Ministar turizma i omladine Husein Memić otvorio je dušu i prvi put javno progovorio o ozbiljnim zdravstvenim izazovima u svojoj porodici. Opisao je bolni trenutak kada je, izlazeći iz aviona nakon što je krenuo na hadž, saznao da njegova supruga boluje od karcinoma dojke.
– To je bio jedan od najtežih trenutaka u mom životu. U isto vreme naš sin se borio s dijabetesom. Ta situacija dala mi je snagu da kroz svoju funkciju ministra napravim značajne promene za svu decu oboljelu od dijabetesa u Srbiji. Uspeli smo uvesti nove protokole u školama, nabaviti bolje pumpe i senzore – rekao je Memić u bajramskom programu Sandžak danasa.
Husein Memić sa suprugom Foto: MTO, Kurir
Tokom intervjua, ministar je otvoreno govorio o ljepoti Bajrama, porodičnim običajima, profesionalnim izazovima, ali i iskrenim, privatnim borbama koje njegova porodica vodi.
– Navikao sam na stalna putovanja. Put od Novog Pazara do Beograda postao mi je svakodnevnica. Prijatelji mi često kažu da je to sigurno naporno, ali za mene je to kao da idem od Luga do Hadžeta – rekao je ministar uz osmeh za Sandžak danas.
Za Memića, najlepši dio Bajrama je porodično okupljanje.
– Posebno cenim zajednički ručak s porodicom jer zbog ministarskih obaveza retko imam priliku biti sa njima. Tada mi posebno nedostaju roditelji koje sam izgubio pre dve i po godine, ali život ide dalje. Srećan sam što su pored mene supruga i naše troje divne dece – emotivno je podelio Memić.
Na bajramskoj trpezi kod Memića nezaobilazna je tradicionalna jahnija, ali ministar otvoreno priznaje svoju slabost prema slatkišima, naročito domaćoj baklavi.
– Ne pijem alkohol, ne pušim, ali slatko ne mogu odbiti – priznao je simpatično.
Pričajući o odgoju i bajramskim poklonima za decu, Memić je uz smeh opisao različite želje svojih mališana. Najstarija ćerka voli novac kako bi sama odabrala poklon, srednji sin obožava igrice, dok je najmlađoj, četverogodišnjoj devojčici, omiljeni poklon uvek nova haljinica.
Posebnu emociju izazvala je priča o njegovom dedu, istaknutom alimu i učenjaku bivše Jugoslavije, čija se dela i danas izučavaju.
– Deda je bio prvi Bošnjak iz Sandžaka koji je napisao zbirku hadisa. Bio je poštovan širom bivše države. Od njega smo naučili vrednost vere i strpljenja – rekao je s ponosom.
Ministar je na kraju razgovora uputio toplu poruku mladima:
– Važno je slušati starije i tražiti njihov savet pre nego što nešto javno kažete. Reči danas lako povređuju, zato je važno negovati međusobno poštovanje i dijalog – kazao je.
Kurir/Sandžak Danas