Ovaj kulturološki događaj je nastavio veoma dugačak niz Zadužbinarskih koncerata Svete Srbije po Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori, a ovaj kao posebno izražajan, ovde u Sremu dodao je treći umetnički biser onih umetnika sa Krfa koji su svoj muzički opus prikazali u našoj prelepoj Vojvodini
Još jednom se preko 300 prisitnih gostiju podsetilo naše slavne i stradalne, a opet junačke istorije Prvog svetskog rata, a dolazak potomaka onih koji su naše pretke pre 108 godina prihvatili kao svoje tu u stari Sirmijum a današnju Sremski Mitrovicu.
Krfsko-sremsko veče u Sremskoj Mitrovici Foto: Privatna Arhiva
– Ovaj kulturološki događaj je nastavio veoma dugačak niz Zadužbinarskih koncerata Svete Srbije po Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori, a ovaj kao posebno izražajan, ovde u Sremu dodao je treći umetnički biser onih umetnika sa Krfa koji su svoj muzički opus prikazali u našoj prelepoj Vojvodini. Tako je posle Simfonijskog orkestra ”Mikis Teodorakis” i hora “Mihalis Kaposdistrijas” kao i Filharmonije ”Ljapades”, kao treći u nizu došao i orkestar i hor Centralno-južnog Krfa – kaže za Portal Kurira Dimitrije Stikić, PR menadžer Svete Srbije.
Koncert je izvelo 60 horista i instrumentalista koji čine ovaj hor i orkestar sastavljen od članova Kulturnog društva “Petritis”, Muzičko-umetničkog društva Perivoli i hora “Vraganjotika” pod dirigentskom palicom Spirosa Smoilisa. Oni su svojim specifičnim pristupom drugačijem i raznovrsnijem vokalno-instrumentalnom repertoaru proveli publiku kroz krfski melos inspirisani tradicijom i kopozicijama najpoznatijih grčkih stvaraoca.
U ime domaćina u programu je nastupao Hor ,,Irida,, pod rukovodstvom Aleksandre Garunović. Hor je izveo kompozicije na srpskom i grčkom jeziku i ovim zadužbinarskim koncertom ispunio smisao vekovnih odnosa dveju prijateljskih država.
– Ovaj programski boravak krfskog hora i orkestra realizovan je zahvaljujući podršci Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama AP Vojvodina koji treću godinu u kontinuitetu prepoznaje kvalitet ovih aktivnosti Svete Srbije, zahvaljujući čemu deca-đaci osnovnih i srednjih škola, zatim nastavno osoblje u vrtićima, osnovnim školama i srednjim i muzičkim školama na teritoriji Vojvodine kao i članovi muzičkih orkestara i akademskih horova koji funkcionišu i rade u nekim od kulturnih, verskih i obrazovnih institucija naše severne pokrajine imaju priliku da i 108. godina od oslobođenja u Prvom svetskom ratu i održavanja Skupštine kada su narodni tribuni doneli odluku o prisajedinjenju Srbiji, ožive te istorijske slike – ističe Dimitrije Stikić.
Takođe time se posebno ukrašava i čini čitav prostor Vojvodine oazom kulture, optočenu najlepšim vrlinama rodoljublja, našeg nacionalnog indetiteta i razvoja jakih i zdravih međususedskih i regionalnih odnosa.
Što se tiče same Sremske Mitrovice, kao posebna životna i duhovna potka Grčke i Srbije pojavljuje se ličnost koja je obeležila istoriju Grada da je i on sam poneo njeno ime (Sremska Mitrovica – Sremski Dimitrovgrad), a i istoriju čitave regije od Srema preko Kosova i Metohije (Kosovska Mitrovica), pa kroz Vardarsku i Solunsku Makedoniju, preko Tesalije i Epira sve do ostrva Krfa, jeste Sveti Dimitrije Solunski.
Ovaj stvaralački muzički susret prokazuje umetnost u njenoj suštini i nosi u sebi podjednaku ljubav i poruku prema ljudskom rodu.
Dragi gosti sa Krfa baštineći dugu tradiciju muzičkog stvaralaštva koja crpi inspiraciju i u savremenom dobu još iz antičkih priča o silnim lutanjima Hoimeorovog junaka i kralja Itake Odiseja i prelepe nimfe Kerkire, povezuju vreme i vekove kroz ljubav srpskog vojnika i krfljanke, sve do današnjih dana kada potomci slavnih predaka idu njihovim stopama i oživaljavaju sećanje na njih i njihova dela i životne biografije od kojih je svaka unikat.
Kurir.rs/Preneo: P. P.