понедељак, 13.01.2025, 10:22 -> 11:45
Извор: РТС, ХРТ, Танјуг
Актуелни председник Хрватске Зоран Милановић је убедљиво победио у другом кругу председничких избора противкандидата Драгана Приморца (ХДЗ) и у срединама где живи већи број припадника српске националне мањине.
У Вуковару, где је градоначелник Иван Пенава, лидер Домовинског покрета који је у коалицији са Хрватском демократском заједницом (ХДЗ) у власти, Милановић је, добио 4.463 гласова, а Приморац 2.816.
У Негославцима је добио 88 одсто гласова, у Борову 96, а у Белом Манастиру 69 процената гласова.
У Бискупији, Милановић је добио 91 одсто гласова, у Ервенику 98, у Кистањама 74, у Крњаку 77, Војнићу 73, Доњем Лапцу 82, Врховинама 90, Удбини 73, а у Двору 84.
У Општини Цивљане, где бирачко право има свега 37 грађана, Милановић је добио 100 посто гласова.
Милановић је у свом победничком обраћању посебно захвалио и гласовима националних мањина у Хрватској.
“Хвала на гласовима хрватских националних мањина, ово је њихова домовина и увек ће бити њихова и наша Хрватска”, поручио је Милановић.
Штрбац: Милановић најприхватљивији за Србе у Хрватској од свих кандидата
Председник Документационо инфомрационог центра Веритас Саво Штрбац оценио је да је од свих осам кандидата на овим озборима Милановић најприхватљивији за Србе у Хрватској.
Штрбац је рекао да ће, ко год буде био на власти у Хрватској, имати забележене циљеве када је у питању Србија, а то су нерешене границе на Дунаву између Србије и Хрватске, питање несталих у рату деведестих и суђење за ратне злочине.
“Србија је 2003. године донела законе о суђењу за ратне злочине, у које је уврстила регионалну надлежност што значи да су српски судови и тужилаштва надлежни да суде за ратне злочине на подручју целе бивше СФРЈ. Томе се противе посебно Хрватска, али и ЕУ”, објаснио је Штбац.
Истакао је да Срби кандидату владајућег ХДЗ и њених партнера за председника Хрватске Драгану Приморцу нису заборавили да је он 1991. године учествовао у рату тако што је “упадао у српска станове и избацивао те породице”, док, са друге стране, Милановић “није учествовао у рату деведесетих и има потпуно другачији однос према том рату”.