Novi putnički avion integriše krila sa trupom letelice da bi smanjio potrošnju goriva i buku
Dizajn sa integrisanim krilima može smanjiti potrošnju goriva za 50%
- Milijana Milikšić Novinarka rubrike svet
Novi putnički avion mogao bi se vinuti u nebo u narednih pet godina, a imaće potpuno drugačiji oblik u poređenju sa bilo kojom letelicom koja je trenutno dostupna. Glavna caka je u tome da se novim oblikom smanje potrošnja goriva i buka za čak 50 odsto.
Naime, novi tip putničkog aviona usvojiće dizajn koji integriše krila sa trupom letelice, a kreatori kažu da će to smanjiti potrošnju goriva i buku. Dizajn integrisanih krila mogao bi da smanji potrošnju goriva za čak 50%, rekli su predstavnici kalifornijskog startapa “DžetZiro” i “Simensa” na konferenciji u Las Vegasu.
Blic preporučuje
Dizajn star 100 godina
Koncept aviona sa integrisanim krilima, gde se krila bez prekida stapaju sa trupom, star je više od 100 godina. Prvi ga je opisao ruski pilot Nikolaj Vojvodski, ali se najčešće povezuje sa vojnim avionima, piše “Lajv sajens”.
Putnički avioni su konvencionalno usvajali dug, cevasti trup sa krilima koja se ne stapaju u jednu ravnu površinu. To je zato što je prelazak na nov dizajn aviona smatran komercijalno rizičnim. Nasuprot tome, avioni sa integrisanim krilima mogu da smanje potrošnju goriva i budu tiši, zahvaljujući višim odnosima uzgona prema otporu (tzv. finesa aviona) i boljoj integraciji bučnih pogonskih sistema.
Predstavnici “DžetZira” kažu da njihov dizajn sa integrisanim krilima zahteva kraći i širi trup koji se stapa sa krilima kako bi pružio uzgon, čime se smanjuje potrebna površina i stvara lakši avion sa manjim otporom. Veličina motora je takođe smanjena, zahvaljujući smanjenoj težini i otporu, što znači da više putnika može da stane u relativno manji avion.
Kapacitet 250 putnika, domet oko 9.000 km
Foto: JLPPA / Bestimage / Profimedia
Novi avion će biti 100 odsto kompatibilan sa održivim avio-gorivom, kao i sposoban da koristi vodonično gorivo – sa dugoročnim ciljem da leti sa nultim emisijama. Imaće kapacitet za 250 putnika i domet od 9.250 kilometara.
Predstavnici “DžetZira” su na konferenciji u Las Vegasu najavili proizvodno partnerstvo sa “Simensom” kako bi pomogli u realizaciji ovog aviona do 2030. godine – za šta su priznali da je vrlo kratak vremenski okvir.
Digitalni blizanac
Foto: JLPPA / Bestimage / Profimedia
Kompanije se nadaju da će moći da ispune ovaj ambiciozni rok zahvaljujući mogućnostima tzv. digitalnog blizanca, koje uključuju kreiranje tačne digitalne replike predloženog dizajna. Digitalni blizanac je virtuelni uzorak budućeg proizvoda ili usluge kroz digitalnu simulaciju procesa proizvodnje, kod koje nije neophodno praviti skupe prototipe, te gubiti vreme i novac na testiranja, a cilj je saznati da li je proizvod podoban za dalju proizvodnju ili ne.
Digitalni blizanac takođe uključuje veštačku inteligenciju (AI), koja će pomoći da se otkriju načini za poboljšanje dizajna — ili, na primer, da li se neki deo može zameniti sa drugim, optimalnijim.
– Ovaj digitalni blizanac je za nas strateška konkurentska prednost, jer nam omogućava da, sa krajnjim ciljem na umu, efikasno kreiramo simulaciju u virtuelnom okruženju – rekao je Tom O’Liri, suosnivač i izvršni direktor “DžetZira”.
Foto: JetZero/Mega / The Mega Agency / Profimedia
Testiranje do 2027.
Iako “DžetZiro” planira da započne testiranje novog aviona do 2027, fabrike za njihovu izgradnju još uvek ne postoje. U novembru je kompanija objavila da je potpisala sporazume sa dobavljačima za kreiranje komponenti za sistem upravljanja letom za budući prototip aviona.
Inženjeri kompanije, kako navodi “Lajv sajens”, takođe rade na avionu za američko ratno vazduhoplovstvo.