16.8 C
Belgrade
Thursday, January 9, 2025
HomeVestiKako je osnivač Rambla, desničarske alternative Jutjubu, postao milijarder?

Kako je osnivač Rambla, desničarske alternative Jutjubu, postao milijarder?

-

Krajem decembra, inekcija novca kripto giganta Teter (Tether) izazvala je rast Rambla (Rumble), desničarske alternative Jutjubu (YouTube), za više od 100 posto.

Mnogo ljudi krajem decembra dobija poklone, ali osnivač i direktor platforme Rambl, Kris Pavlovski (Chris Pavlovski), imao je odlične praznike. 20. decembra, njegova alternativa Jutjuba, koja tvrdi da slavi slobodu govora i popularna je među političkom desnicom, najavila je investiciju od 775 miliona dolara od kripto giganta Teter, navodi u tekstu hrvatski Forbes.

Deonice Rambla porasle su za više od 100 posto u narednoj nedelji i Pavlovskog učinile milijarderom.

Forbs (Forbes) procenjuje kako njegovo bogatstvo sada iznosi oko 1,3 milijarde dolara, zahvaljujući 25-postotnom udelu u Ramblu. I to sve uz pad vrlo nestabilnih deonica Rambla za 17 posto u petak.

Cene su tada iznosile 13,43 dolara po deonici, dok su 26. decembra dosegle rekordnih 16,27 dolara po deonici.

Veliki dosadašnji gubici

“Za snagu deonica odgovoran je poboljšani bilans zbog investicije Tetera, ali i pogodnije političko okruženje za alternativne medije,” kaže analitičar Vedbuša (Wedbush), Skot Devit (Scott Devitt).

U sklopu dogovora s Teterom, koji će, kako tvrdi Pavlovski, “dodati raketu na Rambl dok se pripremamo za sledeću fazu rasta”, kripto kompanija će uložiti 250 miliona dolara u još uvek neprofitabilni bankovni račun platforme koji će se koristiti “za podršku inicijativama rasta.” Preostalih 525 miliona dolara biće upotrebljeno za otkup čak četvrtine deonica kompanije.

Ovaj novac nije mogao doći u bolje vreme.

Rambl je u prvih devet meseci 2024. godine prijavio neto gubitke od preko 100 miliona dolara, čime su ukupni gubici od početka 2023. godine narasli na 218 miliona dolara.

Pre sporazuma s Teterom, Rambl je takođe potrošio dve trećine od preko 300 miliona dolara prikupljenih prilikom izlaska na berzu u septembru 2022. godine.

Sada, s četvrt milijarde dolara od Tetera, Rambl može nastaviti sa potpisivanjem lukrativnih ugovora sa desničarskim kreatorima poput Donalda Trampa Juniora (Trump Jr.), Kimberli Gilfojl (Kimberly Guilfoyle) i Rasela Brenda (Russella Branda), kao i apolitičkim kreatorima poput Dejva Portnoja (Davea Portnoya).

Svi oni već imaju ugovore s platformom.

Ko je Kris Pavlovski?

Rođen u Kanadi, Pavlovski je rano ušao u svet komercijalnog interneta.

Još kao tinejdžer je devedesetih i 2000-ih izrađivao internet stranice.

Godine 2011. osnovao je Kosmik Divelopment (Cosmic Development), kompaniju za IT autsorsing sa kancelarijama u Srbiji i Severnoj Makedoniji, rodnoj zemlji njegovih roditelja.

Kompanija sada ima 250 zaposlenih, a Rambl, jedan od 90 klijenata, je Kosmik Divelopmentu u prvih devet meseci 2024. uplatio više od 2,5 miliona dolara.

Pavlovski je Rambl pokrenuo 2013. godine kao alternativu Jutjubu koja bi pomagala manjim kreatorima u upravljanju njihovim pravima.

Potom su platformu 2020. godine otkrili konzervativci frustrirani percepcijom “cenzure” u velikim tehnološkim kompanijama.

Publika Rumblea narasla je s milion na 21 milion mesečnih korisnika do kraja te godine, a zbog svega je i napravila zaokret prema trenutnoj “anti-kensl” kulturi.

Godine 2021. kompanija rizičnog kapitala Narja (Narya) koju je osnovao Džej-Di Vens (JD Vance) uz pomoć Petera Tila (Thiel) uložila je u Rambl 25 miliona dolara.

Naredne godine platforma je izašla na berzu. U tome je pomogao Hauard Lutnik (Howard Lutnick), milijarder i direktor kompanije za finansijske usluge Kentor Ficdžerald (Cantor Fitzgerald) i kandidat predsednika Trampa za ministra trgovine.

Nada u “anti-vouk” pokret

Iz svog novog sedišta u Longbout Kiju (Longboat Key) na Floridi Rambl je novac investitora od izlaska na berzu potrošio na to da postane “mini Gugl (Google),” kako to opisuje Pavlovski.

Izgradili su vlastiti sistem prodaje oglasa, kupili platformu za podkaste i lajvstriming (livestreaming) koju je osnovao Dejvid Saks (David Sacks) (investitor i Trampov novi AI i kripto car) i pokrenuli pružaoca usluge klauda.

Takođe su konzervativnim komentatorima, gejming i sportskim kreatorima i mnogim drugim kreatorima sadržaja platili da koriste Rambl, sve u želji da otmu deo kolača od Jutjuba i Tviča (Twitch).

Rezultati su dosad bili razočaravajući. Broj mesečnih korisnika krajem 2022. godine je dosegao rekordnih 80 miliona. U poslednjem tromesečju iznosio je oko 67 miliona.

Uprkos nedavnom skoku, deonice platforme još uvek su 20 posto niže u odnosu na dan kada je Rambl izašao na berzu.

Ipak, Pavlovski se ne obeshrabljuje. Krajem decembra objavio je isečak u kojem konzervativni komentator i investitor u Ramblu, Den Bonđino (Dan Bongino), slavi rast “anti-vouk paralelne ekonomije.”

Pavlovski je iz dvominutnog videa istakao jedan citat: “Možete se popeti na taj voz ili biti pregaženi – jer on dolazi.”

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Najnovije