8.2 C
Belgrade
Tuesday, January 7, 2025
HomeBiznisNAJBOLJA MESTA ZA KUPOVINU NEKRETNINA Ko ima novca, sada je pravi trenutak

NAJBOLJA MESTA ZA KUPOVINU NEKRETNINA Ko ima novca, sada je pravi trenutak

-

Ulaganje u nekretnine nikada nije bilo tako popularno u zemljama srednje i istočne Evrope, gde Litvanija i Mađarska nude najbolji povrat ulaganja za one koji žele da zarade na tržištu nekretnina 2025.

Foto: Shutterstock

Prema novoj studiji britanske kompanije za preseljenje 1st Move International, koja je pomno proučila ključne elemente ulaganja u nekretnine, uključujući stope poreza na imovinu, porez na dohodak i bruto dohodak od najma, Litvanija je najbolji izbor za ulaganje u nekretnine, piše Euronews, a prenosi Tportal.

Najbolja mesta za ulaganje u nekretnine u Evropi

Glavni litvanski grad Viljnus obećava prosečan prinos od najma od 5,65 posto, prema najnovijim podacima Global Property Guidea.

Cene najma su visoke u toj zemlji, više od 170 posto u odnosu na one u 2015, prema OECD-u. Porez na dohodak od najma iznosi umerenih 15 posto, a strancima nije zabranjena kupovina nekretnina.

U međuvremenu su njihove cene skočile za više od 10 posto u drugom tromesečju 2024. u poređenju s prethodnom godinom, prema Eurostatu, a taj će se trend verovatno nastaviti, osiguravajući dobar povrat ulaganja.

Estonija je rangirana kao drugi najbolji izbor za ulagače. Nerezidenti baltičke države takođe smeju da kupuju nekretnine, porezi su relativno niski, ali su cene najma visoke, što rezultira godišnjim bruto prinosom od najma od oko 4,5 posto (porez na dohodak od najma iznosi 20 posto).

S obzirom na to da su cene nekretnina porasle za 6,7 posto u promatranom periodu od 12 meseci do juna 2024, očekuje se da će vrednost ulaganja još porasti.

Rumunija je na trećem mestu u ovom izvetaju, a njene prednosti uključuju relativno niske dodatne troškove kupovine s vrlo niskom prosečnom stopom poreza na dohodak od najma od 10 posto i relativno visokim bruto prinosom od najma od 6,46 posto godišnje.

Irska je takođe obećavajuća za ulaganje u nekretnine jer nudi visoke prinose, uglavnom zbog visokih cena najma, ali bi povišeni porezi mogli da smanje godišnji neto prihod. Zemlja se suočava sa stambenom krizom jer se ne gradi dovoljno domova za rastuću populaciju pa cene i dalje rastu.

Prema ovom izveštaju, takođe postoje dobre prilike za ulaganje u nekretnine u zemljama srednje i istočne Evrope kao što su Mađarska, Slovenija i Poljska, gde su kirije visoke (u Mađarskoj su više 180 posto od nivoa iz 2015), ali su porezi umereni.

Cene kuća u Poljskoj porasle su za 17,7 posto, u Mađarskoj za 9,8 posto, a u Sloveniji za 6,7 posto u 12 meseci pre juna 2024, prema Eurostatu.

Koje su najmanje omiljene lokacije?

Čini se da Belgija, Francuska i Grčka obećavaju najmanji povrat ulaganja, prema ovom izveštaju.

Belgija ima jedan od najviših transakcijskih troškova u Evropi, a porez na dohodak od najma može lako doseći 50 posto. Prosečni prinos iznosi oko 4,2 posto, ali može biti i veći u Briselu. Cene nekretnina porasle su za 3,4 posto na godišnjem nivou od aprila do jula 2024.

Francuska se smatra drugim najgorim izborom za ulaganje u nekretnine jer se ističe da su porezi i troškovi kupovine i najma relativno visoki. Na primer, prosečna stopa poreza na prihod od najma ulagača u nekretnine iznosi 18,28 posto, a godišnji bruto prinos od najma oko 4,5 posto. Prema Eurostatu, francuske cene nekretnina zapravo su pale za 4,6 posto ove godine.

Grčka se našla na trećem mestu na popisu najgorih zemalja za ulaganje u nekretnine zbog visokih troškova kupovine i povišenih nivoa poreza na dohodak od najma s prosečnim stopama iznad 33 posto, navodi se u izveštaju.

Gde ljudi žele da kupuju?

Španija i Portugalija bile su top destinacije za kupovinu, prema studiji koja je istraživala koje su zemlje najpopularnije na temelju pretraživanja na Guglu.

Globalno pretraživanje kupovine nekretnina u Španiji dostiglo je 279.000 pretraga između 2023. i 2024.

Država stranim ulagačima nudi poreske olakšice za nerezidente, standardnu ​​stopu od 19 posto za državljane EU-a/EEA-e ili 24 posto za državljane trećih zemalja na oporezivi dohodak (poput iznajmljivanja nekretnine) u Španiji.

Druga najtraženija zemlja je Portugalija s više od 270.000 pretraživanja pojmova koji se odnose na kupovinu nekretnina, a stranci ih tamo mogu kupiti pod istim uslovima kao i domaće stanovništvo.

Međutim popularnost ove dve zemlje rezultirala je hroničnim nedostatkom pristupačnih stanova za lokalno stanovništvo, a njihove nominalne cene porasle su za gotovo 70 posto u Portugaliji od 2015, prema OECD-u.

Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici

Najnovije