8.2 C
Belgrade
Tuesday, January 7, 2025
HomeBiznisNAŠLA JE NAČIN DA DOĐE DO PRVOG STANA Sa 25 godina uštedela...

NAŠLA JE NAČIN DA DOĐE DO PRVOG STANA Sa 25 godina uštedela više od 60.000 evra

-

Jedna milenijalka uspela je da uštedi dovoljno novca za kupovinu svoje nekretnine pre 25. godine, uprkos sumornim ekonomskim prilikama za mlade.

Foto: Shutterstock

Keni Buki, stručnjak za usklađenost iz Velike Britanije mlađa od 30 godina, radila je u kompanijama poput KPMG i Visa. Do svoje 25. godine uspela je da uštedi 50.000 funti (oko 63.000 dolara) i dobije hipoteku za svoj prvi dom. Njen ušteđeni iznos i hipoteka verifikovani su od strane CNBC Make It, prenosi Kurir.

Buki je objasnila da nije imala finansijsku pomoć roditelja i da je morala biti izuzetno finansijski promišljena, jer su inflacija, visoki troškovi života i vrtoglave cene nekretnina nastavili da otežavaju situaciju mladima ispod 30 godina.

Samo 36,5 odsto odraslih smatra da su u boljoj finansijskoj situaciji od svojih roditelja, dok 42,8 odsto tvrdi da su u goroj, prema Međunarodnom istraživanju o finansijskoj sigurnosti CNBC-a iz aprila 2024. godine.

Kako se mnogi mladi osećaju isključenim iz „odraslog života“, neki sve više troše novac impulsivno kako bi se nosili sa stresom, jer veruju da nikada neće moći da poseduju kuću ili zasnuju porodicu.

Buki je rekla da su je, nakon diplomiranja 2017. godine, ove brige posebno opterećivale.

– Potekla sam iz okruženja gde smo morali pažljivo da rukujemo novcem, a novca nije uvek bilo u izobilju. Odrasla sam s osećajem oskudice u vezi s novcem – rekla je Buki.

– Nisam imala nikakve lekcije o finansijama od roditelja. Mrzela sam ideju da budem ograničena zbog novca, i rano sam shvatila da, ako štedite, imate slobodu da radite šta god želite s tim novcem.

Kako je Buki u svojim dvadesetim uspela da uštedi petocifreni iznos?

„Opsednuta sam štednjom“

Buki je osetila da njena diploma iz forenzičkih nauka nema dovoljan potencijal za zaradu, pa se preusmerila u finansijsku industriju, započevši karijeru kao analitičar za onboarding u banci RBS sa početnom platom od 28.000 funti. I tada je bila posvećena štednji.

Jedan od načina na koji je uspela da štedi uprkos visokim troškovima života bio je život s roditeljima što je duže moguće — sve češći trend poslednjih godina zbog rasta cena stanarina.

To je značilo da je imala dvosatno putovanje do posla i nazad većinu dana, ali je rekla da se štednja isplatila.

– Bila sam opsednuta štednjom barem 50 odsto svoje plate – rekla je Buki. – Mogla sam lako da se odselim, ali prioritet mi je bio da uštedim taj novac kako bih investirala i gradila finansijsku slobodu.

Dodala je da je štednja s nižom platom stvorila naviku štednje koju je zadržala i kasnije, što joj je omogućilo da izdvoji još više novca.

Nakon što je uštedela prvih 50.000 funti, polovinu je iskoristila kao depozit za svoju prvu nekretninu 2022. godine, dok je ostatak investirala na berzi.

Život sa skromnim troškovima

Buki je štednju kombinovala sa štedljivim načinom života, uključujući kupovinu odeće samo tokom rasprodaja.

Međutim, odrastanje u eri društvenih mreža olakšava mladima da podležu pritiscima i žive iznad svojih mogućnosti.

– Razumela sam svoj krajnji cilj. Nisam želela budućnost gde se borim s novcem. To mi je bilo daleko važnije od luksuznog života – rekla je Buki.

Ipak, uspela je da se zabavi, planirajući jeftina putovanja s prijateljima i večere napolju.

Priznala je da je jednom podlegla iskušenju nakon što je počela da zarađuje oko 40.000 funti — i kupila BMW.

– Nakratko sam pala u tu zamku, ali sam brzo shvatila da to nije ono što sam želela. Prodala sam BMW posle nekoliko meseci i vratila se Fordu.

Sada, ova mudra milenijalka zarađuje preko 100.000 funti godišnje, investirala je više od 30.000 funti na berzi, pretvorila svoju prvu nekretninu u nekretninu za iznajmljivanje i planira da kupi drugu.

I pored toga, minimalizam joj i dalje privlači pažnju.

– Postoje stvari koje još uvek ne bih radila, na primer, ne mislim da je pravo vreme za kupovinu luksuznog automobila, čak iako to mogu sebi da priuštim – rekla je.

– Potrebno mi je da imovina plaća za to, a ne moj džep. Jer, po mom mišljenju, to je način da se zarobiš u trci za preživljavanje, stalno stičući luksuzne stvari. To je, za mene, oblik ropstva.

Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.

Najnovije