SVI smo čuli za Evropsku organizaciju za nuklearna istraživanja (CERN), jedan od najvećih i najpoznatijih centara za naučna istraživanja na svetu, i mesto fascinantnih eksperimenata i inovacija, ali malo ko zna da je jedina tehnološka kompanija koja sarađuje na razvoju EOS, sistema za skladištenje podataka u CERN, upravo Comtrade. Reč je o saradnji koja traje već više od 10 godina na projektu EOS. Šta on predstavlja?
Kako je u svom LinkedIn postu objasnio predsednik Komtrejd grupe Veselin Jevrosimović, EOS u kontekstu CERN-a označava veliki distribuirani sistem za skladištenje podataka, koji je razvijen prvenstveno za potrebe čuvanja podataka koji nastaju u fizikalnim eksperimentima, kao što je Veliki hadronski sudarač (LHC). Ovaj sistem omogućava efikasno upravljanje, pristup i analizu ogromnih količina podataka koje generišu eksperimenti u CERN-u.
Komtrejd je odigrao značajnu ulogu u razvoju i unapređenju sistema EOS. Podsetimo, Komtrejd se pridružio CERN-ovom openlabu kao pridruženi član 2015. godine, a uloga kompanije ogledala se u razvoju i unapređenju sistema za skladištenje EOS, koji je veliki distribuirani sistem za skladištenje podataka, prvobitno namenjen za čuvanje fizikalnih podataka u CERN-u.
Njihova saradnja fokusirala se na nekoliko ključnih aspekata EOS-a.Komtrejd je doprineo tome da sistem bude dostupniji i lakši za korišćenje, posebno u pogledu instalacije, rada i dokumentacije. To je od ključne važnosti za rastući broj istraživačkih organizacija koje učestvuju u eksperimentima na Velikom hadronskom sudaraču (LHC), koje zahtevaju efikasan i pouzdan pristup ogromnim količinama podataka.
Uključenost Komtrejd-a nije bila samo tehnička, već se proširila i na pružanje sveobuhvatne podrške i dokumentacije za EOS.
– To uključuje razvoj robustnih instalacionih paketa za EOS, uspostavljanje tehničke podrške i kreiranje detaljnih operativnih priručnika. Ovi napori doprinose tome da EOS bude prijateljskiji prema zajednici i lakši za korišćenje izvan okruženja CERN-a – rekao je predsednik Komtrejd Grupe Veselin Jevrosimović u objavi na LinkedIn-u.
Jedno od značajnih dostignuća ove saradnje je proširenje EOS-a kako bi podržao korisnike Windowsa, omogućavajući im montiranje EOS klastera na njihovim Windows domaćinima. Ovaj razvoj značajno unapređuje dostupnost podataka za širu zajednicu korisnika, omogućavajući im da bez problema pristupe i koriste obimne naučne skupove podataka CERN-a.
U računarskom centru CERN-a se uz pomoć EOS-a skladišti i upravlja sa eksabajtom podataka, tačnije sa 1180 Petabaita, što ga čini najveċim računarskim centrom na svetu sa najvećom bazom podataka.
– Ukupno gledano, partnerstvo između Komtrejd-a i CERN-a je izvrstan primer kako saradnja industrije i nauke može da unapredi razvoj i upotrebu ključnih tehnoloških rešenja – zaključuje Jevrosimović.
Koje su karakteristike EOS?
Skalabilnost
Sistem je dizajniran da podrži velike količine podataka, merene u petabajtima, što je ključno za upravljanje podacima u okviru velikih naučnih projekata.
Visoka dostupnost i pouzdanost
EOS omogućava pouzdano skladištenje i brz pristup podacima, što je od suštinskog značaja za istraživače koji rade sa kompleksnim eksperimentalnim podacima.
Sistem je optimizovan za brzu obradu i distribuciju podataka, omogućavajući istraživačima da efikasno vrše analizu podataka.
Fleksibilnost
Prilagođen je za rad sa različitim vrstama i veličinama podataka, čineći ga idealnim za različite naučne potrebe i istraživačke projekte
EOS igra ključnu ulogu u CERN-ovoj infrastrukturi, pružajući vitalnu podršku u napretku fizike čestica i pomažući u razumevanju osnovnih zakona prirode.
(Telegraf)