Teorije zavere o požaru u Los Anđelesu, a ovo je prava istina: “Kako to da je sve spaljeno, a drveće opstaje”
Požari u Los Anđelesu odneli deset života i uzrokovali evakuaciju 179.000 ljudi
Na društvenim mrežama šire se teorije zavere o uzrocima požara
- Jovana Kuzminac Novinar rubrike Slobodno vreme od 2019. godine. Sakuplja inspirativne i zanimljive priče, zapažanja i stavove običnih ljudi.
Stravični požari u oblasti Los Anđelesa bukte već četvrti dan i prema poslednjim informacijama koje prenose mediji, do sada su odneli deset života, ali strahuje se da će broj žrtava porasti kada spasioci pretraže izgorele objekte. Vatrena stihija je do sada odnela hiljade objekata i više od 142 kvadratna kilometra zemljišta dok se šteta procenjuje na više od 100 milijardi dolara. Oko 179.000 ljudi moralo je da napusti svoje domove i evakuiše se.
Fotografije i snimci vatre koja guta sve pred sobom ostavili su delove Los Anđelesa u pepelu i gledajući objekte koji su stradali, mnogi korisnici ovih dana na društvenim mrežama pitaju se kako to da je sve izgorelo do temelja, a da je drveće koje se nalazi u oblasti gde bukte požari ostalo gotovo netaknuto.
Blic preporučuje
Spekulacije na ovu temu ostavile su prostora teorijama zavere u koje su poverovali mnogi korisnici mreže “Iks”, u kojima se navodi da je uzrok požara “usmereno energetsko oružje”, te da vatra koja je posledica njega nije “prirodnog porekla”, zatim nižu se zaključci da bi rastinje i drveće uprkos vlažnosti jednostavno moralo da bude spaljeno zajedno sa kućama i drugim objektima.
“Požar koji su spalili kuće, ali ne i drveće koje se nalazi oko njih nisu prirodni. Molim vas, istražite usmereno energetsko oružje”, samo je jedna od teorija zavera koja se može pročitati vezano za požare u Los Anđelesu.
Ipak, ovo nije prvi put da se uzroci smrtonosnih požara povezuju sa “nepoznatim silama” koje su napravile katastrofu laserskim zracima ili energetskim oružjem. Iste, lažne tvrdnje kolale su internetom i tokom razornih požara na havajskom ostrvu Mauiju u avgustu 2023. godine, kada je život izgubilo preko 100 ljudi.
Kako opstaje drveće u požaru?
I tada se postavljalo pitanje o opstanku drveća i rastinja u regionu koji je teško pogođen požarom, a pristalice pomenutih teorija zavera čak su montirale fotografije i video snimke, a zatim ih postavljale na internet da bi se na njima navodno video laserski zrak koji bi dokazao da požari nisu bili prirodna katastrofa.
Ubrzo se pojavilo pojašnjenje da određeno drveće može preživeti šumske požare zahvaljujući slojevima termalne izolacije koju im obezbeđuje njihova kora, uvenulo lišće ili vlažno tkivo.
– To nije neobično – rekao je profesor asistent na Univerzitetu u Oregonu Kristofer Dan, koji ističe da stabla mogu preživeti požare zbog količine vode koju sadrže.
Isti fenomen tada je pojasnio i Ernesto Alvarado, naučni saradnik u Školi za životnu sredinu i šumarstvo Univerziteta u Vašingtonu.
– Postoji fizičko objašnjenje zašto debla i velike grane drveća ne gore i zašto kuće gore. To ima veze sa sadržajem vlage, vremenom zadržavanja vatre i sastavom. Vreme zadržavanja vatre se odnosi na “trajanje gorenja” ili koliko dugo čestica goriva provede u plamenu – objasnio je Alvarado za AFP i dodao da neko drveće čak može da postane i “prepreka” za požare zbog svog korenskog sistema.
Kamij Stivens-Ruman, pomoćnica direktora za ekološka istraživanja i monitoring na Institutu za obnovu šuma u Koloradu, rekla je takođe posle teorija koje su se pojavile tokom požara na Havajima da različite vrste vegetacije takođe reaguju na različite načine.
– Mnoga tropska drveća poput onih koja rastu na Havajima često imaju zaista visok sadržaj vode, što znači da je manja verovatnoća da će izgoreti čak i kada su suva u poređenju sa travom i svim kućama i strukturama koje se često grade od suvog drveta – rekla je tada Stivens-Ruman.
Sve o požaru u Los Anđelesu čitajte u našem blogu uživo.
(Blic, AFP)