8.2 C
Belgrade
Friday, January 24, 2025
HomeVestiInspekcija posetila 84 škole: Kontrola se nastavlja i danas

Inspekcija posetila 84 škole: Kontrola se nastavlja i danas

-

Inspekcijski nadzor do sad je izvršen u 84 škole u kojima je rad blokiran, rekla je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.

Prema podacima Ministarsva prosvete, juče je nastava održavana u 97 odsto škola.

Kao i prethodnih dana i danas u školama u Srbiji, u zavisnosti od izglasanih odluka kolektiva, časovi ili skraćeni ili redovni, dok se u nekima nastava uopšte ne održava. 

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je juče da su prosvetni inspektori, opštinski, gradski, pokrajinski i republički izvršili do sad nadzor u 84 osnovne i srednje škole u kojima je rad blokiran i da se inspekcijski nadzor nastavlja u školama u kojima deo nastavnika blokira nastavno-obrazovni proces.

Ona je istakla da blokade u prosveti nisu predviđene zakonom i da svi koji u njima učestvuju moraju da budu svesni da one povlače posledice u skladu sa zakonom, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

Macura: Đacima mesto u školi ne na ulici, Vlada poziva na dijalog

Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je danas da je đacima mesto u školi, a ne na ulicama i apelovala da prosvetne radnike i roditelje da štite najbolji interes dece.

Macura je istakla da su zahtevi prosvetnih radnika, koji su predstavnici reprezentativnih sindikata uputili Vladi Srbije, ispunjeni, saopšteno je iz njenog kabineta. Drugo polugodište je redovno počelo u više od 1.500 od ukupno oko 1.770 osnovnih i srednjih škola, dodala je Macura.

“Vlada poziva na dijalog. Dijalog ne insistira na polarizaciji, već teži ka uspostavljanju mira i stabilnosti, koji su našoj deci i društvu neophodni, i pruža dobru osnovu za postizanje dogovora. Hajde da razgovaramo”, poručila je Macura.

Učenici i nastavnici ispred Gimnazije u Čačku

Ispred Gimnazije u Čačku jutros su se okupili učenici i nastavnici zbog najave dolaska republičke prosvetne inspekcije.

Školu je posetila gradska prosvetna inspekcija, ali se odustalo od kontrole. Nakon toga su se okupljeni učenici i profesori razišli. Na skupu su bili i nastavnici drugih čačanskih škola koje su u blokadi.

U nekim beogradskim gimnazijama ni danas nema nastave. Slično je u Nišu – od četiri gimnazije, tri su proglasile blokadu.

Ostavka direktora subotičke gimnazije

Direktor subotičke gimnazije Dušan Pavlović potvrdio je za RTS da u školi nema nastave i da je podneo ostavku koju će danas zvanično uputiti Ministarstvu prosvete.

“Sve na čemu sam radio u prethodnom periodu je dovedeno u pitanje, a to je pre svega poverenje i etos”, naveo u svom saopštenju Dušan Pavlović, kako je naveo “od danas profesor istorije”.

NSPRS: Prosvetni radnici sutra na protestu sa studentima i đacima

Prosvetni radnici koji su u potpunoj obustavi rada će u petak 24. januara izaći na gradske trgove i učestvovati u odavanju pošte nastradalima u padu nadstrešnice novosadske železničke stanice, saopšteno je iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Nakon petnaestominutne tišine, prosvetni radnici će se pridružiti prethodno najavljenim protestima studenata i učenika ili će samostalno održati “časove građanskog dostojanstva”.

Nadoknada nastave i ispitnih rokova

Govoreći o nadoknadi nastave i ispitnih rokova, vanredni profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Dušan Vučićević se osvrnuo na i na nedavnu izjavu rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića, koji je izjavio da postoji plan o nadoknađivanju.

“Postoji plan da se rokovi ne gube, kao i da, zapravo, najpre moramo da nadoknadimo nastavu koju smo izgubili u decembru, pa da tek onda pristupimo januarskom i februarskom roku. Ideja ja da će se onda pomeriti i početak drugog semestra i da ćemo morati da radimo – profesor Đokić možda to nije rekao – i tokom leta, i to nas verovatno sve čeka. Zbog toga i jeste važno da zahtevi što pre budu ispunjeni, da zaista ne bismo došli u situaciju da ogroman broj studenata ispašta i da ne može da polaže ispite, a da se čini da je od 260.000 i više studenata važnije od dvadesetak funkcionera”, rekao je juče Vučićević za “Oko”.

S druge strane, redovni profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Vladan Petrov ukazuje da čak i ako zahtevi nisu ispunjeni, postoje ustavne i legalne forme oko slobode mirnog okupljanja i protestovanja koja se ostvaruju na drugim mestima, i van fakulteta.

“Ja ću uvek podržati studenske proteste ukoliko su oni u skladu sa ustavom i zakonom. Ali studenske blokade ne. Kod nas, barem na Pravnom fakultetu, januarski rok se sigurno neće desiti. Na kraju smo januara, a po statutu našeg fakulteta postoji definicija da je januarski ispitni rok onaj koji se po pravilu održava, čini mi se, od 11. do 25. januara, što znači da se on ne može održati u februaru, martu ili naknadno”, rekao je sinoć Petrov.

Smatra da je redovnost nastave kao, kako tvrdi, prvog stuba autonomije univerziteta, dovedena u pitanje.

(Kurir.rs/RTS)

 MINISTARKA SLAVICA ĐUKIĆ DEJANOVIĆ ZA KURIR TELEVIZIJU:

MINISTARKA SLAVICA ĐUKIĆ DEJANOVIĆ ZA KURIR TELEVIZIJU: Bezbednost prosvetnih radnika mora biti na najvišem nivou, saslušaću sve

 Izvor: Kurir televizija

Najnovije