 C
Belgrade
Tuesday, January 7, 2025
HomeSvetБудућност НИС-а под санкцијама – како Србија може да се избори са...

Будућност НИС-а под санкцијама – како Србија може да се избори са економским ударом

-

недеља, 05.01.2025,  14:30 -> 16:59

Поводом најављеног увођења санкција НИС-у, професор на Економском факултету Велимир Лукић изјавио је за РТС да свака држава има право да самостално донесе одлуку о промени власничке структуре било које компаније, поготово у секторима који се третирају као важни за националну безбедност. “Мораћемо да предлажемо иновативна решења и да преговарамо”, истиче Лукић.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће САД увести свеобухватне санкције компанији НИС, што ће нас довести у тешку ситуацију.

Велимир Лукић, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, истакао је да су санкције најефикасније и најубитије економско оружје, чиме долази до колапса компаније.

“Морамо да тражимо решење. Не можемо да знамо, али можемо да наслућујемо шта је спорно у власничкој структури НИС-а. Руски инвеститори, са око 50 одсто власништва, имају контролни пакет акција. Не знамо да ли су контролне акције или руски инвеститори проблем, али можемо да преговарамо”, додао је Лукић.

Према његовим речима, држава може да покуша да пронађе решење у власничкој структури и има право да самостално донесе одлуку да промени власничку структуру компаније, нарочито у секторима који су од националне безбедности.

Више цене нафте за потрошаче

Лукић је, такође, напоменуо да су Словачка и Мађарска успеле да се изузму из општег ембарга за увоз нафте из Русије, али да су те две земље у другачијој ситуацији од Србије јер су чланице ЕУ.

“Утицај наше земље на геополитичке токове и стратегије које нам стоје на располагању, такав је да не можемо да добијемо изузећа. Мораћемо да предложимо иновативна решења која могу да покрију ову ситуацију. Руску нафту не увозимо већ две године, а нисмо имали однос са руским компанијама по том питању”, наглашава Лукић.

Национализација НИС-а

Лукић истиче да санкције увек прелазе на крајње кориснике, односно на оне који користе нафту и деривате за личну или индустријску потрошњу – сви ће плаћати вишу цену.

“Како ће потрошачи реаговати на више цене, зависиће од тога колико ће цена порасти. Мораћемо да обезбедимо довољно нафте на нашем тржишту и да се ослонимо на друге играче”, закључује Лукић.

Лукић сматра да је једна од опција да рафинерија НИС пређе у српске руке и да се национализује, чиме би се ублажио први ударац санкција.

“Налазимо се на истој линији са хрватским ‘Јанафом’, односно са жељом да нафтовод остане активан и да нафта и даље иде. Да ли ће то бити могуће? Могуће је само ако крајња дестинација за нафту која прође буде прихватљива за западне партнере. ‘Јанаф’ може да остане активан, али ће морати да тражи нова решења”, закључује професор Велимир Лукић.

Najnovije