Muškarac koji je na Novu godinu kamionom uleteo u masu u Nju Orleansu nosio je Meta pametne naočare kako bi snimio lokaciju napada još u oktobru, saopštio je FBI.
Foto: youtube/TechAvid/printscreen
Šamsudin Džabar je u oktobru snimao video naočarima dok je biciklom prolazio kroz Francusku četvrt i planirao napad, izjavio je specijalni agent FBI-ja Lionel Mirtil iz kancelarije u Nju Orleansu.
Tokom napada, Džabar je vozio kamionet kroz masu ljudi na čuvenoj Burbon ulici, pri čemu je ubio 14 osoba.
Meta naočare pronađene na mestu zločina
Istražitelji su saopštili da su naočare pronađene kod Džabara i da ih je nosio tokom napada, ali nije pronađen dokaz da je tada snimao.
Portparol kompanije Meta, koja je vlasnik Fejsbuka, odbio je da komentariše slučaj.
Šta su Meta naočare?
Meta naočare, razvijene u saradnji sa brendom Rej-Ban, imaju ugrađenu kameru, zvučnike i veštačku inteligenciju (AI) i mogu se kontrolisati glasom, dugmićima i jednostavnim gestovima.
Šta sve Meta naočare mogu da urade?
Jedna od glavnih funkcija ovih naočara je snimanje fotografija i video zapisa pomoću ugrađene kamere, koje se zatim mogu postaviti na Instagram ili Fejsbuk.
Korisnici mogu uživo prenositi sadržaj na Meta društvene mreže, obavljati audio i video pozive, slati poruke ili slušati muziku.
Kamera omogućava AI asistentu da „vidi“ ono što korisnik vidi, pa može da prevodi tekst na više jezika, odgovara na jednostavna pitanja ili pretražuje obližnje znamenitosti.
Ograničenja Meta naočara
Meta naočare trenutno ne mogu da obavljaju složenije zadatke, poput rezervisanja restorana ili pružanja detaljnih navigacionih uputstava.
Naočare nemaju ugrađen ekran, pa ne postoji tražilo za kadriranje fotografija ili video zapisa.
Takođe, ugrađeni LED indikator osvetljava se kada kamera radi, što obaveštava okolinu da snimate. Meta navodi da ovaj indikator ne može da se isključi radi diskretnijeg snimanja, piše Euronjuz.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.